אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מגדל סובבה אותי בכחש והציגה מצגי שווא במגעים לרכישת שלמה ביטוח" צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

"מגדל סובבה אותי בכחש והציגה מצגי שווא במגעים לרכישת שלמה ביטוח"

כך לפי מכתב ששיגר איש העסקים שלמה שמלצר לחברת הביטוח מגדל שבשליטת שלמה אליהו, ולמנכ"ל מגדל הפורש יונל כהן

20.01.2014, 08:40 | רחלי בינדמן

איש העסקים שלמה שמלצר שיגר מכתב לחברת הביטוח מגדל שבשליטת שלמה אליהו, ולמנכ"ל מגדל הפורש יונל כהן. במכתב הוא טוען כי נגרמו לו לכאורה נזקים בהיקף של 20 מיליון שקל בשל אי־השלמת עסקת רכישתה של פעילות הביטוח של קבוצת שלמה. שמלצר שיגר מכתב דומה למגדל לפני שנה, וכעת הוא מאיים שאם לא ייענה בתוך 10 ימים, הוא מתכוון לתבוע את החברה.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב טוען שמלצר כי מגדל – בעת שהיתה תחת שליטתה של ג'נרלי – ניהלה אתו באמצעות כהן, במהלך 2011 משא ומתן לרכישת פעילות הביטוח של קבוצת שלמה שהתרכזה בשלמה ביטוח. "לשלמה החזקות התחוור כי תומרנו בחוסר תום לב וסובבו בכחש וכי הוצגו בפניהן (בין אם ביודעין ובין באדישות או ברשלנות ועצימת עינים) מצגי שווא", נאמר במכתב. לטענתו של שמלצר, בזמן שהצדדים ניהלו מו"מ מתקדם שכלל גם טיוטת הסכם מוגמרת לעסקה והתחייבות להשלמתה מצד בכירי מגדל, נושאי המשרה הבכירים במגדל וכהן בפרט ידעו (או היו צריכים לדעת) כי במקביל התנהל מו"מ בין קבוצת ג'נרלי לבין שלמה אליהו למכירת השליטה במגדל לידיו של האחרון, עסקה שטרפדה לבסוף, לטענתו, את העסקה מול שמלצר.

מגדל ביקשה לרכוש את פעילות הביטוח של שמלצר שהתמקדה בביטוח כללי במטרה להגדיל את נתח השוק שלה בתחום. "בשלהי 2011 החלו לצוץ שמועות בדבר כוונתה של קבוצת ג'נרלי למכור את אחזקותיה במגדל", כותב שמלצר באמצעות עו"ד זאב שרף. "מתוך הבנה כי לצעד כאמור ככל שהיה בו ממש, עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על היתכנות העסקה, פנה שמלצר אל כהן וביקש לדעת האם קיים גרעין של אמת בשמועות. תשובתו הנחרצת של כהן לא הותירה מקום לספק – 'שטויות'", נכתב.

שלמה אליהו, צילום: עמית שעל שלמה אליהו | צילום: עמית שעל שלמה אליהו, צילום: עמית שעל

שמלצר אף מציין כי המו"מ שהתקיים מולו כבר שנה ולאחר שסוכמו כל תנאיו (תמורה של 150 מיליון שקל בתוספת הון החברה) גרם לו לציפייה לחתימת העסקה. כאשר חל עיכוב בהשלמת העסקה, נאמר במכתב, פנתה קבוצת שלמה אל כהן בשאלה מפורשת: "יש עסקה או אין" — שאלה אשר זכתה לתשובה "הכל כשורה והעסקה תצא לפועל. בכמה הזדמנויות הבהיר כהן לשאלות מפורשות שהעלה שמלצר כי מבחינת מגדל העסקה הנה מעשה עשוי וגמור, וכי אין כל סיכוי שהעסקה לא תצא אל הפועל או תטורפד על ידי דירקטוריון מגדל.

"בניגוד להכחשתו המפורשת של כהן פרסמה מגדל ב־15 בינואר 2012, כשבועיים בלבד לאחר דיווח מיידי (שבו מאשרת שלמה החזקות את המו"מ מול מגדל בעקבות חשיפת "כלכליסט" — ר"ב), דיווח מיידי נוסף שבמסגרתו הודיעה כי בעלת השליטה 'קיבלה לאחרונה הצעות לרכישת אחזקות בחברה וכי היא טרם הגיבה בנושא... בסמוך לאחר פרסום הדיווח הזה הופסק המו"מ בין מגדל לבין מרשותינו".

במכתב אף צוין כי חודש לאחר מכן התפרסם כי שלמה אליהו הוא הרוכש של מגדל. "ברור היה לכל מי שיד או רגל לו בעסקי הביטוח בישראל, כי רכישת השליטה במגדל על ידי אליהו סותמת את הגולל על העסקה למכירת פעילותה של שלמה ביטוח למגדל.

"סימני השאלה הפכו לסימני קריאה שכן נפוצו ופורסמו ידיעות כי העסקה עם קבוצת ג'נרלי הוצעה לאליהו לכל המאוחר במהלך נובמבר 2011 ונסגרה לכל המאוחר בשלהי דצמבר 2011 — כלומר עוד קודם לפרסום הדיווח המיידי על העסקה הנרקמת בין מגדל לשלמה החזקות".

שמלצר טוען עוד כי ממגעים שקיימו נציגי שלמה החזקות עם גורמים שלישיים עולה, כי נושאי המשרה הבכירים במגדל ידעו (או למצער, צריכים היו לדעת), כי במקביל למו"מ בין מגדל לבינו מתנהל מו"מ סותר בין קבוצת ג'נרלי לבין אליהו". שמלצר דורש כי מגדל תחזור אליו בתוך 10 ימים עם נכונות לפיצוי שכן אחרת ינקוט צעדים משפטיים כנגדה. מאז הקמתה ב־2007 נחלה שלמה ביטוח הפסדים, ובעליה, שמלצר נדרש להזרים לה כספים רבים.

מחברת מגדל לא התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות