אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עושים צדק, נותנים קרדיט: קבלו את הממציאים הגאונים והאלמונים

עושים צדק, נותנים קרדיט: קבלו את הממציאים הגאונים והאלמונים

מי המציאו את ה-FM, הגפרורים, הסמיילי, הטטריס והקריוקי? הם נשכחו למרות שהמצאותיהם נמצאות בשימוש יום יומי

09.01.2014, 22:01 | סוכנויות הידיעות

כולנו מכירים את תומס אדיסון, אלכסנדר גרהאם בל ואת סטיב ג'ובס, ואם לא את השמות אז בוודאי את המצאותיהם. אך ישנם ממציאים שהמצאותיהם הם חלק בלתי נפרד מחיינו אך שמם לא פורסם משום שמישהו אחר לקח את הקרדיט על עבודתם.

לפניכם 11 המצאות ומי שעומד מאחוריהן:

אדווין ארמסטרונג – רדיו FM

 

ארמסטרונג פיתח את הרדיו בתדר FM במקום השידורים מוכי הרעש הססטי של תדר ה-AM. תאגיד הרדיו של ארה"ב וחברת AT&T נלחמו נגד הפרת הסטטוס קוו ולמרות שהרשת שלו זכתה להצלחה כבירה, המאבק המשפטי הוביל אותו להתאבדות.

ג'ון וולקר – גפרורים

 

 

הכימאי המציא את הגפרור בטעות כאשר מקל שבקצהו חומר כימי מיובש התלקח. הוא סבר שהגילוי טריוויאלי מכדי כדי לרשום אותו כפטנט. כיום נמכרים 500 מיליארד גפרורים בשנה בארה"ב.

אלכסיי פז'טנוב – טטריס

פז'יטנוב המציא את המשחק בשנות ה-80 במעבדה בברית המועצות. עד 1996, אז היגר לארה"ב, לא קיבל תמלוגים על המצאתו. 

מיכאיל קלצ'ניקוב – AK-47

קלצ'ניקוב פיתח את רובה הסער בברית המועצות ב-1947. הוא אמר שעשה זאת למען מולדתו ולא עבור רווח. כיום יש למעלה מ-100 מיליון קלצ'ניקובים ברחבי העולם אך הוא זכה רק לכבוד ולא לרווחים. קלצ'ניקוב מת בחודש שעבר בגיל 94.

הארווי בל – הסמיילי

 

בל יצר את האייקון של הפנים המחייכות ב-1963 עבור קמפיין פרסומי. בתוך עשור אחד בלבד נוצרו יותר מ-50 מיליון סיכות עם הפרצוף המחייך. בל הרוויח 45 דולר תמורת עבודתו.

ג'פרי דאמר – השבב האלקטרוני

המהנדס הבריטי הציג את המצאתו - שבב אלקטרוני - בכנס ב-1952 אך לא זכה לגילויי עניין. שש שנים לאחר מכן, חברת טקסס אינסטרומנטס רשמו פטנט על הרעיון.

רוזלינד פרנקלין – דנ"א

פרנקלין הייתה הראשונה לגלות את סוד הדנ"א ולתעד את גילוייה. אך חוקרים יריבים בשם ווטסון וקריק גנבו את צילומים ואת הקרדיט ובמשך 40 שנה הסתירו עובדה זו.

  , צילום: shutterstock צילום: shutterstock   , צילום: shutterstock

אנונימי – משחק המונופול

המונופול המקורי המונופול המקורי המונופול המקורי

הדעה הרווחת היא שמשחק המונופול הומצא אחרי השפל הגדול על-ידי האחים פארקר. אך למעשה מצאו חוקרים גרסאות של המשחק משנת 1903.

ריצ'ארד פירס – מטוס

 

מסתבר שאחים רייט לא ממש המציאו את המטוס. מספר חודשים לפני טיסתם המפורסמת של האחים רייט הטיס חוואי מניו זילנד מטוס למרחק קצר. מומחים אף טוענים ששנתיים לפני כן גוסטב ווייטהד הטיס מטוס למרחק של כ-3 ק"מ.

לואי לה פרינס – ראינוע

 

  , צילום: shutterstock צילום: shutterstock   , צילום: shutterstock

אמנם תומאס אדיסון קיבל את כל הקרדיט על המצאה זו אך היה זה הממציא הצרפתי שהיה הראשון להשתמש בסרט צילום כדי לתעד רחוב בלידס, אנגליה ב-1888. פרינס עצמו נעלם שנה לאחר מכן ובעת המשפט על זכויות היוצרים נרצח בנו באופן מסתורי.

דייסוקי אינו – קריוקי

 

אינו, מתופף בלהקה שהייתה מבקשת מהקהל לעשות קולות רקע לשיריה, המציא את הקריוקי ב-1971. אך הוא לא רשם את ההמצאה כפטנט ולא הרוויח ולו דולר מהמוצר שיצר שוק השווה מיליארדי דולרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות