אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פתרון לאטימות

פתרון לאטימות

האם יש דרך לבטח ילדים אוטיסטים או בעלי צרכים מיוחדים?

24.01.2014, 08:46 | עמיקם חרל"פ

לאחרונה עלתה לכותרות אחת הבעיות שבפניהן עומדות משפחות בעלות ילדים אוטיסטים או ילדים בעלי צרכים מיוחדים והיא, הקושי לבטח אותם ביטוח סיעודי פרטי מעבר לביטוח הניתן על ידי קופ"ח במסגרת החוק.

כיוון שמדובר בחברות ביטוח פרטיות, שהאינטרס העיקרי שלהן, ויש שיאמרו היחידי, הוא רווח כלכלי, הגישה האופיינית הינה שחברות הביטוח אינן מוכנות לבטח ילדים אוטיסטים או מוגבלים אחרים בביטוחים סיעודיים או ביטוחים שיכסו צרכים מיוחדים מאחר והסיכון המשתמע למימוש כיסוי שכזה הוא גבוה.

נכה על כסא גלגלים (ארכיון), צילום: שאול גולן נכה על כסא גלגלים (ארכיון) | צילום: שאול גולן נכה על כסא גלגלים (ארכיון), צילום: שאול גולן

אם לא די בבעיות והקשיים המובנים מאליהם שאיתם מתמודדים הורים לילד אוטיסט, הם נאלצים להתמודד גם עם אפליה ואטימות מצד חברות הביטוח, המסרבות באופן גורף לבטח אותם בביטוח סיעודי פרטי. במקרים אחרים, חברות הביטוח מוכנות לבטח אותם, אך מכניסות לפוליסה החרגות שהופכות אותה לחסרת משמעות עבורם, היות וכל אירוע ביטוחי שיהפוך אותם לסיעודיים ישויך מיד לאוטיזם.

יתר על כן, לעיתים נוצרת סיטואציה, בה הילד שנולד, אינו מאובחן כאוטיסט בתחילת דרכו והאבחון של סימני האוטיזם או מוגבלויות אחרות מגיע בגיל מבוגר יותר. במקרה זה, בהנחה וההורים ביטחו את ילדם בפוליסת ביטוח סיעודי פרטית, הם מגלים לתדהמתם, שקיימת החרגה בפוליסה בנושא זה

אך האם אפשר לתלות את האשמה במצב בחברות הביטוח? צריך לזכור שחברות הביטוח הינן חברות פרטיות אשר נתונה להן זכות הסירוב לקבל מבוטח מסיבות כאלה ואחרות, ואכן סירובים אלה הם בגדר שגרת יום בקרב חברות הביטוח - כך לגבי ילדים וכך לגבי מבוגרים.

לא ניתן לחייב, לפחות בשלב הנוכחי, את חברות הביטוח שאינן מעוניינות לקבל מבוטח. גם גובה הפרמיה שהמשפחה מוכנה לשלם בנסיבות חריגות לרוב לא יצליח לשכנע את חברות הביטוח והוא אינו מהווה שיקול דעת מחייב מבחינתן.

כך או כך, התוצאה היא עגומה שכן, המשפחות נשארות ללא אפשרות לביטוח סיעודי.

כמו כל בעיה שבמרכזה עומדת קבוצה חלשה, יש צורך שהפתרון יינתן במסגרת חקיקה, שתחייב את חברות הביטוח לבחון כל מקרה לגופו ולהעניק ביטוח סיעודי לבעלי מוגבלויות ואוטיסטים בתנאים מסוימים. במקביל, יש להפעיל מנגנוני בקרה ופיקוח שימנעו אפליה ויקנסו את חברות הביטוח שאינן פועלות בהתאם לחוק. ברגע שהאפליה תתחיל לעלות לחברות הביטוח יותר כסף מהענקת ביטוח סיעודי לבעלי מוגבלויות, אני בטוח כי לא תהיה חברת ביטוח אחת שתסגור את דלתותיה בפניהם שוב.

הכותב הוא עו"ד, ממשרד עו"ד עמיקם חרל"פ ושו"ת, מומחה בדיני נזיקין, תאונות וביטוח

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות