אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן המטבע מזהירה מפני מחנק אשראי בעקבות הזעזוע בשווקים המתעוררים צילום: בלומברג

קרן המטבע מזהירה מפני מחנק אשראי בעקבות הזעזוע בשווקים המתעוררים

בשבוע האחרון נרשמו משיכות של 6.3 מיליארד דולר מהקרנות המנייתיות של השווקים המתעוררים - הסכום הגדול ביותר מאז אוגוסט 2011

31.01.2014, 19:03 | שירות כלכליסט

קרן המטבע הבינלאומית קראה ל"פעולה דחופה" בעקבות הירידות שנרשמות בשווקים המתעוררים בשבוע האחרון. זאת בעקבות חששות כי הצמיחה תושפע מצמצום המדיניות המוניטארית של הבנק המרכזי בארה"ב, באופן שעלול לגרום למחנק אשראי עולמי. מדינות כטורקיה וארגנטינה ספגו ירידות חדות בערך המטבעות שלהן ביחס לדולר, וכמה בנקים מרכזיים נאלצו להעלות בחדות את שער הריבית ולהתערב בשווקים. בטורקיה, למשל, הריבית הועלתה השבוע ב-5.5% ל-10%.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הודעת הקרן שפורסמה היום (ו'), "קשה לאבחן סיבה יחידה למצב, והמערבולת מדגישה את המצב המאתגר של מדינות רבות בשל קשיי מימון חיצוניים, צמיחה איטית יותר וירידה במחירי הסחורות".

לירה טורקית. העלאה חדה בריבית, צילום: בלומברג לירה טורקית. העלאה חדה בריבית | צילום: בלומברג לירה טורקית. העלאה חדה בריבית, צילום: בלומברג

הקרן הוסיפה כי אמנם מדינות שונות "הגיבו בעוצמה" למערבולת הכלכלית, אך יש צורך במדיניות קוהרנטית ותקשורת טובה בין אותן מדינות שהושפעו. במקרים מסויימים יש צורך ב"פעולה דחופה לשפר את אמינות המדיניות (הכלכלית)", כך לפי הודעת הקרן שהוסיפה כי יש צורך בערנות מצד הבנקים המרכזיים בנוגע לתנאי הנזילות בשווקים הבינלאומיים.

בשבוע האחרון נרשמו משיכות של 6.3 מיליארד דולר מהקרנות המנייתיות של השווקים המתעוררים - הסכום הגדול ביותר מאז אוגוסט 2011, כך לפי חברת EPFR Global. בחודש האחרון מדובר במשיכות בסך 12.2 מיליארד דולר. קרנות האג"ח רשמו משיכות של 2.7 מיליארד דולר, ובסך הכל 4.6 מיליארד דולר בשנה האחרונה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות