אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

סטפק: "2013-2012 לא יחזרו, זה חסר סיכוי. תשואה של 5% היא סבירה"

צבי סטפק, מבעלי מיטב דש, התייחס במסיבת עיתונאים של בית ההשקעות למצב השווקים: "המפתח הוא קצב ההתאוששות של ארה"ב. לדעתי הכלכלה האמריקאית תפתיע את כל העולם לטובה"

05.02.2014, 10:17 | רחלי בינדמן

""צריך היום לעשות תיאום ציפיות מול החוסך. 2012-2013 לא יחזרו על עצמם. זה חסר סיכוי. תשואה של 5% היא סבירה", אמר צבי סטפק, מבעלי השליטה של מיטב דש במסיבת עיתונאים של בית ההשקעות.

"המפתח לכל ההשקעות הוא קצב ההתאוששות של הכלכלה האמריקאית. לדעתי הכלכלה האמריקאית תפתיע את כל העולם לטובה. אם הנחת העבודה הזו נכונה והכלכלה בארה"ב תצמח ב-3.5% ויותר, אין מצב שהתשואה של 2.6%-2.7% שנותן אג"ח ארוך של ממשלת ארה"ב תישאר ברמה הזו. היא תטפס ל-4.5%. תהיה מכה נוספת לאג"ח הממשלתי של עד 15% וזה ישליך על האג"ח של ממשלת ישראל כמובן. מי שישקיע היום באג"ח ממשלת ישראל לעשר שנים או במניית בנק לאומי לעשר שנים יעשה רווח כפול לדעתי במניית הבנק".

"ביחס לשוק המקומי אמר סטפק כי "שוק המניות בישראל לא זול אבל מתחת לערכו ההוגן. ברצף של 0-100,  שבו 100 זו בועה,  השוק נמצא ב-43 לדעתי. יש לו פוטנציאל לעלות. ניות יותר ממומלצות הן בענף הבנקאות, בעיקר פועלים ודיסקונט. בענף התעשיה והשירותים אני ממליץ על פז נפט ואלקטרה. בנדלן על ריט1 ואמות. בקמעונאות על קסטרו".

צבי סטפק, צילום: עמית שעל צבי סטפק | צילום: עמית שעל צבי סטפק, צילום: עמית שעל

"יש היום מצב מיוחד של ריבית אפסית, לצד אי ודאות גבוהה מאד. מי שלא מוכן להסתפק בריבית נמוכה הולך ומתרחק לפתרונות אחרים, ומתקרב לסביבת אי ודאות. יש בונקר שהולך לפק"מ וקרנות כספיות. זה בונקר שמבטיח הפסד כי יש אינפלציה של 1.5%-2%. אדם שלא רוצה הפסד ריאלי מתחיל לזוז. רואה שאג"ח ממשלתיות גם נותנות הפסד ריאלי במח"מ קצר, ובמח"מ ארוך הוא נחשף לסיכון אמיתי. בקונצרני יש מרווחים נמוכים שלא בטוח מפצים על הסיכון. אותו אדם פונה למניות מפני ששם יש ודאות גבוהה", הסביר סטפק, שהוסיף: "אגח ממשלתיות היום כבר לא סולידיות. היום התשואות שם שליליות בגלל האינפלציה. לא רק בבונקר של הפקמ תפסיד. גם באג"ח ממשלתי קצר בינוני תרשום הפסד".

סטפק אמר עוד כי הוא אינו ממליץ על שוק המניות בחו"ל. "לא ממליץ להשקיע בשווקים מתעוררים. אם הם ימשיכו לרדת עשויה עוד קצת זמן להיווצר הזדמנות, אך במשורה.

אני ממליץ על חשיפת יתר לשוק האירופאי הרבה יותר ממשקלה במדד העולמי. יפן גם משקל יתר ובשווקים מתעוררים מחצית ממשקל המדד".

 

מנכ"ל מיטב דש אילן רביב הקדים דברים לסטפק במסיבת העיתונאים. "גייסנו מעל 15 מיליארד שקל ב-2013 בתעודות הסל, קרנות הנאמנות וקופות הגמל", אמר רביב.

 

רביב הרחיב בעניין המיזוג לב מיטב ודש לבית ההשקעות המשותף - מיזוג שקיבל לאחרונה "חותמת נדל"נית" עם מעבר כלל העובדים לבניין חדש משותף.

"המיזוג נעשה בצורה האנושית ביותר שמכיר", אמר רביב, בהתייחס להשלכות המיזוג על פיטורי העובדים. "2013 הייתה שנת תשתיות. עברנו באחרונה לבניין אחד. כחברה אנו מבינים שהמשאב המרכזי הוא כוח אדם ואחד היעדים היה איחוד פיזי של העובדים. הקירבה הפיזית עושה את שלה".

לדברי רביב, בבית ההשקעות פעלו בשנה שעברה לצמצום פערי שכר. "הכרזנו על פעולות שיינקטו בנושא וביצענו אותם. הורדנו שכר של 35 בכירים והעלנו ליתר העובדים. קבענו שכר מינימום הגבוה ב25% משכר המינימום בחוק ויצאנו עם תכנית אופציות לכלל העובדים. מצבת כח האדם מונה 840 עובדים. מפה והלאה נגדל או נקטן במצבת העובדים לפי הצרכים העסקיים", סיכם רביב עניין זה.

רביב ציין כי "הדירוגים של קרנות הנאמנות שלנו גבוהים מהממוצע הענפי". אשר לתמהיל הקרנות אמר רביבי כי בית ההשקעות עומד בראש בקרנות הכספיות בזכות ביצועיהן. "עם זאת, נכון להיום ירדנו מ60% כספיות ל54% כספיות לטובת מעבר לקרנות מסורתיות. אשמח שמגמה זו תימשך. זה לא סוד שהיו לנו פידיונות בגמל. עברנו את נקודת המפנה ברבעון האחרון. הפידיונות ירדו מאד. יש פה עבודה מאומצת של חברת הגמל", אמר רביב.

"אני קורא למפקח על הבנקים לא רק לשקול שיקולי יציבות אלא שיקול צרכני. הוראות בזל 3 יחסלו את התחרות על שוק הפיקדונות", אמר רביב, שהתייחס גם לשוק הפנסיה והגמל וקרא לאוצר "להקצות אגח מיועדות גם לקופות הגמל. יש הפליה היום מול קרנות הפנסיה".

אילן רביב, צילום: ישראל הדרי אילן רביב | צילום: ישראל הדרי אילן רביב, צילום: ישראל הדרי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
ההשוואה בין אגח ממשלתי ומנית בנק (לטווח של 10 שנים)
נראית מאוד הגיונית. "מי שישקיע היום באג"ח ממשלת ישראל לעשר שנים או במניית בנק לאומי לעשר שנים יעשה רווח כפול לדעתי במניית הבנק". אבל בתנאי שלא יתחיל פתאום חרם אפקטיבי מצד המטורללים באירופה. במצב כזה הראשונים להפגע יהיו הבנקים (מעבר לזה שמשקיעים זרים עלולים לברוח ממעט המניות שהם מחזיקים בארץ- בנקים כיל וכו). מה שמראה עד כמה הכול נזיל. מעניין שסטאפק שהוא מחסידי הזהב, אחד שדוגל תמיד לגוון עם אחוז קטן בזהב - לא מתייחס לכך. כנראה המכה ב 2013 הייתה כואבת מידי.
ארז , חיפה  |  05.02.14
לכל התגובות