אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נחשפו "כלי הנשק" של סיירת ההאקרים שמפעילה ה-NSA צילום: איי פי

נחשפו "כלי הנשק" של סיירת ההאקרים שמפעילה ה-NSA

מכשיר שמיירט תעבורת סלולר מרחוק, ערכה לגניבת מידע מרשתות WiFi ואפילו משדר זעיר שמתחבר לשקע USB סטנדרטי; כך מרגלת יחידת העילית TAO של ה-NSA אחר מטרות ממוגנות במיוחד

02.01.2014, 13:29 | כלכליסט

השבוע התגלה מי עומד מאחורי הפריצות המורכבות ביותר שביצעה סוכנות הביון האמריקאית, ה-NSA: העיתון הגרמני "דר שפיגל" פרסם מסמכים שהדליף עובד הסוכנות לשעבר אדוארד סנודן, שחשפו את השיטות של TAO - יחידת ההאקרים הסודית של הביון האמריקאי.

קראו עוד בכלכליסט

בין היתר, כללו המסמכים קטלוג של עשרות אלפי מערכות, רכיבי תקשורת, תוכנות ורשתות מחשבים אשר נפרצו - ולצידם, תיאור של הגאדג'ט בו השתמשה הסוכנות כדי לפצח את האבטחה. הציוד שנחשף מתאפיין בתפיסת עיצוב שאופיינית למרגלים: מכשירים קטנים, ניידים ושאינם מעוררים חשד.

היחידה מופעלת לשם חדירה למערכות ורשתות ממוגנות במיוחד והצליחה בין היתר, לפצח את אבטחת בלקברי, לפרוץ למחשבי ראש הממשלה נתניהו וקאנצלרית גרמניה מרקל.

לצד טכניקות פריצה כגון שתילת תוכנות ריגול וקודים שמנתבים גולשים אל אתרים מזויפים, משתמשת יחידת TAO גם בכלים טכנולוגיים רבים, אשר תוכננו במטרה לשתול תוכנות ריגול או לשדר בעצמם מידע מכל מכשיר.

היחידה הוקמה ב-1997 ומפעילה כ-600 עובדים. היקף פעילותה המדויק לא ידוע, אך ב-2010 כבר ניהלה 279 מבצעים ברחבי העולם. מטה היחידה ממוקם במרילנד יש לה מפקדות גם בטקסס ובבסיס חיל האוויר האמריקאי באקלי שליד דנבר.  

המכשירים עצמם מופעלים בידי סוכני שטח מיומנים, אשר מגיעים לזירת הפעולה באמצעות מטוסים שה-NSA שואלת מה-CIA ומסוכנויות אחרות. כך, מגיעים מומחי ההאזנה וההאקרים אל שטחן של מדינות עוינות ומחולצים לאחר מכן. כשמדובר במדינות ידידותיות, ככל הנראה שהסוכנות משתמשת בתעופה אזרחית ודרכונים דיפלומטיים להסתרת ציוד הריגול המתקדם.

המוצרים מראים דפוסי פעולה שמזכירים סרטים כמו "משימה בלתי אפשרית" או "ג'יימס בונד"; כולם מצריכים קרבה יחסית למטרה או אפילו שתילה פיזית של הרכיב בתוך המערכת. שיטות הפעולה עצמן עדיין לוטות בערפל: ככל הנראה שכדי להשיג גישה למחשבים צריכים הסוכנים להתחזות לאנשי IT - או לגייס טכנאים למשימות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
שאלת השאלות
מה עושה סנודן ברוסיה? מענין כי עד כה לא דלפו פרטי הריגול של ארה"ב נגד רוסיה. מדוע? מי מחזיק את סנודן? הרי החזקתו אינה זולה. יש לו הוצאות מחיה וכמו כן יש שומרים עליו וכולי. אז. כמה עולה להחזיר את סנודן ברוסיה ומי ממן את החזקתו? והשאלה מה מקבל זה הממן את סנודן עבור ההחזקה שלו?
חוסיין אובמה  |  05.01.14
15.
מספיק עם ההיתממות וההתלהמות הצבועה הזאת
כל מדינה ללא יוצא מהכלל (כולל את ישראל) עושה את המקסימום שהיא יכולה על מנת לפתח נשקים וטכנולוגיות ריגול מתקדמים ככל האפשר. בעידן שלנו האמצעי הצבאי החשוב ביותר זה המודיעין. ללא מודיעין אין צבא ואין הצלחה. חלק ניכר מארגוני הטרור והמדינות העוינות מפעילים מרגלים וסוכנים רדומים בכל רחבי העולם, כולל מדינות המערב. ולכן כל מדינה שפויה שרוצה להגן על עצמה חייבת לדעת הן מה קורה במדינות עוינות, הן מה קורה במדינות ידידותיות והן מה קורה במולדת עצמה. כמובן שגישה בלתי מוגבלת לכל מכשיר אלקטרוני בתבל תגביר את הסיכוי להשגת המידע המודיעיני הרצוי. העובדה שלארה"ב יש גישה לכל מכשיר אלקטרוני היא זניחה מבחינת הפרת זכויות אדם. ראשית, לא כל אדם עובר מעקב. לכל היותר אדם אחד מתוך מיליון אנשים בעולם זוכה לתענוג הזה, ובדרך כלל מדובר חשוב. האזרח הפשוט ממש לא מעניין את סוכנויות הביון. שנית, החדירה הזאת לפרטיות היא כאין וכאפס לעומת הפרת זכויות אדם אחרות שרוב מדינות העולם מבצעות (כליאת חפים מפשע, רצח חפים מפשע וכולי). סך הכול אף אדם חף מפשע לא מת, נהיה חולה, איבד את חרותו, איבד את כספו, הוטרד או נפגע בכל דרך אחרת כתוצאה מכל הריגול הזה. אין אדם מושלם, כל בני האדם עושים טעויות, אבל בכל זאת יש אנשים טובים יותר וטובים פחות. באותה מידה גם אין מדינה מושלמת, אבל יש מדינות טובות יותר ומדינות טובות פחות. עדיף שארה"ב תשלוט בעולם ותעשה בו כרצונה מאשר שרוסיה או סין יעשו זאת. לפחות באמריקה התקשורת יכולה באופן חופשי ללכלך על הממשלה, לבקר את החלטות הממשל ואפילו לגלות תמיכה רבה כלפי בוגדים כמו סנואדן, ואילו הציבור יכול להפגין בחופשיות נגד הממשל ובכך להביא לשינויים פוליטיים רבים (כפי שכבר קרה אינספור פעמים בעבר וקורה גם בהווה עם ה-NSA), שלא לדבר על הכוח שיש למערכת המשפט. לעומת זאת ברוסיה או בסין התקשורת והציבור וגם מערכת המשפט מסורסים מכל כוח אמתי. כך שכל הפגיעה הזאת באמריקה וכל הפרסומים האלה של סנואדן גורמים נזק אדיר לעולם המערבי החופשי ומחזקים את אויבי המערב שזכויות אדם ממש לא מעניינים אותם.
השפוי האחרון  |  04.01.14
לכל התגובות