אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טרול הפטנטים רוקסטאר הביס את חואווי צילום: אסף גלעד

טרול הפטנטים רוקסטאר הביס את חואווי

החברה שבבעלות אפל, מיקרוסופט, סוני ואחרות הגישה שורה ארוכה של תביעות פטנטים נגד יצרניות אנדרואיד שונות. חואווי נכנעה לדרישות התובעת, במטרה להימנע ממאבק משפטי יקר וממושך. פרטי ההסדר בין השתיים טרם נחשפו

23.01.2014, 17:02 | עומר כביר
ניצחון ראשון לטרול הפטנטים רוקסטאר (Rockstar): חואווי הסינית, יצרנית המובייל השלישית בגודלה בעולם, נכנעה לדרישות החברה ותשלם בעבור שימוש בפטנטים הרשומים על שמה - כך מדווח בלוג פטנטי התוכנה המוערך Foss Patents.

קראו עוד בכלכליסט

רוקסטאר, שנמצאת בבעלות משותפת של אפל, בלקברי, אריקסון, מיקרוסופט וסוני, הוקמה ב-2011 על מנת לרכוש את פורטפוליו הפטנטים של נורטל הקנדית, אותם אכן רכשה לבסוף תמורת סכום שערורייתי של 4.5 מיליארד דולר. בנובמבר שעבר הגישה רוקסטאר תביעות פטנטים נרחבות נגד מפתחת אנדרואיד גוגל, ונגד יצרניות הסלולר המובילות שעושות שימוש במערכת ההפעלה, ובהן סמסונג, אסוס, HTC, חואווי ו-LG.

אתר Foss Patetns דיווח שחואווי ורוקסטאר הגישו בקשה משותפת לביטול התביעה נגד יצרנית המובייל, אחרי שהגיעו להסדר. אף שפרטי ההסדר לא מצוינים בבקשה, הוא ככל הנראה כולל תשלום דמי רישוי ניכרים לרוקסטאר בעבור זכויות השימוש בפטנטים.

הפטנטים כנשק במלחמה בשוק המובייל, צילום: shutterstock הפטנטים כנשק במלחמה בשוק המובייל | צילום: shutterstock הפטנטים כנשק במלחמה בשוק המובייל, צילום: shutterstock

נזק לתעשייה כולה

להסדר אין השפעה ישירה על התביעות נגד גוגל ויצרניות האנדרואיד האחרות, שבימים אלו מנסות להעביר את מקום הדיון בתביעה מהמחוז המזרחי של טקסס למחוז הצפוני של קליפורניה. ואולם, שבירת החזית המאוחדת שהציגו עד עתה כל הנתבעות יכולה להגביר את הלחץ על החברות האחרות להגיע להסדר טיעון במקום להיגרר להליך משפטי ארוך ויקר שהתוצאה שבסופו אינה ברורה.

המקרה שב ומדגים את הסכנה שמציבים פטנטי תוכנה לחדשנות בעולם הטכנולוגיה: רוקסטאר מחזיקה באלפי פטנטים שלא פותחו על ידי אף אחת מהחברות השולטות בהם ושחלק ניכר מהם כנראה לא מייצג חדשנות אמיתית. החברה משתמשת בהם כאמצעי סחיטה נגד מתחרות בעלות השליטה בו, במטרה להוציא מהן כספים תחת איום של הליך משפטי יקר שעלול להיגמר לרעתן. התוצאה היא הפניית כספים ומשאבים ניכרים לתביעות, הליכים משפטיים והסכמי רישוי מיותרים, במקום לפיתוח והשקעה בנכסים מניבי ערך.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות