אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"תיק השוחד בפרשת סימנס אינו היסטוריה מבחינתנו" צילום: שאול גולן

נחשף בכלכליסט

"תיק השוחד בפרשת סימנס אינו היסטוריה מבחינתנו"

במשרד המשפטים התייחסו לחשיפת "כלכליסט" שלפיה השופט לשעבר דן כהן קיבל מענק של 2.2 מיליון דולר מעבר להודאתו: "עדיין לא אמרנו את המלה האחרונה"

18.01.2014, 20:37 | תומר גנון

"תיק השוחד בפרשת סימנס הוא לא היסטוריה מבחינתנו, ועדיין לא אמרנו את המילה האחרונה". כך אמר גורם במשרד המשפטים, בהתייחסו לפרסום ב"כלכליסט" לפיו השופט לשעבר דן כהן קיבל מחברת האנרגיה הגרמנית כ-2.2 מיליון דולר מעבר להודאתו.

כהן הודה לאחרונה במסגרת הסדר טיעון כי קיבל מיליון יורו בתמורה להטיית מכרז לרכישת טורבינות גז עבור חברת החשמל. על כהן נגזרו 6 שנות מאסר וקנס של 10 מיליון שקל.

הכספים הנוספים שנחשפו ניתנו לכהן בין 2002 ל-2004, לאחר שעזב את תפקידו כדירקטור בחברת החשמל. לטענת כהן, הכסף ניתן לו עבור שירותים שהעניק לסימנס כאדם פרטי. בפרקליטות לא כללו כספים אלו בכתב האישום שבו הודה כהן, בשל קושי ראייתי להוכיח את הקשר בינם לבין השפעתו על גורמים בחברת החשמל לטובת סימנס. הפרקליטות הקפיאה את הכספים הללו הנמצאים בחשבונותיו של כהן בפנמה, עד אשר ישלים את תשלום הקנס שהטיל עליו ביהמ"ש.

דן כהן, צילום: שאול גולן דן כהן | צילום: שאול גולן דן כהן, צילום: שאול גולן

ההעברות הכספיות הנוספות מסימנס לכהן נחשפו במסגרת התביעה האזרחית שהגישה חברת החשמל נגד כהן, עד המדינה בפרשה ומנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון, גיסו שלמה דניאל שחברת אוקפילד שבבעלות וחשבונותיו האישיים שימשו צינור להעברת הכספים לכהן, ונגד סימנס. את המידע אודות ההעברות הכספיות קיבלה חברת החשמל מפרקליטות המדינה, והוא מגדיל כעת את סימני השאלה סביב הפרשה.

על פי כתב האישום שהוגש נגד סימנס בארה"ב ב-2008, והסתיים בהסדר מול רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC), שילמה החברה שוחד של כ-20 מיליון דולר בישראל ל"דירקטור לשעבר בחברת החשמל". מסלול הכסף שנחשף בתביעה האזרחית בפרשה מעיד לכאורה שאיש הקש דניאל וחברת אוקפילד שבבעלותו, העבירו לכהן בסך הכל כ-3.3 מיליון דולר. אם כך, לאן נעלמו הכספים הנוספים? בפרקליטות סירבו להתייחס לנושא. עם זאת, גורם במשרד המשפטים אומר שבפרקליטות עדיין לא הרימו ידיים בניסיון להבין ממה נובעים הפערים הכספיים. הוא סירב להרחיב מעבר לכך.

בא כוחו של דן כהן, עו"ד איתן מעוז, סירב להתייחס. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות