אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשקיעים הזרים מימשו בשנת 2013 אג"ח ממשלתיות ב-2.1 מיליארד דולר צילום: יריב כץ

המשקיעים הזרים מימשו בשנת 2013 אג"ח ממשלתיות ב-2.1 מיליארד דולר

בשנת 2012 הסתכמו המימושים נטו של המשקיעים הזרים באגרות חוב ממשלתיות בכ- 230 מיליון דולר בלבד. השקעת הזרים במניות בת"א זינקה בשנה שעברה ל-1.5 מיליארד דולר - בהשוואה ל-410 מיליון דולר ב-2012

09.02.2014, 11:14 | אמנון אטד

בחודש דצמבר האחרון הסתכם היקף המימושים נטו של תושבי חוץ באגרות חוב ממשלתיות הנסחרות בבורסת תל אביב בכ-230 מיליון דולר. המימוש מחושב על פי עודף של מכירת ני"ע על השקעות חדשות בני"ע. 

מסיכום הנתונים השנתיים שמפרסמת היום (א') החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל עולה כי בכל שנת 2013 מימשו המשקיעים הזרים אג"ח ממשלתיות בסכום של כ- 2.1 מיליארד דולר. עיקר המימושים התרכז באגרות לא צמודות לפירעון בטווח זמן שבין 3 ל- 10 שנים.בשנת 2012 הסתכמו המימושים נטו של המשקיעים הזרים באגרות חוב ממשלתיות בכ- 230 מיליון דולר בלבד.

מימושים אלה היו חלק מתופעה כלל עולמית של יציאת המשקיעים משוקי אגרות החוב על רקע החשש, שהתממש בסופו של דבר, מביטול הדרגתי של תוכנית ההקלה הכמותית בארצות הברית.

במסגרת ההקלה הכמותית רכש הבנק המרכזי של ארצות הברית מדי חודש אג"ח ממשלת ארה"ב בסכום של 85 מיליארד דולר. המשמעות של נסיגה מתוכנית ההרחבה היא עלייה בתשואות על אגרות החוב האמריקאיות לטווח בינוני וארוך, ובמקביל לירידה בשערי האג"ח בבורסה.

הדיבורים על כוונה לבצע יציאה הדרגתית מתוכנית התמיכה באג"ח האמריקאיות יצרו אי ודאות וחששות רבים בקרב משקיעים בכל העולם, וגרמו להם למכור אגרות חוב ממשלתיות במספר רב של מדינות.

מנתוני בנק ישראל מתברר עוד כי בחודש דצמבר השקיעו תושבי חוץ סכום נטו צנוע יחסית של כ- 45 מיליון דולר במניות ישראליות הנסחרות בבורסה של תל אביב. יחד עם זאת, בכל שנת 2013 הסתכמו ההשקעות הזרות במניות בארץ בסכום כולל של כ- 1.5 מיליארד דולר והתמקדו בעיקר בחברות בענפי התרופות, הבנקאות והתקשורת. השקעות אלה היו גדולות פי כמה מהיקף ההשקעות הזרות במניות בארץ בשנת 2012, שהסתכמו בכ- 410 מיליון דולר בלבד.

בנוסף לכך, תושבי חוץ השקיעו בשנה החולפת כ-940 מיליון דולר במניות ישראליות הנסחרות בבורסות בחו"ל. ההשקעות הישירות נטו (השקעות שלא באמצעות רכישת מניות בבורסה) של תושבי חוץ בישראל הסתכמו בחודש דצמבר בכ- 500 מיליון דולר, והיו מפוזרות בין ענפי המשק השונים.  

בורסת ת"א, צילום: עמית שעל בורסת ת"א | צילום: עמית שעל בורסת ת"א, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות