אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם המיליארדר סטן קרונקי מעביר את הראמס ללוס אנג'לס?

האם המיליארדר סטן קרונקי מעביר את הראמס ללוס אנג'לס?

חברה הקשורה לסטן קרונקי, הבעלים של קבוצת הפוטבול הסנט לואיס ראמס, רכשה 243 דונם של קרקע באזור לוס אנג'לס. החברה בתגובה: "רכשנו לאחרונה קרקע באינגלווד, אך כחברה פרטית איננו נוהגים לדון בתכניות שלנו להשקעות בנדל"ן"

04.02.2014, 15:00 | שירות כלכליסט

חברה הקשורה לסטן קרונקי, הבעלים המיליארדר של סנט לואיס ראמס, רכשה 243 דונם של קרקע באזור לוס אנג'לס, אליה מנסים משקיעים להעביר קבוצת פוטבול. מארגון קרונקי סרבו לומר אם הם שוקלים להעביר את הראמס לאתר באינגלווד, המרוחקת 19 ק"מ מדרום מערב דאונטאון של לוס אנג'לס, או להשתמש באפשרות כמינוף במשא ומתן לשיפוצים באדווארד ג'ונס דום בסנט לואיס.

קראו עוד בכלכליסט

סטן קרונקי. "בוחנים את כל האפשרויות", צילום: איי אף פי סטן קרונקי. "בוחנים את כל האפשרויות" | צילום: איי אף פי סטן קרונקי. "בוחנים את כל האפשרויות", צילום: איי אף פי

"כיזמי נדל"ן, ארגון קרונקי מעורב במספר עסקאות נדל"ן ברחבי המדינה ובצפון אמריקה", מסרה החברה בתגובה. "אנחנו יכולים לאשר את הדיווחים בתקשורת שרכשנו לאחרונה קרקע באינגלווד, אך כחברה פרטית איננו נוהגים לדון בתכניות שלנו להשקעות בנדל"ן מסחרי או מגורים. עוד לא החלטנו מה בכוונתנו לעשות עם הנכס ואנחנו בוחנים את כל האפשרויות".

הראמס שיחקו באזור לוס אנג'לס בין השנים 1946-1995, ואז עברו לסנט לואיס. באותה השנה הריידרס עזבו את העיר השנייה בגודלה בארה"ב לטובת אוקלנד, קליפורניה.

בחוזה השכירות של הקבוצה מופיע סעיף שמחייב כי 'אדוארד ג'ונס דום' בסנט לואיס יהיה אצטדיון "מהמעלה הראשונה", ובין 25% הראשונים בקרב 31 האצטדיונים בליגה עד 2015. אם יופר תנאי זה הקבוצה יכולה לסגת מההסכם, או לשנות אותו לחוזה המתעדכן אחת לשנה.

שווי ההון של קרונקי נאמד ב-4.9 מיליארד דולר, והוא מדורג במקום ה-298 במדד המיליארדרים של בלומברג. הוא אינו מורשה להעביר קבוצה מבלי לזכות קודם באישור ה-NFL ושאר הבעלים של הקבוצות."לוס אנג'לס מהווה שוק מעולה שכדאי להשאיר פתוח בניסיון להשיג סובסידיות משווקים של קבוצות אחרות, שעשויות לאיים לעזוב", אומר דיוויד קרטר, מנהל המכון לעסקי ספורט בפקולטה למנהל עסקים באוניברסיטת דרום קליפורניה. "הבעלים האלה יכולים להעמיד פנים. הם יכולים לעשות כל מיני תרגילים אך בסופו של דבר זו לא תהיה החלטה חד צדדית שלהם להעביר קבוצה לשוק הזה".

קרונקי הוא המייסד והבעלים של שתי חברות נדל"ן, שפיתחו כמאה מרכזים מסחריים בגודל כולל של 1.9 מיליון מ"ר. הוא נשוי לאן וולטון קרונקי, שמשפחתה היא המייסדת של וולמארט. "סטן הוא יזם גדול בקנה מידה עולמי", אמר קומישינר הליגה רוג'ר גודל במסיבת עיתונאים שכינס בשבוע שעבר בניו יורק. "יש לו אדמות בכל המדינה ובכל העולם. הוא עדכן אותנו בכך. אנחנו מודעים לכך. אין שום תכניות, למיטב ידיעתי, להקים אצטדיון. כל תכנית שכוללת בנייה של אצטדיון מחייבת מספר הצבעות בקרב החברים".

ב-2012, ועדת הכנסים והמבקרים של סנט לואיס הציעה תכנית שדרוג לאצטדיון בגובה 124 מיליון דולר. הקבוצה השיבה עם הצעה בגובה 700 מיליון דולר, ומאז נמשכים המגעים בין נציגי העיר והקבוצה, כך על פי עיתון מקומי. הראמס לא העפילו לפלייאוף כבר תשע שנים רצופות. מאזן הניצחונות של סנט לואיס לא היה חיובי מאז 2003, ושיעור הנוכחות ב'אדוארד ג'ונס דום' דורג בין חמשת הנמוכים ביותר בליגה בשש העונות האחרונות.

שווי הקבוצה עומד על 875 מיליון דולר, כך על פי הדירוג השנתי של מגזין פורבס. שווי זה מדרג את הקבוצה במקום ה-29 מתוך 32 הקבוצות בליגה, והאחרונה בליגת ה-NFL. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות