אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההתאחדות לכדורגל מצאה יריבה ראויה: ההסתדרות צילום: אלכס קולומויסקי

ההתאחדות לכדורגל מצאה יריבה ראויה: ההסתדרות

בפברואר הקרוב יצטרכו ראשי הכדורגל בישראל להתמודד מול הכדורגלנים שמקבלים גב מלא מאחד מהגופים החזקים במשק - הסתדרות העובדים

27.01.2014, 09:38 | אוריאל דסקל

ההתאחדות לכדורגל הצליחה להתמודד מול כל אתגר קיומי מבחינתה. משרד הספורט לא מאיים על ראשיה וגם לא הטוטו. אבי לוזון ושטרן חלובה הצליחו להישאר בעמדות כוח עם "הסכם רפורמה" מוחלש בזכות העובדה שלממשלה אסור להתערב בכדורגל. לא רק בישראל - אלא בכל העולם. אבל ההתאחדות נתקלת עכשיו ביריבה חדשה. כזו שלא הולכת להיעלם בגלל הסכם ג'ובים בליכוד או שינוי פרסונלי במועצת ההימורים בספורט.  

קראו עוד בכלכליסט

ניר אלון. לא מפחד להשבית ליגות, צילום: ראובן שוורץ ניר אלון. לא מפחד להשבית ליגות | צילום: ראובן שוורץ ניר אלון. לא מפחד להשבית ליגות, צילום: ראובן שוורץ

ביום חמישי האחרון הסתדרות העובדים הכריזה על סכסוך עבודה בהתאחדות לכדורגל. הסכסוך נוגע ל-25 השחקניות של נבחרת ישראל נשים בכדורגל והוכרז בעקבות הדרישה להשוואת תנאיהן של שחקניות הנבחרת לאלו המקובלים לגבי נבחרת ישראל גברים. בין היתר: שכר, תשלומי מענקים, תשלומי אש"ל, החזרי הוצאות, ציוד ספורט, תנאי לינה בארץ ובחו"ל, סביבה ותנאי אימון, צוות אימון ובדיקות רפואיות. ההסתדרות דורשת שעניינים אלו יעוגנו במסגרת הסכם קיבוצי. משמעות ההכרזה על סכסוך העבודה היא שאם לא תושג התקדמות בנושא באמצעות מו"מ תוך 14 יום, החל מה-9 בפברואר יוכלו שחקניות נבחרת ישראל בכדורגל נשים לפתוח בשביתה. נבחרת ישראל נשים נמצאת בתקופה זו במסגרת קמפיין מוקדמות המונדיאל. הנבחרת אמורה לשחק ב-12 בפברואר במשחק חשוב מול נבחרתה של שוויץ.

"התנהלות ההתאחדות לכדורגל כמעסיקה אינה נסבלת לנוכח מדיניות ההפליה לרעה של נשים באופן שאינו מקובל ביחסי עבודה", אמר ניר אלון, ראש חטיבת הספורט בהסתדרות. "אני קורא להנהלת ההתאחדות לפתוח במו"מ עם נציגות השחקניות וההסתדרות על מנת להסדיר את זכויותיהן של השחקניות במסגרת הסכם קיבוצי". ההתאחדות לוקחת את הזמן.

אבל אם זה "רק" כדורגל נשים, אז את הקרב על זכויות הכדורגלים, ההסתדרות גם מביאה להתאחדות הככדורגל. בשבוע השופטת דגית ויסמן מבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב קיימה דיון בעניין התביעה שהוגשה בשבוע שעבר על ידי ההסתדרות נגד הפועל רמת גן וההתאחדות לכדורגל.

השופטת ויסמן ציינה כי הנושא הנדון מעלה סוגיות עקרוניות ורחבות בענף הכדורגל והדגישה את הדחיפות הנדרשת בבירור התיק מאחר ומדובר בהתארגנות ראשונית. דיון ההוכחות נקבע כבר ל-2 בפברואר ובסיומו יסכמו הצדדים בעל פה על מנת להחיש את מתן פסק הדין. בתביעה שהוגשה ב-16 בינואר, ההסתדרות ביקשה לבטל את החלטות ועדת המשמעת של הפועל רמת גן ולהחזיר את השחקן ואחד ממובילי ההתאגדות החדשה של הכדורגל, דן רומן, לקבוצתו. בנוסף תבעה ההסתדרות 440 אלף  שקל בגין פעילות לא חוקית של הקבוצה.

ז'אן מארק בוסמן שינה את פני המשחק כשהלך כנגד העקרונות שהובילו את יחסי העבודה בין השחקנים למועדונים ואת העקרונות שהובילו את הכדורגל האירופי. הכדורגל אירופי שינה תקנונים וחוקים כדי להתאים את עצמו לחוק וייתכן מאוד שיעשה זאת שוב בקרוב. הכדורגל הישראלי, לעומת זאת, נשאר עם תקנון פרימיטיבי שמשאיר כוח לא פרופורציונאלי בידי הקבוצות. עורכי דין רבים אומרים שכל מה שצריך זה שכדורגלן אחד יילך נגד ההתאחדות לכדורגל והקבוצות וסביר להניח שבית המשפט יפסוק חוקים שישנו את פני הכדורגל.

 

הסתדרות העובדים תעמוד בראש המאבק לזכויות הכדורגלים הישראלים. וייתכן שמה שזליכה לא הצליח לעשות בדו"ח שלו, בתי המשפט יצליחו. לא בטוח שההתאחדות לכדורגל מוכנה לזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות