אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל אפל: ה-NSA מעולם לא קיבלה גישה לשרתינו צילום: בלומברג

מנכ"ל אפל: ה-NSA מעולם לא קיבלה גישה לשרתינו

טים קוק טען בראיון שמוצרי אפל לא כוללים "דלתות אחוריות" שמספקות לסוכנויות המודיעין יכולת צפייה חופשית במידע. "הם יצטרכו להוציא אותנו בארון בשביל לקבל גישה כזאת", אמר. "אנחנו מאוד נחרצים בנושא"

26.01.2014, 14:05 | עומר כביר

במוצרי אפל אין דלתות אחוריות שמספקות גישה חשאית לגופי ביון ממשלתיים – כך הצהיר מפורשות מנכ"ל אפל, טים קוק, בראיון שהעניק בסוף השבוע לרשת הטלוויזיה ABC, לרגל 30 שנה להשקת המקינטוש.

קראו עוד בכלכליסט

"הרבה ממה שנאמר אינו נכון", אמר קוק בראיון. “אין דלתות אחוריות. לממשלה אין גישה לשרתים שלנו. הם יצטרכו להוציא אותנו בארון בשביל לקבל גישה כזאת – וזה פשוט לא יקרה. אנחנו מאוד נחרצים בנושא".

מנכ"ל אפל, טים קוק מנכ"ל אפל, טים קוק מנכ"ל אפל, טים קוק

מנכ"ל אפל השיב בדבריו לביקורת החריפה שנמתחה על חברות טכנולוגיה אמריקאיות, מאז החל פרסום מסמכי סנודן בקיץ שעבר. המסמכים חשפו, בין היתר, את היקף הריגול המקוון שמנהלת הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) אחרי גולשים ברשת וציירו תמונה של שיתוף פעולה לכאורה עם חברות טכנולוגיה. לאחר חשיפת המסמכים הואשמו החברות בכך שנתנו לסוכנות גישה ישירה לשרתיהן.

האשמות אלו גם פגעו משמעותית בחברות הטכנולוגיה, שכן מדינות שונות החלו לחוקק חוקים שאוסרים על הוצאת מידע על אזרחיהן מחוץ לגבולות המדינה וחברות הפועלות מחוץ לארה"ב החלו לחזר אחרי חברות וארגונים בהציען תחליף חסין NSA.

הנשיא מאמין ברשת חופשית

קוק ניצל את הראיון בשעת הפריים-טיים כדי להדוף האשמות אלו והוסיף גם קריאה לשקיפות גדולה יותר: “הדבר החשוב ביותר מנקודת המבט שלי הוא הצורך בשקיפות רחבה בהרבה. אנחנו צריכים לומר איזה מידע מועבר, לכמה אנשים הוא נוגע, לכמה חשבונות הוא נוגע. אנחנו צריכים להיות ברורים אבל נכון לעכשיו מוטל עלינו צו איסור פרסום, ולכן אנחנו לא יכולים להגיד את הדברים הללו". קוק הוסיף שהוא ילחץ על הקונגרס לשקיפות גדולה יותר, וציין שבפגישה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה הבהיר הנשיא שהוא "מאמין באינטרנט פתוח, חופשי וחדשני".

מנכ"ל אפל התייחס גם למאמצי החברה להחזיר חלק מפעילות הייצור של לארה"ב, מהלך שהדוגמה הבולטת ביותר שלו הוא המק פרו שמיוצר באוסטין, טקסס. “הכרזנו גם על השקעה גדול באריזונה שלא מוכרת כל כך כי לא אמרנו במה מדובר", אמר קוק. “זו ההכרזה של Sapphire (זכוכית קשיחה שאפל משלבת במוצריה; ע"כ) וזה כל מה שאני מתכוון להגיד בנושא. אני יכול לספר לך שאנחנו עובדים על זה מאוד קשה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות