אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יום המסחר הראשון של 2014: וול סטריט ננעלה בירידות צילום: בלומברג

יום המסחר הראשון של 2014: וול סטריט ננעלה בירידות

דאו ג'ונס ונאסד"ק ירדו ב-0.8%, S&P 500 איבד 0.9%; אורמד זינקה ב-18%, פריון עלתה ב-4.6%; אפל ירדה ב-1.4%; הנפט איבד 3% - הירידה החדה זה 14 חודשים; הזהב עלה ב-1.9%

02.01.2014, 23:02 | ערן סוקול
יום המסחר הראשון של 2014 בבורסות המובילות של ניו יורק ננעל היום (ה') בירידות לאחר פרסום נתוני הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה שעמדו מעט מעל הצפי בשוק. ברקע למסחר: ירידות שערים במרבית בורסות אירופה, ופרסום מדד מנהלי הרכש בסין שעמד מתחת לציפיות המשקיעים.

דאו ג'ונס נאסד"ק

S&P 500

הזהב ננעל היום בעלייה של 1.9% ל-1,225 דולר לאונקיה.זאת לאחר שבשנה שעברה איבד הזהב 28%, ועתה הצפי הוא כי המשקיעים יביעו יותר עניין על רקע המחירים הנמוכים. הכסף עלה ב-3.9% - ל-20.1 דולר לאונקיה. הנפט איבד 3% ל-95.4 דולר לחבית, זאת לנוכח עלייה בתפוקה בלוב והתחזקות הדולר. מדובר בירידה החדה זה 14 חודשים.

ניר פלג, מנכ"ל קרן הגידור קריפטונייט אמר ל"כלכליסט" כי "אנו נמצאים בטרנד חיובי חזק מאד בשנה האחרונה, המדדים נמצאים בשיא וברור שזה לא יכול להימשך כך, להערכתי חייב לבוא תיקון של 7%-10% בקרוב. בדרך כלל אפקט ינואר - מימוש רווחים בסוף שנה מטעמי מיסוי ורכישה חוזרת של הנכסים בינואר - מביא לעליות בפתיחת השנה, אולם לרוב התיקון מגיע דווקא מתי שלא מצפים לו".

 

המסחר בבורסות המובילות באירופה ננעל היום בירידות . המגמה היתה שלילית למרות שורת נתוני מאקרו המצביעים על התרחבות הכלכלה ביבשת, כאשר פרסום נתון מאכזב של מדד מנהלי הרכש בסין לחץ את המדדים מטה. היום פורסמו נתוני מדד מנהלי הרכש לדצמבר באירופה, אשר תאמו את הציפיות בשוק - 52.7 נקודות. המדד הכה את התחזיות בספרד ואיטליה ופספס בבריטניה, אולם הצביע על התרחבות הכלכלה בשלוש המדינות.

פוטסי דאקס

CAC 40 מילנו

המסחר בבורסות אסיה ננעל הבוקר במגמה מעורבת - ביום המסחר הראשון של 2014. אתמול פורסם כי מדד מנהלי הרכש הרשמי (PMI) של סין שרשם בדצמבר ירידה לרמה של 51 נקודות. זאת בהשוואה ל-51.4 בנובמבר, המדד היה נמוך מהתחזית של 51.2 נקודות. בניקיי ביפן לא התקיים היום מסחר.

האנג סאנג שנגחאי

מאקרו בארה"ב

היום לפני פתיחת המסחר, פורסמו נתוני הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה של השבוע שעבר, עם 339 אלף דרישות חדשות - מעט מעל הצפי בשוק לקריאה של 334 אלף דרישות חדשות, ולעומת 338 אלף דרישות שנרשמו בשבוע הקודם.

לאחר תחילת המסחר פורסם מדד מנהלי הרכש במגזר היצרני (ISM-PMI) לחודש דצמבר, עם קריאה של 57 נקודות, כאשר הצפי בשוק היה לקריאה של 56.8 נקודות, זאת לעומת 57.3 נקודות בחודש הקודם.

וול סטריט, צילום: רויטרס וול סטריט | צילום: רויטרס וול סטריט, צילום: רויטרס

מניות במרכז

וולס פארגו הורידו המלצה למניית ענקית הטכנולוגיה, אפל(AAPL) , ל"תשואת שוק". להורדה בדירוג לא התלוותה הורדת מחיר יעד למניה שעדיין עומד על הטווח של 536 - 581 דולר למניה. 

קבוצת ההאקרים הידועה בשם "צבא סוריה הדיגיטלי" (SEA) החליטה לציין את פתיחת שנת 2014 בדרך החביבה עליה - הקבוצה פרצה לעמוד הפייסבוק, לחשבון הטוויטר הרשמי ולבלוג של סקייפ שבבעלות מיקרוסופט(MSFT) - ופרסמו בהם הודעות בגנות החברה. לטענת ההאקרים, החברה משתפת פעולה עם ממשלת ארה"ב בריגול אחר משתמשים.

ענקית הקמעונות האמריקאית וול-מארט (WMT) מבצעת ריקול למוצרי בשר חמור הנמכרים בחנויותיה בסין, זאת לאחר שבבדיקות מעבדה שביצעה ממשלת סין נתגלו שרידי D.N.A של בשר של חיות אחרות. וול-מארט תפצה את הלקוחות שרכשו את הבשר בסכום של 50 יואן (8.25 דולר) ותחמיר את הבדיקות שהיא עורכת במוצרי הבשר שלה בחנויותיה בסין. 

ישראליות במרכז

פריון נטוורק (PERI) הודיעה היום על השלמת המיזוג עם חטיבת ClientConnect של קונדואיט, בעסקת רכישה תמורת מניות. פריון הקצתה 54.8 מיליון מניות לבעלי המניות של לConduit ClientConnect וכ-2.8 מיליון אופציות לבעלי האופציות שלה. פריון מוחזקת כעת על-ידי כ- 81% מבעלי המניות הקיימים ובעלי האופציות של קונדואיט, וכ-19% מבעלי המניות הקיימים ובעלי האופציות של פריון, על בסיס דילול מלא.

סיטי מוריד את ההמלצה על אלביט מערכות (ESLT) מקנייה לנייטרלי. זאת לאחר זינוק של 43% שרשמה המניה בנאסד"ק בחצי השנה האחרונה. סיטי מנמק את ההורדה בשלושה גורמים: הפער הלא מוצדק שהיה בין מחיר המניה למחיר הממוצע של המניות הבטחוניות נסגר; לאחר הראלי של אלביט מערכות ב-2013, הפוטנציאל להמשך עלייה ברווח למניה הוא מוגבל; רמת המזומנים המאפשרת החזר בדיבידנד נותרת נמוכה, עם תשואת דיבידנד צפויה של 2% ב-2014. לצד הורדת ההמלצה העלה סיטי את מחיר היעד מ-195 שקל ל-200 שקל - מול מחיר המניה בשוק העומד על 210 שקל.

מזור רובוטיקה (MZOR) העוסקת בפיתוח ומכירה של מכשור רפואי מתקדם לניווט כלים כירורגיים לניתוחי עמוד שדרה, דיווחה על הזמנה של שתי מערכות Renaissance בסוף חודש דצמבר. מערכת אחת הוזמנה ע"י בית החולים ליטלטון אדוונטיסט (Littleton Adventist) בארה"ב והשנייה ע"י בסטק (Bestech), מפיצת מוצרי החברה בישראל, לטובת בית החולים בני ציון בחיפה.

פוטומדקס (PHMD) העוסקת בתחום בריאות העור והאסתטיקה, עדכנה כלפי מעלה את תחזית המכירות ברבעון הרביעי. על פי העדכון יסתכמו המכירות ביותר מ-60 מיליון דולר (ללא המכירות ביפן), בהשוואה לתחזית מכירות מוקדמת בהיקף של 55 מיליון דולר (ללא יפן).

מניותיה של חברת סיליקום(SILC) העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק כרטיסי תקשורת, שודרגו למסחר בדירוג הגבוה ביותר בנאסד"ק החל מהיום, רשימת ה-NASDAQ Global Select Market המיועד לחברות ציבוריות שעומדות בסטנדרטים הגבוהים ביותר של הרישום, אשר כוללים שווי שוק, נזילות ורווחיות.

אורמד פרמצבטיקה(ORMP) חברת התרופות המתמקדת בפיתוח טכנולוגיה ייחודית למתן אוראלי של תרופות הניתנות כיום באמצעות זריקה בלבד, הודיעה כי קיבלה אישור לרישום פטנט ממשרדי הפטנטים הישראלי והאוסטרלי. הפטנט שכותרתו "שיטות ותכשירים למתן אוראלי של חלבונים", מגן על טכנולוגיית הליבה של החברה למתן אוראלי של תרופות וחיסונים הניתנים היום באמצעות הזרקה.

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין אישר אתמול את הסדר החוב באלביט הדמיה (EMITF). לפי ההסדר, מחזיקי האג"ח ימחקו 1.8 מיליארד שקל מהחוב כלפיהם ובתמורה לכך יקבלו 95% מהון המניות של החברה. אלביט הדמיה, שהחוב שלה כלפי מחזיקי האג"ח מגיע לכ-2.5 מיליארד שקל, גיבשה הסדר חוב בשיתוף עם הקרנות הזרות, יורק ו-DK. נוסף לכך, תנפיק אלביט הדמיה לטובת מחזיקי האג"ח סדרות חדשות בהיקף של 666 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות