אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם משתלם להשקיע 40 מיליון ליש"ט בחואן מאטה? צילום: איי אף פי

האם משתלם להשקיע 40 מיליון ליש"ט בחואן מאטה?

מחקר מלמד שאם משקיעים עשרות מיליונים בשחקן גולף אחד, עדיף שהוא יבסס את המשחק שלו על המוח ולא על הכוח

22.01.2014, 12:11 | אוריאל דסקל

על פי הדיווחים באנגליה, מעברו של חואן מאטה מצ'לסי למנצ'סטר יונייטד צפוי להיסגר בימים הקרובים. אם זה יקרה, אז זה, כראה, יהיה המעבר המשמעותי ביותר בחלון העברות של ינואר 2014. על פי הערכות בבריטניה, מאטה יעלה למנצ'סטר יונייטד כ-40 מיליון ליש"ט. האם רכישת שחקן ב-40 מיליון ליש"ט משתלמת?  

קראו עוד בכלכליסט

מטאה. לא מסתדר עם הדרישות של מוריניו, צילום: איי אף פי מטאה. לא מסתדר עם הדרישות של מוריניו | צילום: איי אף פי מטאה. לא מסתדר עם הדרישות של מוריניו, צילום: איי אף פי

ובכן, נלך לעולם הגולף כדי לענות באופן חלקי על השאלה הזו. מחקר שנערך עבור Journal of Humankinetics על ידי ג'וזף בייקר, ג'אניס דיקן, וויליאם פירס ושון הורטון, הראה ששחקני גולף סובלים מירידה ביכולות הגופניות ככל שהם יותר מתבגרים. עם זאת, הפרופיל של השחקן המקצועי שסובל מירידה בדירוגו במקביל לעלייה בגילו הכרונולוגי שונה בתכלית מהשחקן המקצועי שסובל מירידה ביכולותיו הגופניות אבל לא בדירוגו.

שחקני גולף שהסתמכו בעיקר על הכוח שלהם - כלומר מרחק חבטה ראשונה - חוו ירידה חדה בביצועים שלהם. שחקנים שהתבססו יותר על הדיוק שלהם באזור הירוק (קרוב לגומה), שמרו על דירוגם גם כשהיכולות הגופניות ירדו. לפי המחקר: "כוח שריר מגיע לשיא מוקדם ויורד בצורה חדה יותר מאשר יכולות מוטוריות שדורשות פחות כוח. ענפי ספורט שדורשים כישורים עדינים יותר ושליטה מוטורית, מאפשרים לספורטאים להישאר מקצועיים ליותר זמן. הם פחות מושפעים מהירידה ביכולות הגופניות".

אם אפשר לקחת משהו מהמחקר הזה לכדורגל, אז אפשר לשער כי לשחקנים שמסתמכים על היכולות הפיזיות שלהם ומבססים את המשחק שלהם על עוצמה ומהירות - יש "חיי מדף" קצרים יותר מאשר שחקנים שמתבססים על היכולות הטכניות והקוגנטיביות שלהם.

אז למשל, לשלם 50 מיליון ליש"ט עבור פרננדו טורס (מה שצ'לסי עשתה כשהיה בן 26) זו טעות. וזו מאחר שטורס ביסס את משחקו על מהירות, תנועה וצעד ראשון אימתני. היכולות הללו פחתו וההשקעה בו, מה לעשות, לא משתלמת. עם זאת, להשקיע 40 מיליון ליש"ט בחואן מאטה, שחקן בן 25, שכל הקריירה שלו התבססה על היכולות הקוארדינטיביות שלו, על החזון והיכולות המוטוריות העדינות, זו השקעה יותר בטוחה.

לא בטוח שחואן מאטה יכול להיות שחקן מוצלח במנצ'סטר יונייטד הנוכחית. הוא צריך את החופש שלו ולשחק בתפקיד מרכזי בהתקפה (בגלל זה הוא לא מסתדר עם העבודה הקולקטיבית שדורש ז'וזה מוריניו) בעוד שדיוויד מויס מאמין בהתקפה מהאגפים והתבססות על משחק הגנה קולקטיבי שדורש משמעת (זו גם אחת מהסיבות ששינג'י קאגוואה היפני לא מצליח להשפיע על הקבוצה) ואולם, אם חושבים 4 או 5 שנים קדימה אז רכישת שחקן ברמה של מאטה ובמחיר שינוע בין 40 ל-50 מיליון ליש"ט זו השקעה נכונה. מדובר על שחקן שיכול לתפקד ברמות הגבוהות ביותר עד גיל מתקדם יחסית ואם אכן הוא יעבור למנצ'סטר יונייטד - הקבוצה קיבלה שחקן ברמה העולמית עבור סכום מגוחך של 5-10 מיליון ליש"ט בשנה.

מציאה.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות