אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת הרצת המניות באי.די.בי אחזקות: עדי שלג הגיע להסדר עם הפרקליטות צילום: אוראל כהן

נחשף בכלכליסט

פרשת הרצת המניות באי.די.בי אחזקות: עדי שלג הגיע להסדר עם הפרקליטות

כפי שפורסם ב"כלכליסט", הפרקליטות תזמן לשימוע בטרם הגשת כתב אישום את נוחי דנקנר ואת הברוקר איתי שטרום. בימים הקרובים תתקיים פגישה בנושא אצל פרקליט המדינה הנכנס, שי ניצן. שלג צפוי להעיד נגד המעורבים האחרים בפרשה; אלי זהר עורך דינו של דנקנר: "הידיעה מופרכת וטרם נפלה החלטה"

30.12.2013, 20:35 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

עדי שלג, שחשוד בהרצת מניות אי.די.בי אחזקות ביחד עם איש העסקים נוחי דנקנר והברוקר איתי שטרום, הגיע עם הפרקליטות להסדר לפיו הוא לא יועמד לדין. פרטי ההסדר טרם ידועים, אולם בכל סוג של הסדר הוא צפוי להעיד נגד המעורבים בפרשה. על המגעים להסדר פורסם לראשונה ב"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

תיק החקירה בפרשה עבר למחלקת ניירות ערך בפרקליטות בסוף חודש יולי, על מנת שתכריע אם להגיש כתבי אישום נגד המעורבים. רשות ניירות ערך שחקרה את החשדות סבורה שיש תשתית ראיות מספקת להעמיד לדין את דנקנר, שטרום ושלג בגין עבירות של תרמית בניירות ערך, מרמה, הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה. כפי שפורסם ב"כלכליסט", בפרקליטות צפויים לזמן את דנקנר ושטרום לשימוע בטרם הגשת כתב אישום. בימים הקרובים תתקיים פגישה אצל פרקליט המדינה הנכנס, שי ניצן, בנושא.

נוחי דנקנר, צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר | צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר, צילום: אוראל כהן

על פי ממצאי חקירת הרשות, בימים שקדמו להנפקת מניית אי.די.בי אחזקות בפברואר 2012 שבה גויסו מהציבור 342 מיליון שקל, ביצעו שטרום ושלג, בעלי חברת ISP ומנכ"לה בהתאמה, עסקאות בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים, וזאת כדי לתמוך בשער גבוה למניה ולשפר את סיכויי הצלחת הנפקה. על פי החשד, דנקנר שחשש מכישלון ההנפקה, רקם את התוכנית התרמתית להריץ את מניית אי.די.בי אחזקות וגם היה אחראי על מימונה. ברשות חושדים בנוסף שדנקנר ניסה לכאורה לנצל את מעמדו וקשריו מול הבנקים על מנת להשיג לשטרום מימון בהיקפים גדולים כדי שיוכל להריץ את מניות אי.די.בי.

כפי שפורסם ב"כלכליסט" מנהלת בבנק הבינלאומי העידה ברשות ניירות ערך כי דנקנר ביקש ממנה לסייע במתן אשראי לברוקר איתי שטרום בסמוך להנפקה שביצעה אי.די.בי בפברואר 2012. ניצה זעפרני ממחלקת ניירות ערך בבינלאומי, המאשרת אשראי לגופים הסוחרים בשוק המניות, טענה בחקירתה כי דנקנר דיבר איתה בטלפון וביקש שתסייע לחברת ISP שבבעלות שטרום במתן אשראי. זעפרני אינה חשודה בפרשה.

ברשות חושדים שדנקנר ניסה לכאורה לנצל את מעמדו וקשריו מול הבנק על מנת להשיג לשטרום מימון בהיקפים גדולים כדי שיוכל להריץ את מניות אי.די.בי. על פי מקורב לחקירה, ההון העצמי של ISP עמד על מאות אלפי שקלים בלבד, ולכן היא נזקקה לאשראי של מיליוני שקלים כדי לבצע פעולות רכישה ומכירה במניית אי.די.בי שיתמכו בשער גבוה.

באי כוחו של שלג, עורכי הדין גיל דחוח וגלית רוטנברג, סירבו להגיב.

מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) נמסר: "לא נתייחס, ואין בכך כדי לאשר כדי לאשר או להכחיש דבר". 

עו״ד אלי זהר, המייצג את נוחי דנקנר מסר בתגובה: "הידיעה המופרכת שהודלפה לתקשורת הינה בלון שכל מטרתו לנסות להשפיע על מאבקי השליטה באי.די.בי. בפרקליטות לא התקבלה שום החלטה, ולא המלצה, ולא נמסרה שום הודעה. כידוע הנוהג המקובל בפרקליטות הוא למסור תחילה הודעה לעורכי הדין וכן לאפשר זכות שימוע לפני קבלת החלטה בנוגע להגשה או אי הגשת כתב אישום. אף לא אחד מתנאים אלה לא התקיים, ועל כן פרסום הידיעה בתקשורת תמוה בעינינו מאוד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות