אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אגף הגבייה ברשות השידור תחת בדיקה צילום: דוד וינוקור

אגף הגבייה ברשות השידור תחת בדיקה

מכתב שנשלח למנכ"ל רשות השידור יוני בן מנחם והגיע לידי כלכליסט חושף כי מבקר המדינה החל לאסוף חומרים על האגף שהציבור אוהב לשנוא

16.01.2014, 08:49 | אופיר דור

משרד מבקר המדינה החל בחקירת אגף הגבייה ברשות השידור, ומתכוון לפרסם פרק על תפקוד האגף בדו"ח המבקר השנתי ל־2015. לידי "כלכליסט" הגיע מכתב ששלחה בשבוע שעבר מנהלת אגף בכיר במשרד מבקר המדינה רונית אלימלך למנכ"ל הרשות יוני בן מנחם, שבו היא מודיעה לו על ביצוע סקר ביקורת מוקדם ברשות השידור. מטרת הסקר היא לאסוף מידע ראשוני על אגף הגבייה. במסגרת הסקר ייפגשו אנשי המבקר עם בן מנחם ועם בעלי תפקידים אחרים ברשות ובאגף הגבייה, ויאספו חומרים הקשורים לנושא. "נבקשך ליידע את בעלי התפקידים הרלבנטיים ולהנחותם לשתף פעולה עם עובדי משרד מבקר המדינה", כותבת אלימלך. "לאחר סיום הסקר וכשתתקבל החלטת מבקר המדינה על תוכנית הביקורת, נשוב ונודיעך דבר". 

קראו עוד בכלכליסט

יוני בן מנחם, צילום: דוד וינוקור יוני בן מנחם | צילום: דוד וינוקור יוני בן מנחם, צילום: דוד וינוקור

רשות השידור היא גוף מבוקר פופולרי על ידי מבקר המדינה. דו"ח המבקר ל־2011 בדק את התנהלות הרשות בכל הנוגע לניהול הנדל"ן שבבעלותה, ודו"ח המבקר ל־2010 בדק ענייני מינהל וארגון ברשות. כעת הגיע תורו של אגף הגבייה. מבקר המדינה נמצא במהלך בדיקה של היבטים נוספים ברשות השידור, שיתפרסמו עוד לפני הדו"ח על אגף הגבייה.

מספר שיא של תלונות על הרשות ב־2012

אין זה מפתיע שמבקר המדינה יוסף שפירא בוחר להתמקד באגף הגבייה. בדו"ח נציב תלונות הציבור במשרד המבקר שפורסם במאי האחרון, נרשמה עלייה חדה במספר התלונות על רשות השידור, והנושאים המרכזיים בתלונות ב־2012 היו החיוב באגרת הטלוויזיה וליקויים בגביית האגרה. לפי נתוני נציב תלונות הציבור, במהלך 2012 התקבל מספר שיא של 379 תלונות על רשות השידור, לעומת 241 תלונות ב־2011 ו־240 תלונות ב־2010. מכלל התלונות שנבדקו, 52% הוגדרו כמוצדקות.

נציבות תלונות הציבור ציינה כי קיבלה תלונות רבות שעניינן סכומי שכר הטרחה שנדרשו מתלוננים לשלם למשרדי עורכי הדין העוסקים מטעם הרשות בגביית חובות אגרת הטלוויזיה. מתלוננים אחרים סיפרו כי רשות השידור הודיעה להם כי איתרה מקלט טלוויזיה בביתם, אף שמעולם לא הגיע נציג של הרשות אליהם. עוד תלונות נגעו לפתיחת תיק בהוצאה לפועל לאזרחים על אי־תשלום אגרה, גם לאזרחים שלטענתם אין להם חוב לרשות.

בעקבות פנייה מצד שר התקשורת גלעד ארדן, החליטה מליאת רשות השידור בדצמבר להפסיק להשתמש בעורכי דין חיצוניים לטיפול באיתור מקלטים וגביית חובות אגרה, ולעבור לעבוד עם רשות האכיפה והגבייה הממשלתית. עם זאת, התיקים הפתוחים אצל עורכי הדין ימשיכו להיות מטופלים על ידם.

באגף הגבייה מתנהל בשבוע האחרון מאבק בין ועד העובדים לסמנכ"ל הזמני יואב אשכנזי, מנהל שירותי המינהל במטה רשות השידור, שממלא את מקומו של אבי כ"ץ. בוועד טוענים כי אשכנזי, שמונה רק בתחילת השבוע, מבצע צעדים חד־צדדיים באגף הפוגעים בדרגה ובזכויות של העובדים. אתמול שלח הוועד מכתב חריף לאריאל יעקובי, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, ובו הוא מאשים את דורון קרני, מזכיר ארצי בהסתדרות הממונה על רשות השידור, כי הוא משתף פעולה עם אשכנזי. "אנו רואים אירוע זה בחומרה רבה. לא ייתכן שנציג עובדים יהפוך למשתף פעולה פסיבי עם אדם המתיימר לשמש בתפקיד הנהלה בכיר. אנו סבורים כי על ההסתדרות לנקוט אמצעים נגד קרני". הוועד דורש כי קרני יודח מתפקידו.

אמיר גילת ניצח בקרב במליאה ברוב זעום

אגב כך, שלשום בערב הביעה מליאת רשות השידור תמיכה בבחירתו של אילן דה־פריס לתפקיד מנהל ערוץ 1. במהלך ישיבה סוערת הטיחו חלק מחברי המליאה ביו"ר הרשות אמיר גילת כי בחירתו של דה־פריס נעשתה במחטף, אך לבסוף קיבל גילת גיבוי מהמליאה לתהליך, ברוב זעום של 10 תומכים ו־8 מתנגדים. מליאת הרשות הורתה לבן מנחם לקלוט לעבודה מיידית את דה־פריס, לאחר שעד היום לא שיתף איתו המנכ"ל פעולה.

ברשות השידור סירבו להגיב לידיעה. מההסתדרות נמסר כי "ב־20 בינואר יתקיימו בחירות לוועד העובדים באגף הגבייה. לא יהיו שינויים עד אז".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
איזה כייף זה
לקרוא את המחמאות האלו שמקבל המ"פ הגבר שלי ממלחמת לבנון הראשונה. הלכתי אחריו בעניים עצומות.האיש יודע לקבל ולקחת אחריות בלי למצמץ ובלי לפחד. התפלאתי שהוא לא נשאר בצבא וואלה היה מגיע רחוק מאוד. בקיצור, עובדי הגבייה צריכים להודות כל בוקר שזה המפקד/מנהל שלהם פעם גולני תמיד גולני
איציק כנפו , חדרה  |  19.01.14
20.
אם כל הציבור יודיע
שלא בוחרים במי שלא מבטיח לבטל את האגרע/לסגור את רשות השידור אז האגרה והרשות יבוטלו תוך מספר חדשים. אני כבר הודעתי על כך מזמן ואכן לא בחרתי בביבי או בלפיד. רשות השידור מרמה את כל האזרחים ואת הממשלה בסיסמאות הנבובות על השידור הציבורי. הם בטח לא יותר שידור ציבורי מהאינטרנט וערוצים 2 ו10.
אבי  |  19.01.14
לכל התגובות