אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צים ביטלה רכישת אוניות: שילמה 68 מיליון דולר מקדמה, תרשום הפסד של 72 מיליון דולר צילום: אריאל ורהפטיג

צים ביטלה רכישת אוניות: שילמה 68 מיליון דולר מקדמה, תרשום הפסד של 72 מיליון דולר

החברה לישראל דיווחה כי חברת הספנות שנמצאת בהסדר חוב הודיעה על ביטול הסכמים לרכישת 8 אוניות. על פי תנאי ההסכמים, צים לא תידרש להעביר כל תשלום נוסף בגין הביטולים

06.02.2014, 10:56 | מיקי גרינפלד

החברה לישראל דיווחה היום כי צים ביטלה הסכמים לרכישת 8 אוניות. הביטול נעשה בתנאים המותרים על פי חוזי הרכישה, ועל רקע תהליך התייעלות לאחר הסדר החוב שאליו נכנסה צים - במסגרתו תעבור השליטה בחברת הספנות לידי הנושים.   

קראו עוד בכלכליסט

 

מבין ההסכמים שבוטלו, 4 אוניות היו אמורות להיבנות לטובת צים, כל אחת מהן בגודל מטען של 12,600 TEU (יחידת מטען מכולה אחידה שאורכה 20 רגל, רוחבה 8 רגל וגובהה הסטנדרטי הוא 8 רגל ו-6 אינצ' - 6.1 מ' אורך, 2.44 מ' רוחב, 2.59 מ' גובה בהתאמה). צים העבירה למספנה מקדמה של 68 מיליון דולר עבור הבניה, ולאחר הביטול לא תהיה מחויבת לשלם לה סכומים נוספים.

 

כתוצאה מביטול ארבעת ההסכמים האמורים צים לא צפוייה להכיר בדוחותיה הכספיים בירידת ערך כלשהי מעבר למה שכבר הוכר.

 

על פי ההסכמים לרכישת 4 אוניות נוספות בגודל של 8,800 TEU, צים לא מסרה הודעת אישור בנייה סופית עד למועד שנקבע בחוזה, ועל פי תנאיו משמעות הדבר היא ביטוח החוזה. גם כאן, מעבר למקדמות ששולמו למספנה, צים לא תהיה מחויבת בהעברת תשלומים נוספים.

 

צים לא מציינת בדיווח את סכום המקדמות ששולם על 4 אוניות אלה, אך מציינת כי בגין ההסכם שבוטל עמם היא תכיר בדוחותיה הכספיים לשנת 2012 בירידת ערך של כ-72 מיליון דולר.

 

על פי הסדר החבב בצים תזרים החברה לישראל 200 מיליון דולר לקופת צים, ותוותר על חוב של 225 מיליון דולר. בתמורה תקבל תישאר עם 32% ממניות צים החדשה לפי שווי של כ-700-750 מיליון דולר.

מחזיקי האג"ח יקבלו כאמור 19.2% ואילו יתר הנושים יקבלו כ-49% ממניות החברה. בהסכם העקרונות שנחתם נכתב במפורש שלחברה לישראל לא תהיה שליטה בחברה.

אוניית צים, צילום: אריאל ורהפטיג אוניית צים | צילום: אריאל ורהפטיג אוניית צים, צילום: אריאל ורהפטיג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות