אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבע איבדה את התעוזה שלה צילום: אוראל כהן

טבע איבדה את התעוזה שלה

המנכ"ל הנכנס יצטרך להחליט אם החברה מתמקדת בגנריקה או מפתחת תרופות מקור

12.01.2014, 08:03 | שניר הנדלר

כשג'רמי לוין נכנס לתפקיד מנכ"ל טבע, הוא ניסה להציג אותה למשקיעים כחברת ערך: חברת תרופות בוגרת עם פורטפוליו של מוצרים בפיתוח ועם פוטנציאל לתרום בעתיד הכנסות של מאות מיליוני דולרים בשנה.

במקביל החליט לוין לשפר תרופות גנריות מובילות ולרכז מאמץ בהשקת תרופות עם מורכבות כימית גבוהה, שלהן חסם כניסה גבוה יותר. מדובר באסטרטגיה לגיטימית עבור חברה ללא מקור צמיחה מהיר וחוב עצום כמו טבע, אך לא לחברה עם הנהלה מסוכסכת ועובדים תחת איום פיטורים.

לכן, המשימה הראשונה של ארז ויגודמן עם כניסתו לתפקיד המנכ"ל היא להחליט מיהי טבע: ענקית גנריקה או מפתחת תרופות אתיות. טבע לא יכולה להרשות לעצמה להתפזר. ויגודמן יצטרך לקבל החלטות משמעותיות ולהתוות אסטרטגיה חדשה שתבטיח את עצמאותה של טבע, ולהשיב לה את התעוזה שאבדה לה.

טבע הצליחה להגיע לממדי ענק בזכות כישרונה הייחודי לתקוף פטנטים על תרופות כימיות ובזכות השקות בסיכון שאפשרו לה ליהנות מבלעדיות בשיווק התרופה. הליך זה הניב לה שולי רווח גבוהים עד להסתבכות המשפטית, שנראה שהרחיקה את טבע ממסלול ההשקה בסיכון ואילצה אותה לפצות את פייזר בסכום חסר תקדים של 1.6 מיליארד דולר.

משרדי טבע בקנזס סיטי, צילום:  Rob Roberts, KCBJ משרדי טבע בקנזס סיטי | צילום: Rob Roberts, KCBJ משרדי טבע בקנזס סיטי, צילום:  Rob Roberts, KCBJ

דרושה רוויזיה במחלקת המו"מ

אם טבע רוצה להיות חברה אינובטיבית, היא תידרש בטווח הקצר לבצע רוויזיה במחלקת המו"פ שלה ולגייס מנהלים עם ניסיון מוכח בהובלת תרופה משלב הניסויים הקליניים המוקדמים ועד לקבלת אישור השיווק. בטווח הבינוני ויגודמן יצטרך להציג רכישה של חברת פארמה מתמחה שתעשיר את פורטפוליו המוצרים האינובטיביים של טבע ותפצה על אובדן המכירות הצפוי מפקיעת הפטנט על הקופקסון. רכישה שכזאת תאפשר לטבע לפתח תרופות מקור חדשות שיתמכו בצמיחתה העתידית, אך בעיקר תאותת למשקיעים שטבע כאן כדי להישאר.

גם החלטה של ויגודמן להתמקד בגנריקה היא החלטה עסקית לגיטימית, שתביא אמנם לירידה בהכנסות בטווח הקצר והבינוני, אבל תאפשר לטבע להתמקד במה שהצטיינה בו בעבר. בהנחה שהדנ"א הגנרי של טבע לא נפגע, היא יכולה להמשיך ולפתח את התחום האחראי, עדיין, לעיקר ההכנסות שלה. את התעוזה טבע יכולה להשיב באמצעות רכישת חברה המתמחה בפיתוח תרופות ביו־גנריות — גרסאות גנריות לתרופות מקור ביולוגיות.

טבע סימנה בתקופת המנכ"ל שלמה ינאי את השוק הביו־גנרי כמנוע צמיחה משמעותי, אך לוין החליט לסגת מהרעיון וביטל את שיתוף הפעולה בתחום עם לונזה השוויצרית. חזרה לפעילות של ביו־גנריקה תפתח בפניה דלת לשוק של עשרות מיליארדי דולרים, אך גם כאן האתגרים לא מבוטלים.

ויגודמן צפוי ליהנות משקט תעשייתי

יהיה הכיוון אשר יהיה, ויגודמן יצטרך להחליט כבר בחודשים הקרובים לאן פניה של טבע. בשונה מלוין שהתקשה להתנהל במאבק בין המחנה הישראלי בדירקטוריון בראשות אמיר אלשטיין וחיים הורביץ לבין היו"ר פיליפ פרוסט, העובדה שוויגודמן הוא ישראלי תאפשר לו ליהנות משקט תעשייתי.

אם הוא יצליח גם לגייס מנהלים עם ניסיון בניהול משברים בחברות פארמה, יתווה מסלול ברור לטבע ויצטיין בהוצאה לפועל של התוכנית האסטרטגית, טבע תוכל לשמור על עצמאותה ולחזור לצביונה המקורי: חברה ישראלית עם פעילות גלובלית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות