אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה עומד מאחורי הזינוק במניית אי.די.בי אחזקות? צילום: בלומברג

מה עומד מאחורי הזינוק במניית אי.די.בי אחזקות?

המנייה שצפויה להפוך לשלד בורסאי בתוך שבועות ספורים מזנקת ב-25% במחזור ענק - ככל הנראה כחלק מסגירת הימור שורט יומי על המניה. המשמעות: מחיר המניה יירד, החל ממחר

06.01.2014, 14:58 | אורי טל טנא

למרות החלטת השופט איתן אורנשטיין על העברת השליטה באי.די.בי למוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין, שמשמעותה הפיכת מנייתאי.די.בי אחזקות לשלד בורסאי בתוך שבועות ספורים, מזנקת היום המניה ביותר מ-20% במחזור מסחר יוצא דופן של מעל 17 מיליון שקל (נכון לשעה 14:30). הסיבה לכך, להערכתנו, היא סגירת שורט יומי (הימור כנגד מחיר המניה) שמבצעים סוחרים המחזיקים במניה.

משקיעים לא יכולים לבצע שורט ארוך טווח על מניית אי.די.בי אחזקות בגלל שלא ניתן לקבל השאלות במניה. ואולם, מספר בתי השקעות מאפשרים למשקיעים הסוחרים דרכם לבצע שורט תוך יומי במניה, תוך התחייבות של המשקיעים לסגור את השורט עד לסוף היום.

כפי הנראה משקיעים רבים צריכים לסגור היום את הימור השורט שפתחו אתמול על המניה, לאחר שהמסחר במניה נקטע אתמול באחת בצהריים ולא חודש עד היום בבוקר. משקיעים אלו רוכשים את המניה במחיר הגבוה פי 50 עד 100 מערכה הכלכלי של המניה.

היינו עדים לתופעה זהה ב-18 בדצמבר, לאחר הכרעת בית המשפט הקודמת על העברת השליטה בתאגיד לבן משה-אלשטיין שהותנתה בדו"ח על עסקיו של בן משה. גם אז ההכרעה הייתה לרעת מחזיקי המניות באי.די.בי אחזקות, אך מחיר המניה זינק למחרת בכ 20% במחזור עצום של כ 12.9 מיליון שקל. כיוון שמדובר בשורט יומי, הבעיה נפתרה לאחר יום בודד, ומחיר המניה קרס מ 476 אגורות ב-18 בדצמבר האחרון ל-240 אגורות ב-6 בינואר 2014.

אנחנו מניחים שהחל ממחר נראה תופעה זהה בה מחיר המניה יתכנס במהירות לערכה הכלכלי (כ-10 אגורות למניה), ולכן אנחנו ממליצים למשקיעים להימנע מלהחזיק מניה זו (וממי שמחזיק במניה, למכור אותה עוד היום).

המסחר הער במניית אי.די.בי אחזקות ב-18.12 והיום מצביע על בעייתיות של יתרות שורט תוך יומי עצומות שמאפשרים בתי ההשקעות במניות עם סחירות נמוכה. למרות שהמשקיעים צודקים בהימור שלהם כנגד המניה, הם מפסידים בגלל העדר שצריך לסגור את פוזיציית השורט הזו במהירות. בנושא פרוץ זה יש מקום להתערבות של הרשות לניירות ערך.

טיפוס זמני, צילום: shutterstock טיפוס זמני | צילום: shutterstock טיפוס זמני, צילום: shutterstock

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
האם משפטית יהיה שלד בורסאי?
בשלד בורסאי כמו בוימלגרין או אולטרה שייפ. נשארו בעלי מניות בחברה בלי שום פעילות - ואז יוצקים לחברה פעילות חדשה תמורת הנפקת מניות. בעלי המניות הקיימים מקבלים כסף או חלק בחברה חדשה עם נכסים ופעילות. אבל כאן לא תישאר אידיבי אחזקות. ובטח שבעלי המניות הקיימים לא יקבלו כלום. אז להבנתי לא יהיה שום שלד - אלא פשוט 0. עוד הערה. יש פיתרון לשורט יומי שחייב להיסגר - פשוט לאפשר שורטים חופשיים בלי השאלות. ואז כל החברות יסחרו בערך האמיתי שלהן. במקרה של אידיבי - בעלי אג"ח היו עושים שורט כבר לפני שנה ומורידים אותה למחיר של אג"ח או שתיים. ראו מה קורה בהדמיה. כל 10 אג"ח אמורים לקבל 2 מניות + 3 אג"ח חדשות. בערך. אבל המניה נסחרת במחיר גבוה מ10 אג"ח . 2<1 וזה לא הגיוני וקורה רק כי אין השאלות. דווקא ביטול הצורך בהשאלות היה מביא את המניות לערך אמיתי יותר שלהן. וגם היה מגביר הסחירות.
atuk19  |  06.01.14