אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גילה: "הייתי רוצה תחרות בין תמר ולווייתן, אבל אין לי סמכות ליצור זאת" צילום: עמית שעל

גילה: "הייתי רוצה תחרות בין תמר ולווייתן, אבל אין לי סמכות ליצור זאת"

ועדת הכלכלה דנה בעניין ההסדר הכובל לכאורה שקיים בין בעלי מאגרי הגז תמר ולווייתן; יחימוביץ': "החיוב למכור את מאגרי הגז הקטנים הוא לעג לרש. "זה לא כריש. זה מאגר סרדין"

30.01.2014, 10:35 | ליאור גוטמן

"אני מסכים שבטווח הקצר הכי טוב היה להוציא את לווייתן מתמר כיוון שמדובר בשני מאגרי גז גדולים שיתחרו על לקוחות, הבעיה היא שדלק ונובל נמצאים בלווייתן". אמר הבוקר (ה') הממונה על ההגבלים העסקיים דיויד גילה בוועדת הכלכלה של הכנסת. 

קראו עוד בכלכליסט

"אני לא שמתי אותם שם וגם אני הייתי מעדיף שהם יצאו משם כדי שתהיה תחרות", אמר גילה. "אבל לפי החוק אין לי סמכות להוציא אותם משם וכל מה שאני יכול להכריז הוא שתהיה הפרה וללכת להתיידונת משפטית ארוכה. זה יקח שנים ארוכות וגם אם ננצח יקח שנים למצוא קונה ללווייתן. כשזה יקרה מאגר תמר ישאר רק עם 20% והציבור ישאר בלי גז. העדפנו ליצור תחרות עם מתחרה עצמאי שיחזיק 100-70 מיליארד מ"ק (כ-10% מנפח המאגרים - ל"ג) שיכול לתפוס את השוק לשנים רבות".

קידוח לווייתן קידוח לווייתן קידוח לווייתן

ועדת הכלכלה דנה בעניין ההסדר הכובל לכאורה שקיים בין בעלי מאגרי הגז תמר ולוויתן. כפי שנחשף ב"כלכליסט", בעלי לווייתן, לרבות בעל השליטה בדלק יצחק תשובה, ימכרו את מאגרי הגז הקטנים "כריש" ו"תנין" כדי לקבל פטור מהסדר כובל.

גילה הזכיר לנוכחים שאחד המגזרים שמחכה לאספקת הגז הוא המגזר התעשייתי, ובמידה וזה לא יהנה מדלקים זולים לשימוש הוא ימשיך להשתמש בדלק יקר, מציאות שעלולה לייקר את סל המוצרים ואף להעלות את תעריפי החשמל. "עבדנו מבעוד מועד שכל הלקוחות יהנו מהתחרות בטווח הקצר על ידי זה שחייבנו את נובל ודלק (בעלי המאגרים - ל"ג) לפתוח את כל חוזי הגז לאחר כמה שנים כדי לאפשר כניסה של מתחרה חדש. השותפות במאגרים הזהירו שפתיחת החוזים תפגע בלקוחות ותעכב את פיתוח המאגר אולם בדקנו וראינו שזה לא המצב", אמר גילה. 

ח"כ שלי יחימוביץ ח"כ שלי יחימוביץ' | צילום: אי פי איי ח"כ שלי יחימוביץ

"זה לא כריש. זה מאגר סרדין"

ח"כ שלי יחימוביץ' טענה בדיון שמה שגילה מציע הוא כתב כניעה לחברות הגז. "זה מביך. פעם ראשונה שהציבור נחשף לדיון הזה, ומה אנחנו רואים פה הוא לא מה שהממונה מציע. זה מה שתשובה מציע. זה הופך את הכוח האדיר שהיה לנוחי דנקנר בזמנו לבדיחה כי אלו סדרי גודל יותר גדולים ואתה פרופ' גילה הולך לתת להם לשלוט על 90% ממאגרי הגז", אמרה. לטענתה, החיוב למכור את מאגרי הגז הקטנים הוא לעג לרש. "זה לא כריש. זה מאגר סרדין. השאר אתה משאיר בידי מונופול וההחלטה שתתקבל היא לדורות בלי אפשרות לעשות פרסה והמשמעות היא מרחיקת לכת כי המונופול יקבע את תעריפי החשמל, מים ואיזה מפעל יחייה או ימות", אמרה.

יו"ר דלק קידוחים גדעון תדמור אמר מנגד שההסכם המתגבש קשה ובעייתי לשותפות. "השקענו עד היום בלווייתן כשלושה מיליארד שקל בחיפושים ואני מזכיר לכולם שאם לא היינו מוצאים שם גז הדיון הזה לא היה מתקיים בכלל", אמר. תדמור הזכיר שבזמן שהשותפות שם רכשו את הרישוונות מתחתיהן התגלה מאגר לוויתן ("רחל" ו"עמית") לא היה ידוע על קיום המאגרים - לא לווייתן ולא תמר. "כולם ידעו שאנחנו מחפשים שם גז והחטא היחיד שלנו הוא כפול - שמצאנו גז ושאף אחד אחד לא מצא במאגרים אחרים. פיתוח המאגר יקל על התעשיה ויתן יציבות כלכלית אזורית", סיכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות