אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היטלר Maps: כיצד חזר שמו של הצורר למקומות במפות גוגל? צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

היטלר Maps: כיצד חזר שמו של הצורר למקומות במפות גוגל?

בסוף השבוע נודע שכיכר בברלין חזרה במפות גוגל לשמה מתקופת השלטון הנאצי. בדיקת "כלכליסט" גילתה שהבעיה חזרה על עצמה במקומות נוספים - ביניהם הר עליו היה צלב קרס של 10 מ' - ואת הסיבה לכך: פעילות גולשים

12.01.2014, 13:14 | עומר כביר

גוגל התנצלה בסוף השבוע אחרי שדווח כי שירות המפות שלה שינה את שמה של כיכר בברלין ל"אדולף-היטלר-פלאץ" - ומיהרה לתקן זאת.

קראו עוד בכלכליסט

ואולם, בדיקה שערך "כלכליסט" מעלה ששירות המפות הפופולרי עדיין סובל מכמה בעיות שקשורות בשמו של הצורר הנאצי, ובהן הצגת מקומו שבעבר נקראו על שמו ככאלו שעדיין נושאים שם זה בעת הקלדת Adolf Hitler בשורת החיפוש. כמו כן, נראה שמדובר בפעולה מכוונת ולא בתקלה טכנית.

איך קוראים לכיכר הזאת? איך קוראים לכיכר הזאת? איך קוראים לכיכר הזאת?

שובו של הפיהרר

בסוף השבוע דיווחו כלי תקשורת בעולם ששמה של כיכר תיאודור הס בברלין, הקרויה על שם הנשיא הראשון של גרמניה המערבית, שונה לשם שניתן לה עד סוף מלחמת העולם השנייה – Adolf Hitler Platz. מקור התקלה המביכה, ויש שיאמרו גם מרתיחה, הינו ביכולת מיקור המונים של גוגל Maps, שמאפשרת לכל גולש להציע שינויים בשירות.

לפי דיווח של בלוג המפות הגרמני LandkartenBLOG, שהיה הראשון לחשוף את התקלה, בתחילת ינואר הציע גולש אנונימי לשנות את השם הנוכחי של הכיכר לשמו של היטלר. ההצעה התקבלה על ידי מודרטור מטעם גוגל שפועל תחת הכינוי Vishali, ושם הכיכר שונה והוצג בשירות המפות במשך קרוב לשבוע.

בעקבות החשיפה התקשורתית מיהרה גוגל להחזיר לכיכר את שמה הנוכחי. “נודע לנו על תיוג לא ראוי של רחוב בברלין, אותו תיקנו בהקדם האפשרי", נמסר. “אנחנו מתנצלים על כל פגיעה שנגרמה". ואולם, בדיקה שביצע "כלכליסט" מעלה שבשירות המפות הפופולרי עדיין מופיע שמו של היטלר בהקשרים שהיו צריכים להישאר בספרי היסטוריה.

סכר, הר ואפילו חנות

כאשר מקלידים את השם Adolf Hitler בשורת החיפוש גוגל מפות, מופיעות הצעות לכמה מקומות אפשריים. שתיים מהן,דיקזנדרקוג והייגלקופף, הן שתי נקודות ציון שנקראו בעבר על שם היטלר - Adolf-Hitler-Koog ו-Adolf-Hitler-Berg, בהתאמה. דיקזנדרוקוג הינו שטח אדמה שנוצר ב-1935 כתוצאה מהקמת סכר במדינה הגרמנית שלזוויג-הולשטיין. הייגלקופף, הר במדינת בוואריה סמוך לגבול עם אוסטריה, נקרא על שמו של היטלר אחרי שהכפר הסמוך החליט להעניק לו את התואר אזרח כבוד ב-1933.

הר אדולף היטלר הר אדולף היטלר הר אדולף היטלר

עד תום המלחמה התנוסס על הר זה צלב קרס שחור בגובה 10 מטר. עם תבוסת גרמניה הנאצית ב-1945 הושב לשני מקומות אלו שמם המקורי (וצלב הקרב נהרס, כמובן) - ואולם לפי מנוע החיפוש של גוגל Maps אלו עדיין נושאים את שמו של הצורר הנאצי.

בנוסף, חיפוש שמו של היטלר מעלה בתוצאות גם את שמו של עסק בהודו שנקרא כביכול Adolf Hitler Inc. עסק זה, לפי נתוני גוגל מפות, אינו פעיל עוד ו"נסגר לצמיתות", אף שהוא מחזיק גם עמוד פעילות בגוגל+. לא ברור האם מדובר בעסק אמיתי בעלי שם בלתי-לגיטמי, אך נראה סביר יותר שזהו עוד ניסיון של גולש אנונימי להונות את שירותי גוגל השונים.

חברת היטלר בע"מ חברת היטלר בע"מ חברת היטלר בע"מ

תגובת גוגל

מגוגל נמסר בתגובה לפניית "כלכליסט": “השלמה אוטומטית היא תכונה של מנוע החיפוש של גוגל, שמציעה חיפושים אפשריים במטרה לסייע למשתמש למצוא במהירות את מה שהוא מחפש. חיפושים אלו נוצרים אוטומטית על סמך כמה גורמים, כולל הפופולריות של תוצאות החיפוש. אנו מעדכנים את המערכת שלנו מדי פעם במטרה לשפר את החיפוש, כך שהמונחים שמופיעים בהשלמה האוטומטית יכולים להשתנות לאורך זמן".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות