אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שמרו מרחק: 10 המקומות שלא הייתם רוצים לחיות בהם

שמרו מרחק: 10 המקומות שלא הייתם רוצים לחיות בהם

איזו עיר הוכתרה כבירת הרצח העולמית, היכן מתגוללות גופות על המדרכה - ואיפה מוחקים רחובות מסוימים מהמפה כדי למנוע מהמבקרים להגיע אליהם

08.02.2014, 22:15 | שירות כלכליסט

כולנו חווינו את זה - מסיבה רועשת אצל השכנים עד השעות הקטנות של הלילה או משאית זבל שמעירה אותנו שעתיים לפני השעון המעורר. התגובה המיידית היא לקלל את השכונה. האמת היא שאף שלא לכולנו היה מספיק מזל למצוא בית עם גינה או דירה עם מיזוג מרכזי, לרובנו יש גישה לאמצעים הבסיסיים ביותר כמו חימום, מים זורמים, חשמל ואינטרנט.

קראו עוד בכלכליסט

לרוע המזל, ישנם לא מעט אנשים ברחבי העולם שלא התברכו כל כך - נשים, גברים וילדים המצטופפים בשכונות עוני, שבהן קשה להימלט מהפשע, הסמים והמחלות. באתר listverse מנו את עשר המקומות בעולם שבהם אף אחד לא באמת רוצה לגור:

10. סיטה סולייל , פורט או פרינס, האיטי

בשולי פורט או פרינס, בירת האיטי, ממוקמת שכונת העוני סיטה סולייל, הנשלטת על ידי כנופיות ושוכנת בתוך הטינופת של עצמה. בשכונה אין מערכת ביוב, והיא מורכבת מצריפונים. זבל וצואה עומדים בתוך שלוליות שורצות יתושים. רבים מתושבי השכונה חולים באיידס, ותוחלת החיים עומדת על כ-50 שנה. המשטרה אינה פועלת בשכונה, ובמשך שנים ברוני סמים אכזריים וחוטפים שלטו ברחובות.

סיטה סולייל. מיקרוקוסמוס של חולי סיטה סולייל. מיקרוקוסמוס של חולי סיטה סולייל. מיקרוקוסמוס של חולי

לפי הצלב האדום, "השכונה מהווה מיקרוקוסמוס של החולי שבחברה ההאיטית: אבטלה כרונית, אנאפלבתיות, היעדר שירותים ציבורים, מחסור בתנאים סניטריים, פשע גואה ואלימות". מאז 2004, מנסים כוחות האו"ם להשליט סדר בשכונה, אף בלא הרבה הצלחה. כיום צריך לעבור במחסום של האו"ם כדי להיכנס למקום.

9. הפאבלות של ריו דה ז'נרו

ריו דה ז'נרו היא עיר יפהפייה, והתיירים נוהרים אליה לקרנבל המפורסם שלה וכדי להשתזף על החולות הלבנים של חוף הקופקבנה. ואולם, בשולי העיר ממוקמות שכונות עוני הקרויות פאבלות: צריפים שנבנו ללא סדר זה על גבי זה. הצריפים נבנו מכל הבא ליד, כולל שאריות של עץ, מתכות ואבנים. מתוך כאלף פאבלות השוכנות ברחבי העיר, אחת הידועות ביותר לשמצה היא רוצ'ינה. הפאבלות נשלטות לרוב על ידי ברוני סמים אכזריים. עתיד הפאבלות אינו ברור, שכן מאז נבחרה ריו לארח את אולימפיאדת 2016, הרשויות מגבירות את הנוכחות שלהן באותם רחובות, שעד לא מזמן התעלמו מקיומם.

 הפאבלות של ריו דה ז הפאבלות של ריו דה ז'נרו. גיבוב עצום של צריפים  הפאבלות של ריו דה ז

8. דטרויט, ארצות הברית

 

דטרויט, שבעבר כונתה "עיר המכוניות" של ארצות הברית, נושאת כיום בתואר פחות זוהר: "בירת הרצח". הידרדרות תעשיית הרכב האמריקאית הותירה אחריה את העיר מדממת. האוכלוסייה הצטמצמה מאז שנת 2000 ב-25%, ואזורים רבים נותרו שוממים לאחר גל של עיקולי בתים. ברבים מהבתים הללו מתגוררים כעת פולשים, והמרתפים של בניינים נטושים הפכו לאתר מועדף לקיום קרבות כלבים. העיר אף סובלת מבעיה חמורה של כלבים נטושים: עשרות אלפי כלבים, רובם מסוג פיט בול, משוטטים ללא השגחה ברחובות.

ביולי 2013 הכריזה העיר על פשיטת, רגל לאחר שצברה חובות בגובה 18 מיליארד דולר. במקביל, שיעור האבטלה בעיר טיפס ל-16.3%. תוכנית הטלוויזיה Hardcore Pawn מהווה תיעוד מוצלח של המצוקה בדטרויט. התוכנית עוקבת אחר בית המשכון הגדול ביותר בעיר, שאליו מגיעים תושבים המוכנים למשכן את החפצים שלהם רק כדי להצליח לשלם שכירות וחשבונות. כמו כן, לפי תיעוד ה-FBI ומשרד המשפטים האמריקאי, שלוש השכונות המסוכנות ביותר במדינה נמצאות בדטרויט.

דטרויט. הכריזה על פשיטת רגל, צילום: בלומברג דטרויט. הכריזה על פשיטת רגל | צילום: בלומברג דטרויט. הכריזה על פשיטת רגל, צילום: בלומברג

7. סיודאד חוארס, מקסיקו

 

העיר סיודאד חוארס שבמקסיקו שוכנת בצמוד לגבול עם ארצות הברית, ליד אל פאסו שבטקסס, אך ההבדל בין שתי הערים הוא כמו יום ולילה. בעשור האחרון,העיר הפכה למוקד מלחמת הסמים במדינה. הקרטלים המתחרים מפעילים אלימות קשה ולא בוחלים גם ברצח. בהתאם לכך, ב-2009 העיר הוכתרה כבירת הרצח העולמית, ובוצעו בה 130 מקרי רצח עבור כל 100 אלף תושבים. בפועל, הנתון ככל הנראה אף גבוה יותר, שכן לא מעט אנשים פשוט נעלמים, ונקברים בקברי אחים. השוטרים בעיר נחשבים למושחתים ואינם מוכנים להתמודד עם ארגוני הפשיעה. העיר מסוכנת אף יותר לנשים, שנופלות קרבן לתקיפות מיניות ולרצח.

 סיודאד חוארס. תושבים נעלמים ונקברים בקברי אחים סיודאד חוארס. תושבים נעלמים ונקברים בקברי אחים  סיודאד חוארס. תושבים נעלמים ונקברים בקברי אחים

6. מדיין, קולומביה

בשיאו של המסחר בקוקאין בשנות ה-80, נחשבה מדיין לעיר האלימה ביותר בעולם, בייחוד בשל הכנופיות של פאבלו אסקובר ששלטו ברחובות. אסקובר נהרג מידי כוחות המשטרה ב-1993, ומאז חלה ירידה משמעותית בשיעורי הפשע. ואולם עדיין מתבצעות אלפי רציחות בשנה. ב-2009, למשל, נרצחו 2,899 אנשים (לשם השוואה ב-1991 נרצחו 6,500 איש), רובם קשורים לפעילויות סחר בסמים. הפושעים המקומיים עוסקים גם בסחיטה ובחטיפות. כמו כן, מאז 2012 נרשמה עלייה באלימות בין שני קרטלים יריבים, הנלחמים על טריטוריה.

מדיין. אלפי רציחות בשנה מדיין. אלפי רציחות בשנה מדיין. אלפי רציחות בשנה

5. ברונסוויל, ברוקלין, ארצות הברית

בניו יורק בכלל ובברוקלין בפרט אפשר למצוא כמה פינות מזוהמות (אם מסתכלים מספיק מקרוב), וברונסוויל היא הבולטת מכולן. הבניינים בשכונה מורכבים ברובם מדירות זולות בניהול רשות הדיור הציבורית, ומאופיינים בשיעורי פשע גבוהים. ברונסוויל היא ככל הנראה השכונה המסוכנת ביותר בעיר, עד כדי כך שחלק מהמשלוחים של UPS מבוצעים בליווי של שומר חמוש. בדומה לאזורים קשים רבים, רוב הפשע קשור לסחר בסמים, אם כי בשנים האחרונות חל שיפור בגזרה זו. הרחובות המסוכנים הם כנראה הסיבה לכך שבשכונה זו גדלו לא מעט אלופי אגרוף, ובהם שאנון ביגס ומייק טייסון.

ברונסוויל. השכונה המסוכנת ביותר בניו יורק ברונסוויל. השכונה המסוכנת ביותר בניו יורק ברונסוויל. השכונה המסוכנת ביותר בניו יורק

4. לה פרלה, סן חואן, פורטו ריקו

לה פרלה שוכנת בשולי העיר סן חואן שבפורטו ריקו, ובעבר היה בה בית מטבחיים. כיום זו "עיר בקתות" שנחשבת למרכז סמים, בייחוד הרואין המיובא מספקים בדרום אמריקה. הרחובות של לה פרלה נמחקים לעתים קרובות בכוונה מהמפות של סן חואן, כדי למנוע מהתיירים לבקר בהם. חרף העוני הרב, מדובר בעיר יפה במובנים רבים, בזכות הבתים הצבעוניים, הנופים המרהיבים והחופים הקאריביים.

 לה פרלה. עיר בקתות שנחשבת למרכז סמים לה פרלה. עיר בקתות שנחשבת למרכז סמים  לה פרלה. עיר בקתות שנחשבת למרכז סמים

3. עמק פרגנה, אוזבקיסטן, קירגיזסטן וטג'יקיסטן

יותר מ-20 שנה מאז פירוק ברית המועצות למדינות עצמאיות, והעוינות בין חלק מהרפובליקות לשעבר חזקה מתמיד. מקום אלים במיוחד הוא עמק פרגנה, המחולק בין  אוזבקיסטן, קירגיזסטן וטג'יקיסטן. העמק הוא מרכז לאיסלאם קיצוני, ומתגוררים בו תושבים ממגוון מוצאים אתניים שאינם מסתדרים ביניהם.

בנוסף לכך, הכלכלה פגומה מיסודה, והממשלה מושחתת. מאות אלפי פליטים משוטטים ברחובות, וגופות מזהמות את המדרכות. אחד האירועים הקשים אירע במאי 2013, אז פתח הצבא באש על קבוצת מפגינים בעיר האוזבקית אנדיז'ן. הממשלה טוענת כי מניין ההרוגים עמד על 187, אך ההערכה היא כי מדובר בלמעלה מאלף איש, בהם נשים וילדים קטנים שנקברו בחשאי בקרב אחים.

עמק פרגנה. מרכז של איסלאם קיצוני עמק פרגנה. מרכז של איסלאם קיצוני עמק פרגנה. מרכז של איסלאם קיצוני

2. קיברה, ניירובי, קניה

ניירובי היא בירת קניה ונחשבת לאחת הערים החשובות ביותר באפריקה. ואולם אין זה אומר שהיא פטורה מבעיות. בשולי העיר שוכנת קיברה, אחת משכונות העוני הגרועות בעולם. בדומה למקומות דומים אחרים, קיברה נזנחה על ידי הממשלה. אין כמעט חשמל בשכונה, ורוב תושביה  מתגוררים בצריפים מבוץ ובטון. המים מזוהמים ברובם וגורמים למחלות כמו טיפוס וכולרה.

השירותים בעיר הם למעשה בורות שנחפרו באדמה, ונעשה בהם שימוש המוני. נשים שיוצאות מהבית לאחר החשכה הן בעלות סיכוי גבוה להיאנס. כמחצית מהתושבים בקיברה הם מובטלים, ורובם מכורים לסמים זולים כמו הסנפת דלק. איידס מתפשט במקום במהירות, שכן נשים רבות נאלצות למכור את הגוף שלהן כדי להתפרנס, וילדים יתומים, שלעתים קרובות נולדים חולים, מחטטים בפחי האשפה ברחובות העיר.

קיברה. שירותים שנחפרו באדמה קיברה. שירותים שנחפרו באדמה קיברה. שירותים שנחפרו באדמה

1. קואלון וולד סיטי, הונג קונג

קואלון הוחרבה לפני 20 שנה, אך בכל זאת יש לציין אותה ברשימה. כעיר נמל לשעבר של צבא סין, היא התמלאה בפולשים בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה. בתוך החומות של הנמל, נבנו גורדי שחקים רעועים ללא חימום או מים זורמים. ב-1987 סקר שערכה הממשלה הסינית מצא כי בתוך השטח בגודל 26,300 מ"ר גרו קרוב ל-30 אלף תושבים, כך שצפיפות האוכלוסין במקום הייתה בין הגבוהות בעולם.

קואלון. נשלטה על ידי המאפיה הסינית קואלון. נשלטה על ידי המאפיה הסינית קואלון. נשלטה על ידי המאפיה הסינית

בהונג קונג רבתי העדיפו להעלים עין מהמתרחש במקום, שבמשך שנים נשלט על ידי חברי המאפיה הסינית. בקואלון אף נרשמו שיעורים גבוהים של זנות, הימורים, צריכת סמים ומקרי רצח. בתחילת שנות ה-90 החליטה הממשלה להרוס את השכונה המופקרת. המקום פונה, וב-1993 החלו מאמצי ההריסה. כיום שוכן במקום פארק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות