אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון לירוקים: ביהמ"ש דחה את עתירת היזמים לבניית כפר הנופש בפלמחים צילום: עמית מגל

ניצחון לירוקים: ביהמ"ש דחה את עתירת היזמים לבניית כפר הנופש בפלמחים

שופט המחוזי יעקב שיינמן כותב בהחלטתו כי היענות לבקשת היזמים "עלולה להיות בכייה לדורות ונזק בלתי הפיך". לדבריו, "אין לזלזל באינטרס הכלכלי הלגיטימי של העותרות, אך מנגד לא ניתן להתעלם גם מהאינטרס הרחב של כלל הציבור"

08.01.2014, 18:13 | עינת פז-פרנקל

בית המשפט המחוזי-מרכז קיבל את טענות המדינה ועמותת אדם טבע ודין ודחה את עתירת היזמים לאשר את תוכנית הבינוי לכפר הנופש בפלמחים.

קראו עוד בכלכליסט

בפסק הדין כתב השופט יעקב שיינמן כי המתנגדים לבניית כפר הנופש במתכונת ובמיקום הנוכחיים עושים זאת משום שהם "סבורים כי מדינת ישראל 'ענייה' בחופי ים וכי חוף פלמחים הינו מאחרוני החופים שנותרו במצבם הטבעי בישראל ומכאן החשיבות, בשימורו כשטח פתוח לטובת הציבור והדורות הבאים וכי היענות לבקשת העותרות עלולה להיות בכייה לדורות ונזק בלתי הפיך".

עוד נכתב בפסק הדין, כי "אין לזלזל באינטרס הכלכלי הלגיטימי של העותרות, אך מנגד לא ניתן להתעלם גם מהאינטרס הרחב של כלל הציבור". כמו כן, למרות שביהמ"ש דוחה את עתירה היזמים, הוא קובע כי יש לפצותם בהוצאות המשפט.

המאבק נגד הקמת כפר הנופש בחוף פלמחים, צילום: עדי לוסטיג המאבק נגד הקמת כפר הנופש בחוף פלמחים | צילום: עדי לוסטיג המאבק נגד הקמת כפר הנופש בחוף פלמחים, צילום: עדי לוסטיג

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין, מסר כי "פסק הדין העמיד את טובת הציבור מעל האינטרסים הכלכליים הצרים של היזמים. כעת, יש להבטיח כי המועצה הארצית תאשר במהירות את התוכנית להפיכת החוף לגן לאומי ותשים סוף למאבק המתמשך".

מאבק מתמשך

בשנת 2004 זכו פיני מלכה ואופיר אשר, בעלי החברות מעוז דניאל ואוולון, בהתאמה, במכרז של מינהל מקרקעי ישראל להקמת כפר נופש בחוף פלמחים. לפני כחמש שנים יצאו הארגונים הירוקים למאבק, ובקיץ 2010 הודיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר להגנת הסביבה גלעד ארדן חגיגית כי בחוף לא יקום כפר נופש. היזמים אמורים היו לקבל אתר חלופי בקרבת מקום להקמת כפר הנופש, כאשר מי שאמון היה למצוא עבורם את המיקום החדש היא רשות הטבע והגנים.

אולם האזור החלופי שנמצא עבורם היה בקרבת מתקנים צבאיים, ומערכת הביטחון התנגדה נחרצות לאפשרות שאזרחים יסתובבו בסמוך למקום.

גם מבקר המדינה הקודם מיכה לינדנשטראוס מצא פגמים בתוכנית להקמת כפר נופש, ובדו"ח שפרסם בנובמבר 2009 הוא קבע כי הסכום המבוקש למכירת הקרקע היה נמוך בעשרות אחוזים ממחיר השוק, משרד התיירות מודר מההליך, אישורי בנייה במקום ניתנו שלא לפי החוק ולוחות הזמנים להקמת הפרויקט היו לא ריאליים.

סביר להניח שהיזמים יתבעו פיצוי, הנאמד בכמה מיליוני דולרים. העותרים הוציאו כשמונה מיליון שקל על הקרקע.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות