אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"עסקת הספורט המשתלמת ביותר של כל הזמנים" - הסוף

"עסקת הספורט המשתלמת ביותר של כל הזמנים" - הסוף

ה-NBA הגיעה להסכם עם האחים סילנה. השניים היו הבעלים של ספיריטס אוף סנט לואיס, ששיחקה ב-ABA, ולאחר פירוק הליגה ניהלו מו"מ על עסקה וקיבלו כ-300 מיליון דולר מהכנסות השידור של ה-NBA

08.01.2014, 15:35 | סוכנויות הידיעות

ליגת הכדורסל של צפון אמריקה (NBA) הגיעה סוף כל סוף להסכם עם האחים אוזי ודניאל סילנה. האחים היו הבעלים של קבוצת ספיריטס אוף סנט לואיס, ששיחקה בליגת ה-ABA, ולאחר פירוק הליגה ניהלו משא ומתן בעזרת עורך דינם דונלד שופאק על מה שנחשבת כעת ל"עסקת הספורט המשתלמת ביותר של כל הזמנים", במסגרתה קיבלו השניים מאז 1976 אחוז מהכנסות השידור של ה-NBA. ההכנסה הזו עומדת כיום על סכום משוער של 300 מיליון דולר. ב-NBA שואפים כבר זמן מה לסיים את העסקה המשתלמת של האחים סילנה. כעת נראה שבזכות תשלום חד-פעמי של 500 מיליון דולר היא תשיג את מבוקשה.

קראו עוד בכלכליסט

בלייק גריפין מקליפרס. ה-NBA פתרה צרה?, צילום: איי פי בלייק גריפין מקליפרס. ה-NBA פתרה צרה? | צילום: איי פי בלייק גריפין מקליפרס. ה-NBA פתרה צרה?, צילום: איי פי

הסיבה לכך שבליגה החליטו לפעול בנושא כעת היא שחוזי השידור שלה מסתיימים בסוף עונת 2015-16, והיא אינה מעוניינת שאף דולר מהחוזים החדשים, שצפויים לעמוד על מחירי שיא עבור הליגה, יגיע לידי משפחת סילנה.

תחילת הפרשה במיזוג בין ה-NBA וה-ABA, שהסתכם בכך שארבע קבוצות מה-ABA – ניו יורק (אז ניו ג'רזי והיום ברוקלין) נטס, סן אנטוניו ספרס, אינדיאנה פייסרס ודנבר נאגטס, הצטרפו ל-NBA. כתוצאה מכך נותרו שלוש קבוצות ב-ABA ללא בית. וירג'יניה סקווירס פרשה, ונותרו רק קנטאקי קולונלס והספיריטס.

ב-ABA הציעו לכל קבוצה 3 מיליון דולר כדי שתוותר על הדרישות שלה. ג'וני בראון, הבעלים של הקולונס הסכים להצעה (בראון שימש אז כנשיא ובעל מניות הרוב ברשת קנטאקי פרייד צ'יקן, והמשיך משם ונבחר למושל קנטאקי). לעומת זאת, האחים סילנה ושופאק דחו את ההצעה.

הם העדיפו לנהל משא ומתן על עסקה משל עצמם. ב-ABA, שהיו מעוניינים לסגור את המיזוג, הסכימו לפיכך לתנאים הבאים: האחים סילנה יקבלו כסף עבור כל שחקן של הספירטיס שיגויס על ידי קבוצות מה-NBA, סכום שהסתכם בקרוב ל-2.2 מיליון דולר. בנוסף לכך, האחים יקבלו שביעית מ"זכויות המדיה החזותיות" של ארבע קבוצות ה-ABA לשעבר (שהסתכמו ב-57% מהזכויות של קבוצה אחת).

בנוסף לכך, תנאי החוזה קובעים כי הם זכאים לאחוז הזה לנצח, כך שעד היום הרוויחו קרוב ל-300 מיליון דולר. לא רע לבעלים של קבוצה שלא פועלת כבר כמעט ארבעה עשורים. השניים הפסידו חלק מהכסף שלהם בהונאת הפונזי של ברנרד מאדוף.

בניו יורק טיימס מדווחים כי ההסכם המתגבש עם ה-NBA נובע מחוסר רצונו של דניאל סילנה להמשיך ולהילחם בליגה. העסקה תניב לדניאל (69) ולאוזי (80) סכום מוערך של 800 מיליון דולר, מקומם בספרי ההיסטוריה של הכדורסל מובטח כאנשים שהשיגו את העסקה הטובה ביותר בעסקי הספורט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות