אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה תקצה 230 מיליון שקל לארוחות לתלמידים ונזקקים; לפיד: "קצבאות הילדים לא עזרו" צילום: אוראל כהן

המדינה תקצה 230 מיליון שקל לארוחות לתלמידים ונזקקים; לפיד: "קצבאות הילדים לא עזרו"

שרי יש עתיד התחייבו שהמדינה תעביר ארוחות למעל 100 אלף תלמידים ומבוגרים; התכנית מיועדת להיות מיושמת כבר בחודש הבא באמצעות עמותות מזון קיימות שיקבלו מימון מהמדינה

28.01.2014, 14:25 | מיקי פלד

המדינה תקים קרן ייעודית לבטחון תזונתי בסך של 230 מיליון שקל לאספקת ארוחות חמות, סבסוד ארוחות ומזון לעוד כ-100 אלף תלמידים ומבוגרים, כך מסרו היום 4 משרי יש עתיד - שר האוצר יאיר לפיד, שר הרווחה מאיר כהן, שר החינוך שי פירון ושרת הבריאות יעל גרמן.  

קראו עוד בכלכליסט

הארוחות החמות למבוגרים יסופקו רק על ידי עמותות קיימותשיתחילו לקבל מימון מהמדינה. 

הסדרת הביטחון התזונתי היא תכנת שהחלה ב-2009 על ידי שר הרווחה דאז, יצחק הרצוג, זאת בעקבות ביקורת של בג"ץ על הסתלקות המדינה מאחריות לבטחון תזונתי לאזרחיה והשארת הטיפול לעמותות המזון. לדברי כהן, "הפרטנו את עצמנו לדעת. נשלב עכשיו פעלה עם העמותות שאנחנו בסך הכל מכבדים אך ניקח את האחריות".

לפיד אמר במסיבת העיתונאים כי "קצבאות הילדים לא עזרו ולא ידענו אם הן מנוצלות לטובה או לא. הן הנציחו 3 דורות של עוני והצעד היום הוא של ארוחות ודאגה. זה לא מספיק אבל זה צעד, ונרחיב את הסיוע למי שצריך אותו באמת כי זה המבחן האמיתי של חברה אנושית. זה יעזור למי שהכי זקוק לסיוע במקום שהוא הכי זקוק לו. אם נידרש לעוד משאבים כדי למנוע רעב מילדים נמצא עוד משאבים".

ארוחה חמה (אילוסטרציה), צילום: חיים הורנשטיין ארוחה חמה (אילוסטרציה) | צילום: חיים הורנשטיין ארוחה חמה (אילוסטרציה), צילום: חיים הורנשטיין

"כ-110 אלף בתי אב שזקוקים לעזרה במזון"

כיום מקבלים ארוחות חמות כ-145 אלף תלמידים ויתווספו אליהם עוד 75 אלף תלמידים מאשכולות 1-5 ויוגדל הסבסוד להורי 82 אלף תלמידים שמקבלים כבר היום ארוחות צהריים בבתי הספר ברשויות מקומיות באשכולות הכלכליים-חברתיים הנמוכים 1-5 ויידרשו לשלם כ-20 שקל בחודש במקום 30 שקל. לכך יוקצה תקציב שנתי של 110 מיליון שקל. כיום מפעל ההזנה בבתי הספר מספק ארוחות ל-350 אלף תלמידים במימון הרשויות המקומיות, כאשר רק בחמשת האשכולות הנמוכים מקבלים סבסוד מהמדינה שיעלה עכשיו מ-85% ל-90%.

כמו כן, 90 מיליון שקל יופנו למזון ל-24 אלף משפחות שלשכות הרווחה של הרשויות המקומיות יבקשו זאת בשבילן. 30 מיליון שקל יוקצו לכ-8,000 עובדים בעלי צרכים מיוחדים המועסקים במפעלים מוגנים, 12 אלף ניצולי שואה החיים במקבצי דיור של משרד הרווחה, 6,000 קשישים עריריים במועדונים לאוכלוסיה המבוגרת ו-1,500 נערים בסיכון במסגרות יום. פרופ' דב צ'רניחובסקי מהמועצה לביטחון תזונתי, העריך שיש כ-110 אלף בתי אב שזקוקים לעזרה במזון.

שר הרווחה מאיר כהן, שהוא האחראי על יישום התכנית, אמר במסיבת העיתונאים כי "במהלך הרבה שנים התייחסו למשרד הרווחה כמשרד הסעד וכבר קודמי בתפקיד הבינו שאם המשרד רוצה לעסוק בשירותים חברתיים הוא צריך לעסוק בתמיכה ולאתר את האוכלוסיות הנזקקות והעצמה. לא רצינו לחלק עוד 100 או 200 שקל לכל משפחה כקצבה, אבל

כשלוקחים את הכסף הזה ושמים אותו במקומות הנכים, כמו מפעל ההזנה זה עושה הבדל".

שרת הבריאות יעל גרמן הוסיפה: "יש פערים גדולים בנגישות לאוכל בריא בין האוכלוסיות והתכנית הזו תצמצם את הפערים בבריאות. המזון יהיה עם פחות נתרן, ללא קטשופ, רק עם לחם מלא ועם פחות שומן טראנס. כמו כן, נתחיל בפיילוט בקרב לתלמידים עם יום ללא בשר. נוסיף פקחים על המפעלים שייצרו את המזון".

שר החינוך שי פירון הוסיף כי "תלמיד רעב מתקשה ללמוד ולכן התכנית תאפשר לשפר את הישגי התלמידים". מנכ"ל משרד הרווחה, יוסי סילמן, התחייב כי לא יהיו תורים למזון כמו שישנם כיום מול מטבחי עמותות המזון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה