אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פורסם המכרז המקדים להעתקת מכלי האמוניה לנגב ובניית מפעל צילום: אלעד גרשגורן

פורסם המכרז המקדים להעתקת מכלי האמוניה לנגב ובניית מפעל

בין החברות שמתעניינות - דור כימיקלים. עלות הקמת מפעל קטן שייצר אמוניה, עשויה להגיע ל-250 מיליון דולר

28.01.2014, 18:12 | ליאור גוטמן

המשרד להגנת הסביבה פרסם היום (ג') את המכרז המקדים (PQ) להעתקת מכלי האמוניה לנגב והקמת מפעל חדש לייצור החומר בדרום הארץ. המכרז יצא באיחור של כחודש לאחר הבטחה עקרונית לפרסם אותו כבר בסוף 2013.   

קראו עוד בכלכליסט

עיון בפרסומי המשרד להגנ"ס מעלה שהמדינה מחפשת גופים בעלי איתנות פיננסית שיקימו מפעל "באזור התעשייה מישור רותם. המגרש יוחכר לזוכה במכרז לתקופה של 49 שנים עם אופציה ל-49 שנים נוספות", כאשר "הזוכה במכרז יהיה אחראי לתכנון סטאטוטורי של המגרש, תכנון המפעל, מימון, וכן הקמה של המפעל ותפעולו, לצורך כך יידרש להתקשר בהסכמים עם בעל טכנולוגיה, קבלן הקמה וקבלן תפעול בעלי ניסיון בתכנון, הקמה ותפעול מפעלי אמוניה".

מיכל אמוניה במפרץ חיפה (ארכיון), צילום: אלעד גרשגורן מיכל אמוניה במפרץ חיפה (ארכיון) | צילום: אלעד גרשגורן מיכל אמוניה במפרץ חיפה (ארכיון), צילום: אלעד גרשגורן

בעלי המפעל ידרשו "לספק, לכל הפחות, את כל צרכי השוק המקומי (120 אלף טונות בשנה נכון להיום)", כאשר "הזוכה יהיה רשאי להקים במפעל תעשיית המשך, כדוגמת מתקני ייצור נוספים למוצרי לוואי של האמוניה כגון: אוריאה, מתנול, מלמין וכו'". כמו כן, במכרז מצוין ש"הקמת מפעל האמוניה במישור רותם תייתר את הצורך ביבוא אמוניה לישראל ותאפשר סגירתו של מיכל האמוניה במפרץ חיפה".

בין החברות שהביעו התעניינות במכרז יש לציין את דור כימיקלים. עלות הקמת מפעל קטן, שייצר רק אמוניה, עשויה להגיע ל-250 מיליון דולר. המפעל יעבוד בכוח גז טבעי שיגיע ממאגרי תמר או לווייתן.

תכולת האמוניה לישראל, שמשמשת את תעשיית הדשנים, ממקומת כיום בחיפה וההבטחות להעתיקן משם כבר החלו לפני 25 שנה בשל הסכנה שלו לציבור. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות