אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: אובמה יאסור על ה-NSA לחטט לכם במיילים צילום: אם סי טי

דיווח: אובמה יאסור על ה-NSA לחטט לכם במיילים

הודות לחשיפות של אדוארד סנודן, זכתה ממשלת ארה"ב לביקורת קשה ונפגעו עסקי חברות האינטרנט האמריקאיות באירופה ובאסיה. על כן, צפוי הנשיא להודיע על מגבלות בתחום פעילות ניטור הרשת של סוכנות הביון

13.01.2014, 12:19 | נמרוד צוק
עקבות חשיפת פרקטיקות הריגול של ה-NSA שחשף המדליף אדוארד סנודן, צפוי נשיא ארה"ב ברק אובמה לבצע שינויים מהותיים בדרכי הפעילות של סוכנות הביון. לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל, אובמה צפוי להכריז רשמית על המדיניות החדשה ביום ו' הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

השינויים צפויים לכלול הנחיות לשמירת פרטיות אזרחי מדינות אחרות, כמו גם ארגון מחדש של מנגנוני ניטור שיחות הטלפון והודעות המייל של אזרחי ארה"ב. השינויים צפויים לכלול החלטות שיתקבלו על ידי הממשל לבדו לצד שינויים שיצטרכו לעבור את אישור הקונגרס - ועלולים להיות מסובכים לביצוע בשל ההתנגדות הצפויה של הרוב הרפובליקני.

מרכז ניטור איומים של ה-NSA, צילום: איי אף פי מרכז ניטור איומים של ה-NSA | צילום: איי אף פי מרכז ניטור איומים של ה-NSA, צילום: איי אף פי

מבין ההצעות שהגישה הועדה שהוקמה לבדיקת הנושא, אובמה נוטה לקבל שלוש: הרחבת תחולת "חוק הגנת הפרטיות" שהועבר ב-1974 גם לאנשים שאינם אזרחי ארה"ב, בעקבות הביקורת שהושמעה מצד כמה ממשלות ידידותיות על הגילוי כי ארה"ב מרגלת אחר אזרחיהן; יצירת תפקיד חדש של "פרקליט למען הפרטיות" שייקח חלק בדיוני בית המשפט הסודי שמאשר את צווי ההאזנה, ה-FISA, ויפעל לביטול האזנות במקרים של חשש לפגיעה מיותרת בפרטיות של אזרחים; והפסקת אגירת המידע על שיחות טלפון בבסיסי הנתונים של ה-NSA. במקום זאת, הציעה הועדה כי המידע יישמר בידי חברות הטלפון או צד ג' שאינו עוסק בפענוח שלו.

פגיעה בחברות אמריקאיות

מזכיר הבית הלבן אישר בסוף השבוע כי הנשיא מתקרב לסיום תהליך קבלת ההחלטות בנושא, אבל עדיין זקוק לזמן להתייעצות עם קבוצות רלוונטיות ומומחים משפטיים לפני שיגיע למסקנות סופיות. בימים הקרובים צפויים שורה של בכירי חברות טכנולוגיה להגיע לפגישות בבית ולהציג את עמדתם. ראשי חברות כמו גוגל, מיקרוסופט ויאהו היו בין המתנגדים הפומביים הקולניים למדיניות הממשלתית בנושא לאחר חשיפות סנודן, בשל הפגיעה הקשה בתדמיתן, והן אף החלו לקדם קמפיין להגברת הפיקוח והשקיפות וצמצום היקף איסוף המידע.

חשיפות סנודן עוררו ביקורת קשה על חברות האינטרנט האמריקאיות, אשר נתפסות במידה רבה כעושות יד אחת עם הממשל; גוגל, למשל, איבדה לאחרונה חוזה גדול בהודו. חברות באירופה החלו להציע שירותי מייל מאובטחים במטרה לצמצם את הסכנה שבשימוש בג'ימייל ואאוטלוק. באוגוסט שעבר הוערך כי חברות כאפל, גוגל, פייסבוק, מיקרוסופט, יאהו ואחרות צפויות להפסיד כ-35 מיליארד דולר בשל הנזק שנגרם לתדמיתן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות