אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: ההון שמחזיקים 85 עשירי-על - כמו של מחצית מאוכלוסיית העולם צילום: סי די בנק

מחקר: ההון שמחזיקים 85 עשירי-על - כמו של מחצית מאוכלוסיית העולם

לפי ארגון אוקספם, המיליארדרים מחזיקים יחד בהון של 1.7 טריליון דולר; עוד עולה מהמחקר כי 1% מעשירי העולם מחזיקים יחד ב-110 טריליון דולר - 46% מההון האנושי

20.01.2014, 14:06 | סוכנויות הידיעות

התאחדות הארגונים החברתיים אוקספם פרסמה מחקר חדש שממנו עולה כי העושר המצרפי של 85 האנשים העשירים ביותר בעולם מקביל להון שבידי המחצית התחתונה - מבחינת עושר - של אוכלוסיית העולם, ומסתכם ב-1.7 טריליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

"זה מדהים לגלות שבמאה ה-21, מחצית מאוכלוסיית העולם, שהם 3.5 מיליארד איש, שולטים על אותו הון כמו קבוצה קטנה של אליטה, שניתן להכניס לאוטובוס קומתיים", הגיבה וויני ביאנימה, המנהלת של אוקספם. המחקר, שכותרתו "עובדים למען המעטים", טוען שה-1% העליונים של עשירי העולם מחזיקים ביחד בהון של 110 טריליון דולר.

חקלאי בהודו. "7 מתוך כל 10 אנשים בעולם חיים במדינות שבהן חוסר השוויון רק הולך וגדל" , צילום: בלומברג חקלאי בהודו. "7 מתוך כל 10 אנשים בעולם חיים במדינות שבהן חוסר השוויון רק הולך וגדל" | צילום: בלומברג חקלאי בהודו. "7 מתוך כל 10 אנשים בעולם חיים במדינות שבהן חוסר השוויון רק הולך וגדל" , צילום: בלומברג

"ההזדמנויות הללו שנתפסו על ידי העשירים על חשבון העניים ומעמד הביניים, עזרו ליצור מצב שבו שבעה מתוך כל עשרה אנשים בעולם חיים במדינות שבהן חוסר השוויון רק הולך וגדל מאז שנות ה-80, וש-1% מהמשפחות העשירות בעולם מחזיקות ב-46% מההון (110 טריליון דולר)", נכתב בהצהרה שצרפו באוקספם למחקר, שהתפרסם לקראת הפורום הכלכלי העולמי שייפתח בהמשך השבוע בדאבוס שבשווייץ.

"כשההון מחלחל לקובעי המדיניות - החוקים נוטים לטובת העשירים"

 

מהמחקר עולה כי "במדינות רבות, חוסר שוויון כלכלי קיצוני מעורר דאגה. זאת בשל ההשפעה ההרסנית שיכולה להיות לריכוז ההון על ייצוג פוליטי שוויוני. כשההון מחלחל לקובע המדיניות, החוקים נוטים לטובת העשירים, לרוב על החשבון כל השאר. ההשלכות כוללות את היעלמותן של הזדמנויות שוות לכל".

לפיכך מציינים במחקר כי יש צורך להחיל פתרונות פוליטיים נועזים שירסנו את ההשפעה של ההון על השלטון. "אחרת הממשלה תעבוד למען האינטרסים של העשירים, בשעה שחוסר שוויון כלכלי ופוליטי ימשיך להתרחב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
עשירי - על כאלטרנטיבה לממשלות
לצערי, אינני נמנה על קבצת עשירי העל ואם הייתי נמנה עליהם כנראה שלא הייתי טורח להגיב וזאת חרף העובדה שאני הולך לכתוב עליהם דברים טובים. ראשית, הכסף של עשירי העל, הוא ברובו כסף וירטואלי. למשל, ביל גייטס שרוב הונו הוא שווי מניותיו ב-מייקרוסופט. אם היה מנסה לממש את הונו בבורסה, מן הסתם שווי היה נחתך ב- 90% לערך. וירטואלי - אמרנו ? מצד שני, אותו ביל גייטס, מייעד את רוב הונו לטיפול במשימות נעלות, גלובליות וחוצות גבולות - למשל, מיגור העוני בעולם. והוא גם לא צריך להתחנף לאף פוליטיקאי / רב / תבחרו אתם, כדי לממש את שברצונו לעשות. חלק מהאלטרנטיבות המוצעות כאן לכספם של עשירי העל - לא יקדמו את העולם בכלום. למשל, "הכפלת" הונם של 3.5 מיליארד העניים, תוסיף לכל אחד 200 $ בלבד. סכום כסף שלא יכול לשנות משהו בחיים לאף לא אחד וגם לא לעני המרוד ביותר. מאידך, סכומי כסף אדירים שכאלה יכולים להיות מושקעים בפרויקטים שישנו חיים למאות מיליונים בשווה ערך הרבה יותר משמעותי מ- 200 $. דבר שחשוב להבין - עשירי העל לא גנבו את הכסף. הם או הוריהם עשו / ייצרו את הכסף. ככל הנראה על חשבון עבודתם של אחרים אך מצד שני הם נתנו לאחרים גם אפשרות להתפרנס בכבוד (או בפחות כבוד) אבל להתפרנס - וזה מה שחשוב. לרוב האנשים העולם אין את היכולת הנדירה לעשות כל כך הרבה כסף (ולמעשה כל כך הרבה עשייה ומקומות עבודה) ולכן רגע לפני שלוקחים לאלו שיודעים לעשות את הכסף, במחשבה שנייה אולי צריך לבקש שיהיו עוד יותר עשירים כך שהם יוכלו להוביל את כל אוכלוסיית העולם למקומות טובים יותר.
עמוס , השרון  |  23.01.14
12.
כי תעביר ממשלת זדון מן הארץ
עולם הזה זכה בו עשיו הרשע .. עולם הבא זכו בו יעקוב ובניו הקדושים שאלו ישראל בך אתפאר ... יש 100 עשירים ימח שימם וזכרם שגם בינהם יש "יהודים" שחושבים שהון שניתן להם ניתן לשליטה קולקטיבית על 4 מילארד איש בעולם שלא נדבר שברובם יש עוד עשירים שלא שמעתם עליהם בכלל שכבר החליטו על קיצוץ אוכלוסין והם מנהלים את העולם בצורה ,דמוקרטית " במדינות רבות בארה"ב הם יושבים עם ברק חוסיין אובאמבמבה המוסלמי הנאור והנוצרי כביכול אוי לנו שנפלנו בידי רשעים אלו ולא מאמינים למי שאמר והיה העולם !!! עם ישראל הקדוש יש שליט אחד ומיוחד במינו בעולם והוא אבינו הענק מלך מלכי המלכים מתי נבין שהעולם לא הפקר , הוא רק נותן להם שליטה עד שיעלו עד למטה וככה יוריד אותם בלי מצנח !
יוסף  |  22.01.14
11.
מי שלא מבין עד כמה שזה חשוב - לא מבין דבר
מרבית המלחמות האנושיות,מרבית הבעיות של האנושות מקורן בחוסר שיוויון כלכלי. המידע ה הזה מצביע על חולניות השיטה הקפיטליסטית, ועל הטיפשות של מרבית האוכלוסיה שמוכנה לקבל זאת בשלווה. ניתן לפתור חלק גדול ממצוקות העולם על ידי הגברת השיוויון, ויש לעשות כן באמצעים דמוקרטיים אך נחושים.
דוד , מרכז  |  21.01.14
לכל התגובות