אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לנובו עדיין מעוניינת בחטיבת השרתים של IBM צילום: בלומברג

לנובו עדיין מעוניינת בחטיבת השרתים של IBM

יצרנית החומרה הסינית חוזרת לשולחן המשא ומתן עם IBM לאחר כישלון סיבוב השיחות הראשון ביניהן בשנה שעברה. הפעם היא מגיעה עם הצעה יותר טובה

21.01.2014, 12:04 | רפאל קאהאן

לנובו ו-IBM חידשו את השיחות ביניהן, יצרנית החומרה הסינית עדיין מעוניינת לרכוש את חטיבת השרתים של ענקית הטכנולוגיה האמריקאית. כך דיווחה סוכנות רויטרס אתמול (ב'). השיחות חודשו לאחר שסבב ראשון שהחל באפריל שנה שעברה נכשל בקיץ האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

הרכישה הפוטנציאלית תזניק את החברה הסינית לעמדת הובלה בשוק החומרה העולמי, בעיקר לאחר ההיתדרדרות במכירות של HP ודל, מתחרותיה הגדולות בתחום. על פי הדיווח IBM מעוניינת לקבל בין 4 ל-6 מיליארד דולר עבור החטיבה, אולם הצעתה של לנובו מסתכמת בינתיים בכ-2.5 מיליארד דולר.

לנובו הצליחה לשמר ולהשביח את הקנייה הקודמת מ-IBM , חטיבת המחשבים הניידים שלה, צילום: ניצן סדן לנובו הצליחה לשמר ולהשביח את הקנייה הקודמת מ-IBM , חטיבת המחשבים הניידים שלה | צילום: ניצן סדן לנובו הצליחה לשמר ולהשביח את הקנייה הקודמת מ-IBM , חטיבת המחשבים הניידים שלה, צילום: ניצן סדן

בנוסף העסקה גם תצטרך לקבל אישור מהרגולטור האמריקאי. ייצור מחשבים אישיים לשוק הפרטי או הארגוני אינו דומה מבחינת הרגישות הבטחונית לייצור שרתים. האמריקאים, שהסתבכו בשנה האחרונה בפרשת סנודן, מעוניינים להימנע מהעברה של טכנולוגיות רגישות לידיים זרות.

בנוסף נשמעו דיווחים כי דל עצמה שהפכה לחברה פרטית בסוף השנה שעברה, הביעה התעניינות בחטיבה של IBM. לא ברור האם מדובר בשמועות שמטרתן להעלות את המחיר או אם זהו תכסיס של דל על מנת לגרום לעלייה מלאכותית של שווי העסקה.

לנובו ממריאה ו-IBM מתרסקת

הערכות האנליסטים לגבי שווייה הריאלי של חטיבת השרתים של IBM עומדות על כ-2.5 עד 2.9 מיליארד דולר, בנוסף מצבה של IBM נחלש עקב קיטון בהכנסות במהלך החודשים האחרונים. הכנסותיה בשוק הסיני ממכירות חומרה התמוטטו והצטמצמו בכ-40% ביחס לתקופה המקבילה ב-2012. כנראה תוצאה ישירה של פרשת סנודן.

לנובו לעומתה לא מפסיקה להמריא ועל פי IDC, הצליחה החברה הסינית להעלות ב-9% את כמות המשלוחים, זאת בעוד שאר התעשייה הראתה ירידה של כ-5.6%. שווייה של לנובו עומד כיום על כ-13.7 מיליארד דולר. לנובו רכשה ב-2005 את חטיבת המחשבים הניידים של IBM ב-1.75 מיליארד דולר והצליחה לשמר את שם המותג Thinkpad ואף לקדם אותו.

"העסקה הזו טובה עבור שני הצדדים", הסביר אנליסט הונג-קונגי, "IBM לא יכולה להרוויח מהחטיבה אפילו אם היא תכפיל את הרווחיות שלה. לנובו לעומת זאת כן מסוגלת להרוויח מכך, כך שזו עסקה טובה עבורה". לנובו מנסה למצב את עצמה גם בתחום האחסון וההתקנים הניידים, היא אף בדקה אפשרות לרכישת בלקברי לפני מספר חודשים, אך הגבלות רגולטוריות מנעו מהגישושים הללו להתקדם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות