אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן יורק בוחנת את מכירתה של אינסייטק צילום: אוראל כהן

קרן יורק בוחנת את מכירתה של אינסייטק

בעלת המניות הגדולה באלביט הדמיה לקראת החלטה על גורלה של החברה־הנכדה אינסייטק. מימוש האחזקות נקבע כאפשרות בהסדר

19.01.2014, 07:57 | ניר צליק

אינסייטק, הנמצאת בבעלות אלביט מדיקל(48.2%), שבשליטת אלביט הדמיה(93%), נמצאת בפרשת דרכים. קרן יורק, שהפכה לבעלת המניות הגדולה באלביט הדמיה (18.1%), עשויה לצמצם את קווי האשראי לחברה או לפעול למכירתה.  

קראו עוד בכלכליסט

בהסדר החוב נקבע מפורשות שהאורגנים המוסמכים של אלביט הדמיה ישקלו לאחר השלמת ההסדר אפשרות למימוש אחזקות החברה באלביט מדיקל. בעלת מניות נוספת באינסייטק היא ג'נרל אלקטריק, המחזיקה בכ־35% ממניותיה, שהאפשרות לממש אחזקות משפיעה גם עליה.

השפעה גם על גמידה סל

נכון להיום לאלביט מדיקל עוד אין דירקטוריון חדש, כך שקיימת אי־בהירות באשר לעתידה של אינסייטק חברה נוספת שעשויה להיות מושפעת מהשינוי בשליטה באלביט מדיקל היא גמידה סל, חברה־בת נוספת של אלביט מדיקל, המפתחת מוצרים המבוססים על דם טבורי לטיפול בלימפומה.

אינסייטק עצמה פיתחה את טכנולוגיית ה־ExAblate, המשלבת אלומת אולטרה־סאונד ממוקדת בעוצמה גבוהה עם הנחיה רציפה וניטור באמצעות MRI. אנרגיית האולטרה־סאונד הממוקד משמשת להשמדה של שרירנים ברחם, ואילו הדמיית MRI משמשת לתכנון והנחיית הטיפול ולמעקב אחר תוצאות הטיפול בזמן אמת. יתרונות ExAblate הם שמדובר בטכנולוגיה לא פולשנית שלא מצריכה אשפוז, עם פרופיל בטיחות גבוה, סיכון נמוך לזיהום וסיבוכים והתאוששות מהירה.

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

בלנק יכהן בדירקטוריון

בשבועות הקרובים יעמלו עורכי הדין של אלביט הדמיה, לצד הנאמנים למחזיקי האג"ח והנהלת החברה, להכין את אלביט הדמיה ליישום הסדר החוב. היישום כרוך בשורת פעולות: ראשית, מחיקת אג"ח קיימות מהמסחר בבורסה. שנית, הנפקת שתי סדרות אג"ח חדשות בהיקף של 666 מיליון שקל ורישומן למסחר בבורסה בתל אביב. לבסוף, הקצאת מניות חדשות של אלביט הדמיה לנושים ורישומן למסחר בבורסה בתל אביב ובנאסד"ק. אירועים אלו צפויים להתבצע עד סוף חודש ינואר.

כמו כן, אלביט הדמיה מצווה על ידי בית המשפט לכנס אסיפת בעלי מניות שתבחר את חברי הדירקטוריון, כדי שזה ישקף את מבנה הבעלות החדש. בעלי המניות העתידיים, שיכריעו את הרכב הדירקטוריון של אלביט הדמיה, יהיו ברובם המכריע מקרב נושי החברה כיום. מספר חברי הדירקטוריון שיכהנו באלביט לא יעלה על שבעה דירקטורים, ונוסף לכך ימונו עוד שני דירקטורים חיצוניים.

לכאורה לאלביט הדמיה לא יהיה בעל שליטה, והדירקטוריון יהיה עצמאי באופן מוחלט. אלא שבין מחזיקי האג"ח בולטות הקרנות הזרות, יורק ו־DK, המחזיקות בכ־20% ו־15% (בהתאמה) מאג"ח אלביט הדמיה. כך שלאחר הקצאת המניות, נציגיהן ג'רמי בלנק ויואב כפיר יהיו דומיננטיים בתהליך בחירת חברי הדירקטוריון, ואף צפויים להתמנות בעצמם לכהונה בו.

עבור בלנק לא מדובר בתקדים, היות שהוא כבר מכהן כדירקטור בגילת, שבה מחזיקה קרן יורק ב־19.3% מאז 2005. בנוסף, כפי שנחשף ב"כלכליסט", בלנק מעוניין למנות את רון הדסי כיו"ר אלביט הדמיה.

מאלביט הדמיה נמסר בתגובה כי "אינסייטק היא ממנועי הצמיחה של החברה ואין לנו כל כוונה למכור אותה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות