אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וואן תוכנה במו"מ מתקדם לרכישת החברה לאוטומציה צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

וואן תוכנה במו"מ מתקדם לרכישת החברה לאוטומציה

המחיר צפוי לעמוד על מיליוני דולרים בודדים - נמוך משווי של 55 מיליון שקל לפיו רכש השלטון המקומי את מלוא השליטה בחברת המחשוב לפני 3 שנים

09.01.2014, 08:22 | אסף גלעד

חברת וואן תוכנה(One1) מצויה במו"מ מתקדם לרכישת 51% מהחברה לאוטומציה, חברת מערכות המידע של המרכז לשלטון המקומי, כך נודע ל"כלכליסט". סכום העסקה צפוי לעמוד על מיליוני דולרים בודדים, נמוך לעומת תג מחיר של 55 מיליון שקל שהודבק לחברה לפני שלוש שנים. תוצאות המכרז יפורסמו עוד כשבועיים ולאחר מכן תתקבל ההחלטה הרשמית על זהות הרוכש.

קראו עוד בכלכליסט

תחילה ניגשו למכרז וואן תוכנה ומטריקס, אך לאחר תהליך ממושך של בדיקת נאותות החליטה מטריקס לסגת. החברה לאוטומציה אינה חברה שגרתית בענף חברות ה־IT המקומי: היא כוללת בתוכה גם ועד עובדים והסכם לפיו העובדים יקבלו מענק פיצויים במקרה ויותר מ־40% ממניות החברה יועמדו למכירה, כפי שקורה במכרז כעת. וואן תצטרך גם להתייחס לחוזה הנדיב של יו"ר החברה משה אלקסלסי, שצפוי לקבל משכורת בהיקף של 42 אלף שקל בחודש עד שנת 2017 – בין אם יועסק בחברה ובין אם לאו. ל"כלכליסט" נודע כי העובדים עודכנו בשבוע שעבר לגבי כל המשמעויות הכרוכות ברכישה העתידית והוסבר להם על התנאים שהם יקבלו.

עדי אייל, צילום: עמית שעל עדי אייל | צילום: עמית שעל עדי אייל, צילום: עמית שעל

החברה לאוטומציה, חברה ממשלתית בת קרוב לחמישים שנה, היא החברה הגדולה והיחידה כמעט בישראל לציוד מחשוב ומערכות מידע לרשויות עירוניות. החברה נמצאת בשליטה מוחלטת של מרכז השלטון המקומי ואין לה כמעט מתחרים בישראל, למעט מילגם המצויה בשליטת שי וגיל ויל, ועמיגר בבעלותה של וואן תוכנה.

החברה לאוטומציה הוקמה כדי לספק שירותי מחשוב לרשויות המקומיות – ממערכות גבייה ועד מפות חכמות. עד לפני שלוש שנים החזיקה המדינה ב־40% ממניות החברה ומרכז השלטון המקומי החזיק ב־60%. באותה תקופה החליטה המדינה למכור את מניותיה למרכז השלטון המקומי, שרכש אותן תמורת 22 מיליון שקל, בעסקה ששיקפה לחברה שווי של 55 מיליון שקל.

בינואר 2013 התקבלה ההחלטה למכור את החברה ובמרכז השלטון המקומי רצו למכור ללא מכרז. רק לאחר התערבות של משרד האוצר הוחלט לצאת למכרז. ביוני האחרון החליט המרכז לשלטון מקומי למכור 51% ממניות החברה לגורם מרכזי בשוק ה־IT הפרטי, וחברות כמו יבמ, אמן מחשבים ומטריקס התעניינו ברכישה, אך נסוגו בגלל המורכבות שברכישת חברה עם ועד עובדים וחוזי עבודה מפליגים.

ועם זאת, וואן מצויה בתהליך של "פירוק מוקשים" עם ועד העובדים, במעבר על ההסכמים שנחתמו עמם בעבר במקרה והחברה תירכש. בעבר אמר יו"ר החברה שמוליק לזרוביץ' כי בהסכמים קודמים שנחתמו בין החברה לעובדים נקבע שבמקרה של מכירה הם יקבלו מענק.

בנוסף, התנאים למכירת שארית המניות של המרכז לשלטון מקומי בחברה יצטרכו להתברר בשבועות הקרובים. החברה לאוטומציה מעסיקה כ־500 עובדים, לאחר שבשנתיים האחרונות פוטרו כ־200 עובדים וקוצץ 5% משכרם.

מוואן תוכנה לא התקבלה תגובה. מהמרכז לשלטון מקומי נמסר: "תהליך המכרז יסתיים בעוד כשבועיים ואז תפרסמו התוצאות". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
מצב פיננסי שקרי
בהמשך לתגובה 2 . אחרי שתכנסו לשם תבינו שכל הדוחות הם מצג שווא. החברה בחובות עצומים. יש להם מנהל כספים שיודע איך לתחמן בדוחות. אוי ,עוד דבר, הם שכחו לספר לכם שכל ההכנסות העתידיות כבר משועבדות. שיהיה לכם בהצלחה. תחשבו שהשקעתם בביטקוין. זה בערך אותו הדבר.
אפרים  |  03.03.14
2.
השקעה או הרפתקה ?
אם ימשכו עוד קצת זמן, יגלו שהשווי האמיתי (כמו שכתוב) במצב הנוכחי עוד הרבה יותר נמוך....; ואם יקחו בחשבון את הפוטנציאל ל"התפתחות" עם השותף הנערץ והלקוחות המובילים כנראה יבינו שגם הצעה זו הינה מאוד מאוד נדיבה, עד כדי שימת כסף להימור על סוס גוסס. מומלץ בחום כל גורם עיסקי רציני ששוקל להכנס להרפתקה זו, לבדוק היטב מה המשמעות לעבודה עם הפרטנרים הנוכחיים בחברה לאוטומציה - בהחלט יתכן שיש קשר ישיר בין מצב החברה היום, לאופן בו "הובילו" אותה מנהליה, דירקטוריה ויועציה בעשר השנים האחרונות.
יעל , מרכז  |  27.02.14