אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ בהחלטה דרמטית: אסור להעביר כספים לחרדים שלא גויסו צילום: אלכס קולומויסקי

בג"ץ בהחלטה דרמטית: אסור להעביר כספים לחרדים שלא גויסו

ברוב של שמונה אל מול התנגדותו של השופט ניל הנדל, הוציא בג"ץ צו ביניים האוסר את המהלך עד חקיקת חוק חדש בעניין בני הישיבות. לפיד: "נפסיק תשלום הקצבאות"

04.02.2014, 19:12 | משה גורלי

ברוב של שמונה אל מול התנגדותו של השופט ניל הנדל, הוציא בג"ץ צו ביניים האוסר על המדינה להעביר כספים לישיבות. 

קראו עוד בכלכליסט

הצו מתייחס "לתלמידי מוסדות תורניים ילידי השנתונים 1994, 1995 וחציו הראשון של שנתון 1996, אשר קיבלו צו גיוס למועדים שונים החל מחודש אוגוסט 2013, ואשר לא התייצבו לגיוס בשל החלטות כלליות של שר הביטחון... לדחות את מועד התייצבותם".

ההרכב בראשות הנשיא אשר גרוניס, הורה למדינה לעדכן בהודעה עד ל-31 במארס, וציינו כי "ככל שלא תושלם חקיקה חדשה בעניין גיוס בני הישיבות, נשקול את המתחייב מכך".

שר האוצר יאיר לפיד מסר כי "בעקבות פסיקת בג״ץ, נפסיק את תשלום הקצבאות לתלמידי הישיבות שגיוסם נדחה עד להשלמת השוויון בנטל". ממשרד האוצר נמסר עוד כי לפיד הורה לחשבת הכללית לעצור מיידית את התשלומים לבחורי הישיבות שגיוסם נדחה.

כל עוד אין חוק, משוחררים בחורי הישיבות מכוח החלטת שר הביטחון, וזאת בניגוד לפסק הדין של בג"ץ שקבע כי שחרור כזה - שמפר את השוויון - יכול להיקבע רק בהסדר ראשוני - חוק של הכנסת. החוק שנחקק בוטל על ידי בג"ץ וחוק חדש טרם נחקק, בין היתר בגלל חילוקי דעות בכנסת על טיב הסנקציות שיושתו על המשתמטים.

את העתירות שהגישו התנועה לאיכות השלטון, עמותת חדו"ש, הפורום לשוויון בנטל והעותר נצחי עוד משנות השמונים לגיוס בחורי ישיבות, עו"ד יהודה רסלר.

ישיבה (ארכיון), צילום: חיים צח ישיבה (ארכיון) | צילום: חיים צח ישיבה (ארכיון), צילום: חיים צח

מהפורום לשוויון בנטל נמסר: "שופטי בג"צ העבירו מסר חד לממשלת נתניהו לפיד שעד כה לא עשתה דבר ממשי בנושא הגיוס- הגיעו הזמן שתתחילו לעבוד. הדיבורים על "שוויון בנטל" כאילו ממשיכים את קמפיין הבחירות, כאשר בפועל לא קורה כלום למעט דיונים בוועדת שקד שבה מתכוונים להכשיר את הפטור לשנים נוספות.

אנחנו שמחים שלפחות בג"צ נותר חומה בצורה כנגד העוול הגדול הפוטר עשרות אלפי חרדים מכל שירות שהוא ובמקום שבו אין מנהיגים, לפחות יש שופטים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
תגובה לתגובה מספר 1
המדינה אינה משלמת משכורת למשתמטים. המדינה מעבירה תקציב של 500 שקל לישיבה בחודש פר תלמיד בשביל השתתפות בעלות לימודי תלמיד הישיבה, בדיוק כפי שהיא מעבירה סכום גבוה יותר לאוניברסיטאות עבור לימודי הסטודנטים, (אם כי תקציבי האוניברסיטאות לא מחושבים לפי מספר סטודנטים, אלא לפי הוצאות - כמו משכורות אנשי צוות וכו.') לעומת זאת, המדינה מממנות את האוכל, הבגדים, ביטוח רפואי של חיילים, וחוץ מזה גם נותנת לו דמי כיס של מאות שקלים בחודש. כל ישיבה הייתה שמחה להחליף את התקציב שהיא מקבלת פר תלמיד במימון של החייל.
חרדי  |  05.02.14
9.
למה בכלל צריך לשלם קצבאות ?
אם המדינה לא היתה משלמת קצבאות ( שוחד ) לבוחרים הקרקס המיותר הזה לא היה מתקיים . המדינה לא צריכה לשלם קצבאות נקודה , ואז שיעשו מה שהם רוצים בחיים , מי שלא ירויח את לחמו ביושר לא יוכל לחיות בישראל . בלי השיטה הסוציאליסטית הזאת , החיים בישראל היו הרבה יותר טובים כי גם את הקצבאות שאתם מקבלים לכיס , המדינה לוקחת קודם מהכיס השני .
אני רק שאלה  |  05.02.14
לכל התגובות