אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סקר דלויט: 89% מהציבור לא מאמין כי מחירי הדיור יירדו בשנה הקרובה צילום: שאטרסטוק

סקר דלויט: 89% מהציבור לא מאמין כי מחירי הדיור יירדו בשנה הקרובה

כך גם מעריכים 74% מבכירי ענף הנדל"ן; 69% מהציבור הרחב מאמינים כי שכר הדירה ימשיך אף הוא לטפס למעלה. העיר האטרקטיבית ביותר לרכישת דירה - רחובות

15.01.2014, 13:26 | דותן לוי

הציבור הישראלי ובכירי ענף הנדל"ן תמימי דעים וסבורים כי מחירי הדירות בענף לא יירדו, כך עולה מסקר שערכה פירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר. לפי ממצאי הסקר, 74% אחוז מקרב בכירי ענף הנדל"ן לא צופים כי מחירי הדירות בישראל יירדו בשנה הקרובה ובקרב הציבור הישראלי 89% מהציבור לא צופה ירידות מחירים.

מהסקר עולה כי 69% מהציבור מאמינים כי מחירי הדירות ימשיכו לעלות, בעוד 20% מהמשיבים צופים כי המחירים יוותרו כפי שהם ו-11% בלבד סבורים כי מחירי הדירות ירדו. עם זאת, יש להתייחס לשני הנתונים בחשדנות שכן לבכירי ענף הנדל"ן יש אינטרס שהמחירים לא ירדו וגם בקרב הציבור הישראלי שבו שיעור המחזיקים בדירות עומד על למעלה מ-70% איש אינו רוצה לראות את מחירי דירתו צונחים. יחד עם זאת הנתונים מצביעים על חוסר האמון ביכולתה של הממשלה להורדת מחירי הדיור.

למרות הערכת 74% מבכיר הנדל"ן כי מחירי הדירות למגורים בארץ לא ירדו, כאשר נשאלו באילו ערים לדעתם כן צפויות ירידות מחירים בשנה הקרובה, 24% מתוכם מעריכים כי מחירי הדירות בתל- אביב צפויים לרדת במהלך השנה הקרובה. בנוסף, צפויות ירידות מחירים גם בערים: נתניה (18%), פתח תקווה (16%) וירושלים (12%).

עוד עולה מנתוני הסקר כי גם בכירי קהילת הנדל"ן (22%) וגם הציבור הרחב (17%) חושבים כי רחובות היא העיר האטרקטיבית ביותר לרכישת דירה למגורים. אחריה, דירגו בכירי קהילת הנדל"ן את חדרה ופתח תקווה (20% כל אחת), בעוד שהציבור הרחב דירג אחרי רחובות את יבנה ותל אביב (16% כל אחת).

מחירי דירות. הרוב המכריע לא מאמין בירידות בשנה הקרובה, צילום: ענר גרין מחירי דירות. הרוב המכריע לא מאמין בירידות בשנה הקרובה | צילום: ענר גרין מחירי דירות. הרוב המכריע לא מאמין בירידות בשנה הקרובה, צילום: ענר גרין

הצפי: שכר הדירה ימשיך לטפס למעלה

עוד עולה מהסקר, כי במהלך השנה הקרובה תמשיך מגמת העלייה במחירי שכר הדירה למגורים במרכז הארץ, 45% מבכירי קהילת הנדל"ן ו-69% מהציבור הרחב סבורים כי מחירי שכר הדירה למגורים במרכז הארץ יעלו, 34% מהבכירים ו-27% מהציבור סבורים שמחירי שכר הדירה יוותרו כפי שהם ו-21% מהבכירים ורק 4% מהציבור מאמינים כי המחירים ירדו.

בכל הנוגע למעורבות הממשלה, גם כאן רואים כי בכירי קהילת הנדל"ן והציבור נמצאים בתמימות דעים. כאשר נשאלו מהם הצעדים שעל הממשלה לנקוט על מנת למתן את קצב עליית מחירי הדיור, 45% מבכירי קהילת הנדל"ן ו-35% מהציבור הרחב ציינו כי על הממשלה להאיץ את הליך קבלת אישורי בנייה, 30% מהבכירים ו-31% מהציבור סבורים כי עליה להוזיל את מחירי קרקעות המנהל באזורי ביקוש. בעוד ש-10% מבכירי קהילת הנדל"ן השיבו כי על הממשלה להפחית את המיסים החלים על הרוכשים, הרי ש-18% מהציבור הרחב חושב כך. מפתיע לראות כי בנוגע להתערבות הממשלה בפרויקטים המיועדים לשכירות או לדיור בר השגה הרי שרק 5% מבכירי הנדל"ן ו-10% מהציבור הרחב מאמינים כי על הממשלה להתערב בנושא.

50% מבכירי ענף הנדל"ן מאמינים כי מחירי השכירות במשרדים בדרך למטה

בכל הנוגע לסקטור הנדל"ן המניב, הרי ש-50% מבכירי הקהילה צופים ירידה במחירי השכירות בסקטור המשרדים במרכז הארץ וזאת בעוד ש-9% מתוכם, צופים ירידה של למעלה מ 10%, רק 12% צופים עלייה. הסקר חושף כי 51% מבכירי הנדל"ן מעריכים כי במהלך השנה הקרובה מחירי שכר הדירה בקניונים ובשטחים המסחריים ירדו, בעוד 36% מעריכים כי מחירי השכירות בהם יוותרו כפי שהם היום ו- 13% סבורים כי דווקא יעלו.

בכל הנוגע לשווקים הגלובליים, 70% מבכירי הנדל"ן סבורים כי ישנן הזדמנויות נדל"ן רבות בארה"ב ורואים בה שוק אטרקטיבי ביותר להשקעה בתחום. 36% מהמשיבים ציינו כי להערכתם שוק הנדל"ן בגרמניה הינו יעד נוסף בעל פוטנציאל גבוה להשקעה בנדל"ן, ו- 25% ציינו את אנגליה כיעד מועדף.

לדברי רו"ח דורון גבור, שותף וראש מגזר הנדל"ן בפירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר: "בשנים האחרונות נשמעות טענות רבות כי בכירי ענף הנדל"ן מנותקים מהלך הרוח הציבורי. בסקר הנוכחי החלטנו לבחון לראשונה את הטענות הללו ובצורה מפתיעה גילינו שהמגמות הינן זהות בין שני הסקטורים אבל הציבור הרחב מעט מוקצן יותר." ולעניין מחירי הדירות מציין גבור כי: "יזמים רבים מקימים היום פרויקטים על קרקעות שנרכשו במחיר יקר ולכן, כל מהלך של הפחתת מחירי הדירות באמצעות הפחתת מחירי הקרקעות הינו תהליך מבורך. עם זאת, תהליך זה ממושך וצפוי להניב תוצאות בטווח הבינוני בלבד."

עוד מציין גבור כי: "נשמעות הרבה הצהרות מגורמים שונים על כך שהממשלה אינה עקבית, ובפועל הפעולות שנעשות בתחום דיור בר ההשגה הינן מצומצמות. אנו רואים כי הן בכירי הענף והן הציבור איבד את האמון בכל הקשור לתחום דיור בר ההשגה. מדיניות המס של הממשלה, לא מסייעת אף היא לענף, המע"מ עלה, מיסוי דירות להשקעה השתנה, במקום לטפל בעלות הקרקע על ידי המדינה (המחזיקה בכ-90% מהקרקעות בארץ) מטפלים בבעלי הנדל"ן ובדרך שרק תייקר את מחירי הדירות והשכירות."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות