אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'נט ילן: "נמשיך להפחית התמיכה של הפדרל ריזרב בשווקים" צילום: רויטרס

ג'נט ילן: "נמשיך להפחית התמיכה של הפדרל ריזרב בשווקים"

היו"ר החדשה של הבנק המרכזי בארה"ב הדגישה כי תמשיך בתוכנית לצמצום רכישות האג"ח; לדבריה, "כרגע, אין חשש לפגיעה בצמיחה בארה"ב בשל אי היציבות במדינות המתפתחות"

11.02.2014, 15:51 | שי סלינס

"נדרשת עוד עבודה נוספת על מנת לייצב את שוק התעסוקה בארה"ב על מנת שנגיע לתעסוקה מלאה ולהתייצבות המחירים", כך עולה מעדותה של ג'נט ילן, יושבת הראש החדשה של הבנק המרכזי בארה"ב, בפני חברי הקונגרס. 

"אסור להתייחס לשוק העבודה בהקשר של שיעור האבטלה בלבד. חייבים לזכור שיש המון אנשים שאינם מוצאים עבודה במשך יותר מחצי שנה או עובדים בעבודות חלקיות - והם אינם נספרים בנתונים הרשמיים", אמרה ילן.

ילן התייחסה בדבריה לדו"ח התעסוקה המאכזב שפורסם בשישי האחרון לפיו רק כ-113 אלף משרות נוספו למשק האמריקאי בינואר. תחזיות האנליסטים היו לתוספת של 180-190 אלף משרות. שיעור האבטלה ירד, בהתאם לציפיות, מ-6.7% ל-6.6% - הרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2008.

 

קראו עוד בכלכליסט

"קצב הצמיחה בארה"ב צובר תאוצה, אולם ההתאוששות של שוק העבודה רחוקה מלהיות מספקת", אמרה ילן וחזרה על התוכנית של הפד לצמצום הרכישות החודשיות של האג"ח העמודת על 65 מיליארד דולר בחודש.

"שירתתי בועידת השוק הפתוחה שגיבשה את המדיניות הנוכחית, ואני עומדת במלוא התמיכה מאחורי מדיניות זו", כותבת ילן ומציינת, כמו ברננקי לפניה, שרכישות האג"ח במסגרת התמיכה בשווקים יצטמצמו ככל שיחול שיפור בכלכלת ארה"ב.

ברק אובמה, בן ברננקי וג ברק אובמה, בן ברננקי וג'נט ילן | צילום: Pete Souza, הבית הלבן ברק אובמה, בן ברננקי וג

בנוסף התייחסה יו"ר הפד לסערה בשבועות האחרונים בשווקים המתפתחים ואמרה כי נכון לעכשיו אין חשש לפגיעה בצמיחה של ארה"ב כתוצאה מחוסר היציבות במדינות המתפתחות.

ההחלטה האחרונה של ברננקי

הפדרל ריזרב האמריקאי, הודיע לפני כשבועיים על ביצוע שלב נוסף בצמצום התוכנית לרכישות חודשיות של איגרות חוב, שקיבלה את השם הקלה כמותית. הפד החליט - כפי שצפו האנליסטים - להפחית את קצב רכישות האג"ח החודשיות ב-10 מיליארד דולר ל-65 מיליארד דולר, על רקע שיפור בכלכלה העולמית ושוק העבודה האמריקאי.

ההחלטה הגיעה בתום ישיבה בת יומיים של הוועדה המוניטריות של הפד, בה הוחלט גם להותיר את הריבית ברמה מינימלית של 0%-0.25%. מדובר בהחלטה האחרונה של בן ברננקי - שסיים אתמול את תפקידו כיו"ר הפד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות