אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צניחת מניית כן־פייט יום לפני שהודיעה על כישלון בניסוי צילום אוראל כהן

צניחת מניית כן־פייט יום לפני שהודיעה על כישלון בניסוי

מדוע האוזר רוצה להקל על החברות דווקא בדיווחים המיידיים?

09.01.2014, 08:23 | אתי אפללו

הבכי והנהי על הרגולציה המוגזמת בשוק ההון עושים את שלהם, והשבוע התבשרנו שרשות ניירות ערך פועלת למתן עוד הקלות לחברות. הודעה על הקלות היא מבורכת כמעט עבור כל הצדדים: החברות נהנות, הרשות זוכה לתדמית נאורה ומתקדמת, והמשקיעים - כאן כבר יש סימן שאלה. ההקלות עליהן התבשרנו השבוע נוגעות לחובות דיווח מיידיות של חברות בגין שורה של מקרים שונים, שניים מהם מעניינים במיוחד: במקרה הראשון, הרשות מציעה לבטל את חובת הדיווח על משא ומתן שמנהלות החברות לביצוע עסקאות מיזוג או רכישה. במקרה השני, הרשות מציעה לדחות את מועד הדיווח המיידי כאשר המידע המחייב דיווח נודע לחברה אחרי השעה 5 אחה"צ.

קראו עוד בכלכליסט

כיום, החברות מחוייבות בדיווח מיידי עד תחילת פתיחת המסחר למחרת. לאחר השינוי, אם המידע נודע לחברה אחרי השעה 5 אחה"צ, היא תוכל לדווח עד 1 בצהריים למחרת (חצי יום לאחר פתיחת המסחר).

שתי הקלות אלו לא מתיישבות עם תופעה נפוצה בשוק ההון הישראלי, והיא: עלייה או צניחה במניה של חברה, לכאורה ללא סיבה, כאשר ביום המסחר לאחר מכן מפרסמת החברה הודעה דרמטית. בשפת העם זה נקרא "מסחר על בסיס מידע פנים", אולם קשה מאוד להוכיח זאת. המקורבים שחשופים למידע הפנים הם שגורפים את הרווח מהשינוי במניה, על חשבון הציבור שכלל לא מודע לדיווח שמצפה לו. דוגמה בולטת מהעת האחרונה לשינויים חריגים כאלו ניתן למצוא במניית כן־פייט. יום לפני שדיווחה על כישלון בניסוי, צנחה המניה בשיעור חריג של 16.3%.

  

שמואל האוזר, צילום: עמית שעל שמואל האוזר | צילום: עמית שעל שמואל האוזר, צילום: עמית שעל

אם ההצעות של הרשות יתקבלו, משך הזמן שבו נשאר המידע בגדר מידע פנים שידוע למקורבים בלבד יתארך. למעשה, אם חובת הדיווח על מידע שנודע אחרי 5 אחה"צ תעוכב עד לצהרי היום למחרת - באורח פלא, אנו צפויים לראות הרבה ישיבות דירקטוריון נקבעות לשעה 5 וקצת, ובהן "ייוודעו" הדברים המהותיים באמת.

אלה אינן ההקלות הראשונות שמציעה הרשות שזוכות לביקורת. רק לפני חודשיים פעלה הרשות למתן הקלה בדמות ביטול דו"ח סולו (דו"ח של חברה ללא תוצאות חברות בנות שלה), מהלך שזכה להתנגדות עזה מצד פעילים בשוק ההון ולא יצא אל הפועל עד כה.

הקלות על החברות הן מבורכות. אולם, כאשר מבטלים הוראות, צריך לוודא שלא מוותרים על אלה שנותנות ערך מוסף למשקיעים, או על כאלה שקיימות לצד תופעות בעייתיות בשוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה