אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

החשד לתרמית המניות: נשותיהם של גולדמן ואשרת נחקרו ברשות ניירות ערך

על פי החשד, מנהל ההשקעות בפסגות לשעבר גולדמן, ומנהל חדר המסחר בדויטשה בנק אשרת, העבירו חלק מהרווחים שגרפו על חשבון עמיתי פסגות לחשבונות קש בחו"ל. הנשים נשאלו, בין היתר על השימוש לכאורה שעשו הבעלים בחשבונות אלה להסוות את הרווחים שמוערכים בכ-11 מיליון שקל. הן מכחישות כל קשר לפעילות הנטענת, וטוענות שלא נפל פגם בהתנהלותן

29.01.2014, 12:27 | תומר גנון

רשות ניירות ערך ממשיכה בחקירת החשד לתרמית המניות  בכספי עמיתי קופת גדיש שבבעלות פסגות: אמש חקרה הרשות את אשתו של משה גולדמן, מנהל ההשקעות הראשי של קופת הגמל גדיש בבית ההשקעות פסגות עד שנת 2010, וכיום סמנכ"ל במנורה מבטחים, וכן את שירלי אשרת, אישתו של הדר אשרת שעובד כמנהל חדר מסחר בדויטשה בנק ישראל. הנשים נשאלו, בין היתר, על השימוש, לכאורה, שעשו הבעלים בחשבונות "קש" שהתנהלו בחו"ל, ואליהם על פי החשד הועברו חלק מהרווחים שגרפו הבעלים מהפעולות התרמיתיות - כ-11 מיליון שקלים. על הבעלים נאסר ליצור קשר עם נשותיהם עד היום בחצות.

קראו עוד בכלכליסט

במרכז החקירה, שהפכה אתמול לגלויה, עומד חשד לביצוע עבירות של תרמית בניירות ערך, עבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים ועבירות על חוק איסור הלבנות הון שבוצעו לכאורה על ידי גולדמן ואשרת ביחד עם שאול מאור, מבעלי בית ההשקעות מאור לוסקי, העוסק בניהול תיקים וקרנות נאמנות. על פי החשד, השלושה מעורבים בפעילות עבריינית, באמצעות עסקאות מתואמות ופעולות מסחר מוכוונות שער בהיקפים משמעותיים. הפעולות, על פי החשד, נעשו תוך ניצול מעמדם ותפקידם בשוק ההון, וכן תוך טשטוש והסתרה של חלוקת הרווחים האסורים שכללה שימוש בחשבונות בני משפחה ומקורבים הן בארץ והן בחו"ל. השלושה נחקרו ושוחררו אתמול בערב בתנאים מגבילים.

משה גולדמן והדר אשרת, צילום: אוראל כהן משה גולדמן והדר אשרת | צילום: אוראל כהן משה גולדמן והדר אשרת, צילום: אוראל כהן

חשד 1: עסקאות מתאומות

החקירה כוללת שתי פרשות: עסקאות מתואמות והפצת מניות. על פי החשד בפרשת העסקאות המתואמות, בתקופה הרלוונטית לחקירה תיאם מאור עם גולדמן רכישת ניירות ערך שונים כאשר הוא מודע לכך שאותם ניירות ערך ירכשו בהמשך על ידי פסגות. בדרך זו ביצעו מאור וגולדמן מאות עסקאות מתואמות בין חשבונות פסגות לבין החשבונות הפרטיים בחברת מאור לוסקי בדפוס פעולה קבוע, המתאפיין לרוב ברכישת ניירות ערך במהלך המסחר, ומכירתם תוך זמן קצר בשער גבוה יותר לחשבונות פסגות.

דרך פעולה זו הניבה רווח מובטח לחשבונות הפרטיים במאור לוסקי. על פי ממצאי החקירה, גולדמן הוא שביצע את הפעילות המתואמת מצידה של פסגות מול החשבונות הפרטיים שבשליטת מאור, פעילות שהביאה לרווח תרמיתי המסתכם בלמעלה מ-2.5 מיליון שקל אותו חלקו מאור וגולדמן באופן נתוחכם ומסווה באמצעות חשבונות בארך ובחו"ל.

חשד 2: תיאום הפצת מניות

על פי החשד בפרשת הפצת המניות, פעלו גולדמן, מאור ואשרת באופן תרמיתי בניירות ערך לפחות בארבע הזדמנויות שונות במהלך שנת 2008, שעניינן מכירות אחזקות של דסק"ש לדויטשה, מתוך כוונה שדויטשה תמכור לאחר מכן את ניירות הערך בשוק ו/או לחשבונות פסגות. על פי החשד, קודם ביצוע ההפצות על ידי דויטשה, עליהן הופקד אושרת, דאג האחרון לעדכן את מאור אודותיהן.

בעקבות מידע זה פעל מאור בשתי דרכים: הראשונה, ביצוע מכירות בחסר (שורט) באחד מחשבונתיו הפרטיים. בסמוך לכך מכר אושרת מדויטשה את ניירות הערך במחירים נמוכים ממחיר המכירות בחסר אותן ביצע מאור בחשבונו. פעילות זו אפשרה למאור לסגור את הפוזיציה ברווחים משמעותיים אותם חלק עם אושרת. על פי החשד, אושרת הסתיר ממנהליו את עובדת היותו צד לעסקאות אלה, ובכך קיבל את הסכמתם לביצוע הפעילות מבלי שהביאו בחשבון את העובדה כי הוא חולק יחד עם מאור את הרווחים התרמיתיים בפעילות זו.

הדרך השנייה שבא פעל מאור, הייתה מכירת ניירות ערך בהיקפים של מאות מיליוני שקלים, כאשר רובם ככולם נמכרים בתאום ובידיעה של גולדמן לחשבונות פסגות. זאת תוך שפעילות זו מותירה רווח של מיליוני שקלים אותם חילקו החשודים זה עם זה.

על פי ממצאי החקירה, מארועים אלה גרפו שלושת החשודים רווח המסתכם בסך העולה על 8.7 מיליון שקל, אותו חלקו זה עם זה באופן מתוחכם ומוסווה, לרבות שימוש בחשבונות "קש" – לרבות כאלה המתנהלים מחוץ לגבולות ישראל.

הנשים: אין לנו קשר

מעו"ד יעל גרוסמן, המייצגת את אישתו של הדר אשרת נמסר: "לשירלי אשרת אין קשר, לא ישיר ולא עקיף, לפעילות הנטענת, והעובדה שחקירתה הסתיימה ללא הטלת תנאים מגבילים כלשהם מדברת בעד עצמה".

מעו"ד מיכל רוזן עוזר ממשרד חן, יערי, רוזן עוזר המייצגת את אישתו של משה גולדמן, נמסר: "לא נפל פגם בהתנהלותה של גברת גולדמן".

את משה גולדמן מייצגים עורכי הדין נתי שמחוני ויואב סננס; את הדר אשרת מייצגת עורכת הדין נוית נגב; את שאול מאור מייצגים עורכי הדין מוטי לזר ורמי קרן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות