אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא להלאים, להעביר לקופות החולים צילום: אוראל כהן

לא להלאים, להעביר לקופות החולים

הדסה בחסות קופות החולים יאפשר להטיל פיקוח לצד יתרונות הבעלות הפרטית

11.02.2014, 07:04 | שאול אמסטרדמסקי

משרד הבריאות היה רוצה להלאים את הדסה. מנכ"ל משרד הבריאות רוני גמזו אמר זאת אתמול כמעט במפורש בדיון על מצב בית החולים שנערך בכנסת, ובכירי משרדו אומרים זאת בשיחות מאחורי הקלעים כבר הרבה זמן. ההזדמנות להלאים את הדסה, הם אומרים, היא חלון הזדמנויות היסטורי שלא יחזור על עצמו. זה יחזק מאוד את מערכת הבריאות הציבורית, יביא בשלב הבא להלאמת שערי צדק, יחסל את הרפואה הפרטית בבתי החולים הציבוריים (השר"פ) ויעשה רק טוב למערכת.

קראו עוד בכלכליסט

אולי. אבל הלאמת הדסה במצבו הנוכחי תעשה בעיקר דבר אחד: היא תעביר את החובות של הדסה ואת מלאכת כיסוי הגירעון לאחריות המדינה. כך, במקום לכסות על הגירעון של הדסה באופן חד־פעמי - באמצעות הזרמה של 500–600 מיליון שקל מתקציב המדינה לבית החולים, ואולי אפילו יותר - המדינה תצטרך לעשות זאת מעתה ועד עולם.

הדסה. דרוש מודל חדש, צילום: מיקי אלון הדסה. דרוש מודל חדש | צילום: מיקי אלון הדסה. דרוש מודל חדש, צילום: מיקי אלון

רגולציה ופיקוח על השכר

מה שהלאמה תעשה הוא להכפיף את שכר הרופאים לשכר הנהוג במערכת הציבורית בהתאם לכללים של הממונה על השכר. כלומר, תוריד את שכרם של חלק מהרופאים בהדסה בעשרות אחוזים. הלאמה תאלץ את בית החולים לבטל כליל את הפעילות הפרטית שלו שאסורה בבתי חולים ממשלתיים, ותכפיף את בית החולים לרגולציה של משרד הבריאות.

אלא שהיכולת של משרד הבריאות לנהל את בתי החולים הממשלתיים היא יכולת רופפת למדי. הלאמה של בית חולים נוסף לא בהכרח תשפר את ניהולו, אם זה תלוי במשרד הבריאות. וכדי לפקח על שכר הרופאים ולבטל את השר"פ לא מוכרחים להלאים. יש פתרון נוסף. נגיע אליו מיד.

גם מאוחדת וגם מכבי התעניינו

תוכנית ההבראה שהדסה יעבור בסוף התהליך הנוכחי תהיה השלישית מאז סוף שנות התשעים. הדפוס ברור: עלויות השכר מתנפחות, ההכנסות לא עולות בקצב מתאים לגידול בעלויות השכר, והמעגל הזה חוזר על עצמו.

הגיע הזמן לעבור למודל אחר. פתרון אחד יכול להיות למכור את הדסה לקופות החולים, או להכניס אותן כסוג של שותפות. ממילא הנהלת הדסה ודירקטוריון הדסה, כפי שעלה אתמול מהפרוטוקולים של דירקטוריון הדסה שנחשפו ב"כלכליסט", התלבטו זמן ארוך מה לעשות עם קמפוס הר הצופים של בית החולים. והנה, קופת חולים מאוחדת - שהיא הקופה הגדולה בירושלים - מעוניינת לקנות אותו. קופת חולים מכבי, מצדה, מעוניינת לקנות - בצורה מסוימת - את הדסה עין כרם, גם בשביל להתחרות באסותא וגם בשביל לתת פייט לבתי החולים שבבעלות קופת חולים כללית. עם זאת, ייתכן שמצבו העגום של הדסה לצד הגירעונות של קופות החולים יכתיבו כי במקום בעלות של ממש תהיה כאן שותפות בין שני הגופים.

בתי חולים שנמצאים בבעלות של קופת החולים נחשבים ליעילים יותר מאשר אלו הממשלתיים, בין היתר משום שהם יודעים שהצ'ק האוטומטי שמקבלים בתי החולים הממשלתיים בסוף השנה מהממשלה לכיסוי הגירעונות שלהם אינו כל כך אוטומטי. וכשבתי החולים הם בחסות קופות חולים, שכר של הרופאים מפוקח בידי הממונה על השכר והפעילות הפרטית אסורה - שתי מטרות שהאנשים שקוראים להלאים את בית החולים מעוניינים להשיג.

לכן, להפוך את הדסה, בשתי פעימות, לבית חולים שבחסות קופות החולים יכול להוות פתרון מוצלח יותר מאשר להלאים אותו ולהכפיף אותו ישירות למשרד הבריאות, שלא באמת יודע לנהל את בתי החולים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
לאחר הקמת המדינה המדינה היתה בפשיטת רגל עניה עם חובות עבור נשק ועוד
בנמל ניו עמדו ספינות עם מזון תבואה ולא היה כסף לשחרר אותן ולהביא את האספקה ארצה אבא אבן פנה אז לנשיאת הדסה בחו"ל וביקש הלוואה למדינה.תחילה הן אמרו שהכסף שלהן נועד להקמת בית חולים אבא אבן הסביר להן שהקמת בית חולים בארץ זו מטרה חשובה אבל יש סדר קדימויות צריך מזון תחילה לעם היושב בציון. ולעולים. לבסוף המדינה קיבלה את ההלואה .
ילידת תש"ח  |  12.02.14
3.
בית חולים הדסה חסך מאות מיליונים במהלך השנים לתקציב הבריאות של המדינה
נקודה חשובה ממנה התעלמו כל הפרשנים הינה ש"הדסה" סיבסדה (ומסבסדת עדיין )את מערכת הבריאות בישראל במהלך עשרות השנים : בתי החולים הציבוריים וקופת חולים כללים נצאים בגירעון והמדינה מכסה/תכסה אותו באופן קבוע , כמו כן המחיר הנמוך שגבתה הדסה מקופות החולים מהווה למעשה סובסידיה לתקציב הבריאות מאחר וקופות החולים לאחר חוק הבריאות הן זרוע ארוכה של האוצר וסיבסוד של עלויות קופות החולים הינו חיסכון לאוצר , בנוסף התרומה הכלכלית העצומה של הדסה לפקולטה לרפואה המעולה שבאונ' העברית . לרעיון ההעברה לקופות חולים - הדסה הינה ארגון גדול מדי עבור קופות החולים , למעט קופת החולים הכללית , שלא לדבר על קופ"ח מאוחדת הקטנה והסובלת מגירעון גדול ואין להעלות על הדעת שתרכוש/תנהל את הדסה . הפתרון לבעיית הדסה איננו פשוט מאחר ונשות הדסה אינן מוכנות לוותר על הבעלות על בית החולים . כל פתרון חייב להיות יצירתי במיוחד ולכלול השתתפות של המדינה בתקציב הדסה תוך צימצום השר"פ וזכויות יתר נוספות של קבוצות שונות בבית החולים . הלקח המר שנלמד כאן שמשרדי הבריאות והאוצר חייבים לפקח על הניהול של בתי חולים פרטיים (כשם שהמדינה מפקחת על הבנקים ועל חברות הביטוח ) , כדי למנוע הישנות משבר שכזה .
כלכלן , גוש דן  |  11.02.14
2.
חוסר הבנה
ההנחה שבית חולים פרטי או של קופ"ח יעיל יותר מזה של הממשלה אינה נכונה. ניהול פרטי בהדסה הוא זה שהוביל את בית החולים לחדלות פרעון ושחיתות ומשכורות עתק התגלו גם בקופות החולים. בנוסף - אין היום אף קופת חולים שיכולה להרשות לעצמה לרכוש את בית החולים על כל חובותיו ומחלותיו. אין שום הצדקה שהמדינה תתן מענק לקופ"ח זאת או אחרת לרכישת בית החולים כדי שהוא ימשיך לתפקד כגרסה ירושלמית וכושלת של אסותא. זהו עוול חברתי וגם כלכלי. ושלא יהיה ספק - בעוד מספר שנים ששוב פעם יצטבר חוב, אז הבעלים החדש יגיע לממשלה בדרישה לכסותו. בכלל הגיע להפסיק עם המנהג הנלוז של "גופים שאסור להם לקרוס" שמקבלים צ'קים מהמדינה וממשיכים לחגוג. אם אזרחי המדינה משלמים את החוב הם צריכים להפוך לשותפים בעסק או אף לבעלים בו. זה היה נכון לבנקים בשנות ה-80 וזה צריך להיות נכון גם לבית חולים הדסה ב-2014. בית חולים הדסה צריך להכריז על פשיטת רגל וסגירתו כבית חולים פרטי. הוא יועבר לרשות המדינה וכל העובדים יחתמו על חוזי העסקה חדשים בתנאים ושכר המקובלים בשירות המדינה בהתאם למקצועם, דרגתם והוותק שהם צברו. השר"פ בצורתו הנוכחית הוא כשלון ועל כן יופסק לאלתר. אין שום אופציה לגיטימית אחרת - מלבד האפשרות להשאיר את בית החולים הדסה, שהוא גוף פרטי, להתמודד מול הנושים בכוחות עצמו כמקובל. לכל היותר המדינה יכולה להעניק לבית החולים הלוואה בתנאי ריבית ופריסה נוחים, זאת בתנאי שבית החולים ושאר נכנסי הנדל"ן, ינתנו כערבון עם אזהרות בטאבו כמקובל.
רופא  |  11.02.14