אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קריסת המרפסת לא מדאיגה את מחזיקי אג"ח גינדי השקעות צילום: חסן שעלאן, ynet

ניתוח כלכליסט

קריסת המרפסת לא מדאיגה את מחזיקי אג"ח גינדי השקעות

אחרי האירוע בפרויקט חברת ייזום הנדל"ן, נפלה סדרת האג"ח של החברה לשפל חדש. בעקבות זאת ערכה גינדי השקעות שיחת הבהרה עם מחזיקים גדולים על מקורות תשלום

29.01.2014, 08:58 | אסף גילעם

קריסת המרפסת בבניין המגורים של גינדי השקעות ב־22 בדצמבר האחרון העלתה סימני שאלה: מה הוביל לקריסה, האם גינדי היזמית אחראית או אורתם מליבו הקבלנית המבצעת והאם רוכשי הדירות יקבלו את כספם בחזרה. בין כל אלו נעלמו נושיה של גינדי השקעות. גינדי שהיא חברת אג"ח מדווחת מחזיקה כיום בסדרת אג"ח אחת — ג'. הסדרה היא בהיקף של 147 מיליון שקל ונסחרת בתשואה של 6.8%. 

קראו עוד בכלכליסט

גינדי השקעות מתמקדת בשני תחומי פעילות — ייזום נדל"ן למכירה בעיקר בישראל והקמה וניהול של נדל"ן מניב להשקעה. לחברה כמה פרויקטים למגורים – ברמלה, גבעת שמואל, תל אביב, רמת השרון וחדרה.

הפרויקט המרכזי של החברה הוא פרויקט השוק הסיטונאי בתל אביב, שאותו היא בונה עם רבוע כחול נדל"ן ומחזיקה בכ־50.5% ממנו. נכון לסוף הרבעון השלישי הוערך הפרויקט ביותר מ־800 מיליון שקל.

גינדי השקעות נכנסה לבורסת תל אביב ב־2005 ובמהלך 2006 הנפיקה שתי סדרות אג"ח (א' וב') בהיקף כולל של 140 מיליון שקל. שתי הסדרות עד כה נפרעו לחלוטין. ב־2009 הנפיקה את סדרה ג' הנוכחית.

המוסדיים זיהו הזדמנות

בעקבות המקרה בחדרה ביטלה העירייה את טופס 4 (אישור האכלוס) של הבניין שבו קרסה המרפסת (וטרם אוכלס), ובנוסף דרשה את פינויו של הבניין הנוסף בפרויקט שאכלוסו הושלם בחודשים האחרונים, וזאת עד להשלמת הבדיקות והתיקון.

בשל כך, החברה לא יכלה להכיר בהכנסות עבור הבניין, והיא גם עלולה להידרש לבטל את ההכרה בהכנסות מהבניין הקודם שבו הכירה ברבעון השלישי. בעקבות האירוע בחדרה, צנחה ריבית האג"ח עד שהגיעה לשפל ב־5 בינואר של 4.9%.

אלא שמעז יצא מתוק לחברה: כשהריבית בשפל הגיעו לחברה פניות ממחזיקי האג"ח המוסדיים, והסדרה זינקה עד שהגיעה לשיא של חמישה חודשים עם ריבית אג"ח שעמדה על 9%.

ל"כלכליסט" נודע כי החברה ערכה עם כמה מחזיקים גדולים שיחת הבהרה על השפעת האירוע בחדרה ומקורות התשלום הצפויים. לאחר הפגישה דיווחה החברה ב־14 בינואר על חתימת מסגרת אשראי מול בנק מממן בהיקף של 13 מיליון שקל.

החברה ראתה כי הביקושים לאג"ח שלה בבורסה הלכו וגברו, והחליטה למכור 30 מיליון אג"ח שהוחזקו בחברה־הבת, בתמורה ל־34 מיליון שקל. מאז השפל של האג"ח ב־5 בינואר השלימה האג"ח של גינדי זינוק של 5% בפחות משבועיים. לחברה תשלום ריבית ביוני בהיקף של 5.7 מיליון שקל ותשלום קרן וריבית בהיקף של 43.7 מיליון שקל בסוף השנה. כנגד זה, לחברה יתרות מזומנים וקוי אשראי כבר היום של קרוב ל־50 מיליון שקל. במהלך השנה צפויים תקבולים מפרויקטים שונים של החברה — רמלה, גבעת שמואל ואחרים.

בורחים מהבניין

לאחר הקריסה קיבהל החברה בסוף דצמבר פנייה מ־36 מתוך 38 רוכשי הדירות בבניין בחדרה לבטל את הסכמי המכר. החברה אמרה כי להערכת יועציה המשפטיים והבדיקות שנערכו בבניין עד כה, גם על ידי סגן יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות, הגורם לקריסה היה כשל בביצוע — באשמת הקבלן, ולכן לדיירים אין הזכות לבטל את ההסכמים.

המרפסות שקרסו. גינדי השקעות, צילום: חסן שעלאן, ynet המרפסות שקרסו. גינדי השקעות | צילום: חסן שעלאן, ynet המרפסות שקרסו. גינדי השקעות, צילום: חסן שעלאן, ynet

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות