אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי שירות התעסוקה מאיימים בעיצומים: בנט מנסה להחזיר את תוכנית ויסקונסין צילום: עמית שעל

עובדי שירות התעסוקה מאיימים בעיצומים: בנט מנסה להחזיר את תוכנית ויסקונסין

משרד הכלכלה מתכוון להוציא למיקור חוץ חלק מהטיפול במקבלי הבטחת הכנסה, כולל המלצה לשלילת קצבה; העובדים: זה נסיון להכניס בדלת האחורית את תוכנית ויסקונסין

02.01.2014, 11:26 | מיקי פלד

עובדי שירות התעסוקה מאיימים בעיצומים בלשכות התעסוקה החל מיום ראשון הקרוב בטענה כי משרד הכלכלה ממשיך לנסות ולקדם תוכניות במתכונת תוכנית ויסקונסין לטיפול במקבלי הבטחת הכנסה באמצעות חברות פרטיות, הפעם תחת השם "מעגלי תעסוקה". במוצאי שבת אמור הוועד של השירות להודיע על היקף העיצומים. 

קראו עוד בכלכליסט

על פי מסמך פנימי של שירות התעסוקה, נראה כי משרד הכלכלה מצא דרך לעקוף את סירובה של הכנסת לאשר את החייאת תוכנית ויסקונסין. בעוד שבועיים מתכנן המשרד להתחיל בתוכנית ניסיונית במסגרתה יופנו מקבלי הבטחת הכנסה במספר לשכות – ירושלים, חיפה, אשדוד, טבריה, ביתר עלית, מודיעין, בית שמש, בני ברק ואום אל פאחם – לחדרים ייעודיים בתוך הלשכות. שם יקבלו את פניהם מתאמי השמה שאינם עובדי השירות, אם כי עדיין לא ידוע האם יהיו אלו עובדים של תב"ת, חברה בבעלות משותפת של המדינה והג'וינט (שיעודה לשלב בעבודה אוכלוסיות שאינן שותפות בשוק), או עובדי חברה פרטית.

היועצים יקיימו פגישות הדרכה ואף יפתחו עם המובטלים תוכנית הכוללת סדנאות לחיפוש עבודה, הקניית כלים להשתלבות בעבודה ועוד. עם זאת, במסמך מצויין כי במקרים בהם המובטל יסרב להצעות עבודה ובמקרים חריגים של אי הופעה לתוכנית, מתאמי ההשמה יוכלו להמליץ על שלילת הקצבה. ההמלצה תעבור לביטוח הלאומי שעובדיו יהיו אלו שיכריעו האם לשלול את הקצבה או לא. ניתן להניח כי בחלק גדול מהמקרים עובדי הביטוח הלאומי ישללו את הקצבה על סמך המלצת מתאם ההשמה. 

התוכנית להקמת המרכזים היא תוצאה של הוראה של שר הכלכלה, נפתלי בנט, למנכ"ל שירות התעסוקה, בועז הירש, לתכנן תוכנית של "ויסקונסין לייט". זאת, לאחר שיו"ר ועדת העבודה של הכנסת, ח"כ חיים כץ, סירב לאשר את החייאת תוכנית ויסקונסין, או בשמה החדש "יוצאים לעבודה". כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", כץ דרש כי כל עובדי התוכנית יהיו עובדי שירות התעסוקה וכך למנוע כניסתן של חברות פרטיות לטיפול במקבלי הבטחת הכנסה.

  

הפגנה נגד תוכנית ויסקונסין (ארכיון), צילום: אלכס קולומויסקי הפגנה נגד תוכנית ויסקונסין (ארכיון) | צילום: אלכס קולומויסקי הפגנה נגד תוכנית ויסקונסין (ארכיון), צילום: אלכס קולומויסקי

כיום כבר מתקיים שיתוף פעולה נרחב בין המדינה לג'וינט בכל הקשור לתוכנית תעסוקה. בין השאר, קיימים שמונה מרכזים המיועדים למגזר החרדי המופעלים על ידי תב"ת, וישנם גם מרכזים ייעודיים לנשים ערביות ומרכז אחד אף נפתח לטובת צעירים בעלי מוגבלויות. בשיטה הזו המדינה חוסכת כמחצית מעלות ההקמה, כאשר המחצית השניה ניתנת על ידי הג'וינט, וכך נוצר גוף שאינו חייב לפעול תחת התנאים הנוקשים של שירות המדינה.

התנאי האחרון הוא בדיוק הסיבה מדוע משרדי האוצר והכלכלה כה רצו בהחייאתה של תוכנית ויסקונסין, שכן בין השאר היא מאפשרת לעובדיה להפעיל שיקול דעת נרחב בטיפול במקבלי הבטחת הכנסה, כמו לדוגמה מי יקבל סבסוד למעון ומי לא. מנגד, המתנגדים לתוכנית ויסקונסין טענו כי זו בדיוק הבעיה, שכן במקרים אלו היד של העובדים הפרטיים קלה מדי על הדק שלילת הקצבה או דחיפה מוקדמת מדי של מקבלי הבטחת הכנסה לעבודות שאינן מתאימות להם וללא הכשרה מספקת.

יו"ר ועד שירות התעסוקה, עופר לוי: "ההתחכמות של משרדי הכלכלה והאוצר בניסיון להכניס בדלת האחורית את תוכנית ויסקונסין מערערת את יחסי העבודה בשירות והיא צפצוף ארוך על הכנסת ועל תהליכי החקיקה. שוב אנחנו נאלצים להתייצב ולעמוד כחומה בצורה מול הניסיון להפקיר את דורשי העבודה לטובת גורמים עסקיים".

טרם התקבלה תגובת משרד הכלכלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות