אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדה מיוחדת תפקח על ניהול קרן רווחי הגז צילום: טלי מאייר

ועדה מיוחדת תפקח על ניהול קרן רווחי הגז

ועדת המדע והטכנולוגיה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להקמה וניהול של הקרן לצורך פיקוח על השימוש בתמלוגים של המדינה. יו"ר הוועדה המיוחדת וחבריה ייקבעו על ידי ועדת הכנסת

06.01.2014, 18:30 | רוני זינגר

ועדת המדע והטכנולוגיה בראשות ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אישרה היום (ב') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להקמה וניהול של קרן רווחי הגז. מטרת הקרן לניהול הכספים היא לבדוק כי המדינה עושה שימוש הולם בתקבולים ממשאבי הטבע. כיוון שמדובר בנכסים בין דוריים ינוהלו הכנסות הקרן בראייה ארוכת טווח ולמטרות חינוכיות, כלכליות וחברתיות.

קראו עוד בכלכליסט

הקמת הקרן לקליטת המס החדש ("מס ששינסקי") שהוטל על יזמי הגז, נקבעה בחוק מיסוי רווחי הנפט שאושר במרץ 2011. הקרן הייתה אמורה לקום עד נובמבר 2011, אולם בשל מחלוקות בין משרדי הממשלה השונים הקמתה נדחתה שנה אחר שנה.

יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, ח"כ משה גפני, צילום: עמית שעל יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, ח"כ משה גפני | צילום: עמית שעל יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, ח"כ משה גפני, צילום: עמית שעל

הוויכוח המרכזי בוועדה התמקד בשאלה מי יעמוד בראש הוועדה המיוחדת לפיקוח על הקרן ומה יהיו הסמכויות של הוועדה, בעיקר בכל הנוגע לשימוש שימצא לכסף בקרן. האוצר ביקש לקיים את הדיון בעניין השימוש בכסף במסגרת סיוני ועדת הכספים ולא להקים ועדה נפרדת ,ואילו חברי הוועדה התנגדו לכך.

במסגרת דיון מתמשך הוחלט להסכים על פשרה ולפיה בתחילת הקדנציה של הכנסת תוקם ועדה מיוחדת לפיקוח על קרן הגז. יו"ר הוועדה המיוחדת וחבריה ייקבעו על ידי ועדת הכנסת. ועדה זו תתכנס במהלך השנה לצורך קבלת סקירה על הדו"חות התקופתיים של הקרן.

כמו כן, במקרים שבהם תדון הוועדה בשימושים אפשריים בכספי הקרן, לקראת אישור תקציב המדינה, תתכנס הוועדה המיוחדת יחד עם ועדת כספים, בסך הכול עשרה חברי כנסת, חמישה מכל ועדה. בראש הוועדה המשותפת יעמוד יו"ר הוועדה המיוחדת. עוד הוחלט כי אם הוועדה המשותפת לא תקבל החלטה שלושה ימים לפני הגשת התקציב, האחריות על אופן השימוש בכספים תעבור לוועדת הכספים.

יצוין כי דרישה להסטת חלק מהכסף גם למטרות רווחה, שהעלתה ח״כ קארין אלהרר, נפלה בהצבעה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות