אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"תספורת של 10% לא תהיה, נלך לבית משפט" צילום: דן לב

"תספורת של 10% לא תהיה, נלך לבית משפט"

כך אמרו מחזיקי האג"ח ליורם נווה, מנכ"ל כלל פיננסים באסיפת המחזיקים בתגובה להצעת החברה לאפשר פירעון האג"ח במחיר הפארי

05.02.2014, 20:34 | ערן סוקול
"אפשר להביא את הדיון להיבט המשפטי, ואנחנו נהיה שם אם צריך, אבל מי שתשלם את המחיר היא כלל ביטוח" כך אמר היום (ד') נציג בית ההשקעות פסגות באסיפת בעלי האג"ח של כלל פיננסים, שהתקיימה בת"א.

קראו עוד בכלכליסט

"הפרמיה של כלל ביטוחתעלה בגיוסים הבאים ושכרה ייצא בהפסדה" סיכם נציג פסגות באסיפה.

הטענה הועלתה באסיפת מחזיקי האג"ח של בית ההשקעות כלל פיננסים, בניהולו של יורם נווה, שזומנה לאחר שהחברה שמכרה את כל פעילותה, הודיעה על כוונתה למכור את השלד הבורסאי לרות שפייזר, אשר הציגה תכנית עסקית הכוללת שימוש במזומנים השוכבים בקופת החברה לצורך מימון פרויקט נדל"ן ברחוב נחלת בנימין בתל אביב. יחד עם זאת, הודיעה כלל פיננסים כי תאפשר לבעלי האג"ח פירעון מיידי במחיר הפארי, במידה ואינם מעוניינים להמשיך בהשקעתם לאחר העברת השליטה.

"אתם משקיעים מוסדיים, לבוא ולדרוש בדיעבד קובננטים שלא היו מלכתכילה, זה לא לעניין" השיב נווה.

בעלי האג"ח מבקשים לאפשר להם פירעון מיידי במחיר השוק, טרם ההודעה על העסקה אשר גררה ירידה של כ-8% במחיר האג"ח הנסחרות כיום כ-1.4% מעל הפארי. אולם, נראה כי מחיר השוק נקבע מתוך אמונה של המשקיעים כי כלל החזקות המחזיקה 100% ממניות כלל ביטוח, הינה ערבה לחוב.

רות שפייזר, בעלת השליטה בקונספטים, צילום: עמית שעל רות שפייזר, בעלת השליטה בקונספטים | צילום: עמית שעל רות שפייזר, בעלת השליטה בקונספטים, צילום: עמית שעל

"נוכח ההתנהלות של כלל החזקות לאורך השנים מול כלל פיננסים, התמיכה והזרמות ההון, להתנער כרגע מבעלי האג"ח, זו הטעייה של ציבור המשקיעים" טען אחד המחזיקים.

מתוך הדיון עולות השאלות, האם ראוי כי כלל פיננסים תספק למחזיקי האג"ח את מחיר התחייבויותיה? או את המחיר שהאמינו המחזיקים שהתחייבויותיה שוות? אילו חלק ניכר מבעלי האג"ח ניסו למכור את האג"ח בשוק, איזה מחיר היו מקבלים?

מצד אחד, נראה כי אמונתם העיוורת של מנהלי הכספים בערבות של כלל ביטוח (חברה אחות של כלל פיננסים) להבטחת החוב, הביאה לתמחור יתר של האג"ח בשוק. מנגד, כלל החזקות, החברה האם, עלולה לסבול דרך העלאת התמחור של כלל ביטוח בגיוסי הון עתידיים.

שפייזר, בעלת השליטה (50%) יחד עם בן זוגה שלמה לחי (50%) בחברת קונספטים, מציעה מצדה תוספת ריבית של רבע אחוז, לצד העברת שליש מהחוב להפקדה בנאמנות, וכן מתן התחייבות למספר אמות מידה פיננסיות כולל הגבלת יחסי מינוף.

מנכ"ל קונספטים, אמיר אוהד, אמר למחזיקים "לדעתנו הצעת קונספטים, משפרת את מצבם של מחזיקי האג"ח. אנחנו רוצים את בעלי האג"ח לצידנו, כי קופת האג"ח מקצרת תהליכים מבחינתנו. אולם, העסקה תצא לפועל ללא קשר להחלטת המחזיקים אם להמשיך בהחזקתם או לפרוע את האג"ח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות