אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איטליה: S&P התעלמה מנכסי התרבות שלנו בדירוג האשראי צילום: איי אף פי

איטליה: S&P התעלמה מנכסי התרבות שלנו בדירוג האשראי

תדרוש פיצוי של 234 מיליארד יורו מסוכנויות הדירוג הגדולות על הורדת הדירוג אשתקד. טוענת שההיסטוריה, האמנות והנוף הם "הבסיס לחוזקה הכלכלי"

05.02.2014, 23:58 | שירות כלכליסט

איטליה מאיימת לתבוע את סוכנויות דירוג האשראי על הפסדים של 234 מיליארד יורו - על כך דיווח אתמול "פייננשל טיימס".

קראו עוד בכלכליסט

סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פורס (S&P) מסרה כי משרד מבקר המדינה האיטלקי טוען שהיא וסוכנויות הדירוג מודי'ס ופיץ' עברו על החוק כאשר הן הורידו את דירוג האשראי של המדינה בשנה שעברה בשל החוב הממשלתי העצום שלה.

טוסקנה, איטליה, צילום: טלגרף טוסקנה, איטליה | צילום: טלגרף טוסקנה, איטליה, צילום: טלגרף

עם הסיבות שמונה מבקר המדינה האיטלקי להאשמות שהוא מפנה לסוכנויות נמנית גם ההתעלמות מהעושר התרבותי והגיאוגרפי של איטליה. "S&P לא ציינה בדו"ח שלה את ההיסטוריה, האמנות והנוף של איטליה הם הבסיס לחוזקה הכלכלי", נכתב בהצהרה של המבקר.

בממשלת איטליה אישרו כי היא אכן מתכוונת לתבוע את סוכנויות הדירוג, וכי פרטים נוספים על התביעה יפורסמו ב־19 בפברואר.

החוב של ממשלת איטליה הוא הגבוה ביותר בגוש היורו אחרי זה של יוון, ומגיע לשיעור של 127% ביחס לתמ"ג שלה.

אשתקד הורידה S&P את דירוג האשראי של איטליה ל־BBB, שתי רמות מעל דירוג זבל. סוכנות הדירוג מודי'ס אמנם השאירה את הדירוג של איטליה על כנו, אבל שינתה את תחזית הדירוג שלה לשלילית. בפיץ' הורידו את דירוג האשראי של איטליה כבר ב־2012.

ב־S&P מסרו כי ההאשמות של משרד המבקר האיטלקי הן "חסרות אחריות וחסרות שחר". במודי'ס סירבו להגיב להאשמות ואילו בפיץ' מסרו כי הם אמנם "מבינים את הזעם" של האיטלקים, אבל מאמינים כי הם "פעלו תוך ציות מלא לחוק".

הסכום שתתבע איטליה מסוכנויות הדירוג הוא הגבוה ביותר עד כה בכל הנוגע לתביעות משפטיות נגד גופים מסוג זה. לשם השוואה, ממשלת ארה"ב הודיעה החודש כי היא מתכוונת לתבוע את S&P על כך שהיא ניפחה, לכאורה, דירוגי אשראי של מכשירים פיננסיים טרם המשבר שפרץ ב־2008. דמי הנזיקין שתובעת וושינגטון מ־S&P מגיעים ל־5 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות