אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: מנדט מהמנדטוריים

הון אנושי: מנדט מהמנדטוריים

הפגישה בין אביגדור ליברמן למועדון המסחרי־תעשייתי חשפה על מי הגווארדיה הוותיקה מתכוונת להמר ביום שאחרי נתניהו

13.02.2014, 09:27 | ארי ליבסקר
אביגדור ליברמן, שר החוץ, ניצל את פלטפורמת חגיגות 75 השנה למועדון המסחרי־תעשייתי כדי להיכנס חזיתית בשר הכלכלה נפתלי בנט, שאותו כינה בנאומו "הבן דוד". חשבתי שהכינוי הזה שמור רק לערבים, אבל כנראה בנט מאיים על האלקטורט של ליברמן במידה שמצדיקה זאת.

לפני הגעתו של שר החוץ התאספו חברי המועדון לארוחת בוקר בהילטון. אחד העיתונאים אמר שהוא מרגיש כמו בפרק בסדרה "מד מן", שמתרחשת בשנות השישים. אין ספק שרוב הנוכחים באירוע היו בשיאם באותן שנים; אולי חוץ מטל ברודי, הצעיר שבחבורה, שהגיע לשיא שלו בשנות השבעים. החבר'ה העמיסו דגים מלוחים מהבופה והאזינו לשירים מהסיקסטיז, ששרה הזמרת טילדה רג'ואן. להשלמת אווירת הרטרו הנחה את האירוע דן כנר.

אביגדור ליברמן. זה לא הכיבוש, זו הכלכלה אביגדור ליברמן. זה לא הכיבוש, זו הכלכלה אביגדור ליברמן. זה לא הכיבוש, זו הכלכלה

המועדון נוסד ב־1938 בידי מאיר אריסון (סבה של שרי אריסון) ושותפים נוספים. מדובר במועדון חברים בסגנון האנגלי, שצריך ועדה כדי להתקבל אליו. כל ראשי המדינה לדורותיהם, מבן־גוריון הסוציאליסט ועד נתניהו המפריט הגדול, התייצבו בפני המועדון הזה. כמה מוותיקי החברים סיפרו לי שכל אלה עשו יד אחת עם התעשיינים, רק שאז לא קראו לזה הון ושלטון, אלא הנהגה. כשדיברתי על זה עם אוריאל לין, נשיא לשכת המסחר תל אביב והמרכז, הוא אמר לי: "זה נכון שהתעשיינים והשלטון ניהלו את העניינים. היום הבעיה היא עם העובדים - מאפשרים לוועדים להתערב יותר מדי, ועל זה אני לא אעבור בשתיקה. אי אפשר לתת לוועדים לנהל את העסק. פתאום הם רוצים לראות דו"חות עסקיים, להיות מעורבים בניהול. מדובר במגמה שלילית".

לצדו של לין ישב אמנון דותן, יו"ר חברת נשר. דותן אמר: "אנחנו מתמודדים עם היותנו מונופול. ידעת שבישראל מחיר חומר הגלם שמפיקים ממנו בטון הוא מהנמוכים בעולם?". אמרתי שאני מתפלא ושקראתי שמחיר המלט בישראל הוא מהגבוהים בעולם. דותן אמר: "זה לא נכון. עשו את זה כי חיפשו את הבטן הרכה של נוחי ומצאו את המלט". שאלתי אותו מדוע משפחת לבנת לא רכשו לבסוף את מפעל נשר, ודותן אמר: "הם יכלו. בחוזה עם אי.די.בי היתה להם אופציה, אבל הם נכוו מהחשיפה ומהמינוף של דנקנר והעדיפו לחזור לפעול מתחת לרדאר". שאלתי מי מנהל את העניינים במשפחת לבנת, והוא אמר: "האבא, אברהם. זו משפחה פטריארכלית, האבא הוא הדמות הדומיננטית. הוא בן 90, אבל צלול לגמרי ומגיע בכל יום לעבודה".

אמנון דותן, אורלי אברהמי, עמיר מקוב אמנון דותן, אורלי אברהמי, עמיר מקוב אמנון דותן, אורלי אברהמי, עמיר מקוב

ליברמן נכנס לאולם מלווה בפמליית יועצים ועיתונאים כאילו היה ראש הממשלה, והתקבל במחיאות כפיים. איש מהנוכחים לא הזכיר את התיקים המשפטיים נגדו, שנסגרו אבל הותירו תהיות קשות באשר להתנהלותו. גבירותיי ורבותיי, קבלו את ליברמן החדש. וליברמן החדש, כך מתברר, הוא איש שחושב מחוץ לקופסה, אדם שונה ומקורי: למתנחלים הוא קורא מתיישבים, אבל את השטחים הוא מעוניין למסור. העיקרון שמניע אותו הוא שלמות העם. הפתרון לסכסוך לא קשור לדיכוי או לכיבוש, אלא לכלכלה. מה שמעניין את הפלסטיני הוא מצבו הכלכלי, ואת החבר'ה מדובאי ומסעודיה מטריד אל־קאעידה יותר מאשר הציונים. מה שמעניין עכשיו את ליברמן הוא האדם הפשוט, מעמד הביניים; ללא מעמד הביניים לא נסתדר כאן. שפשפתי את עיניי כדי לבדוק אם לא מדובר ביאיר לפיד.

רמי גוזמן. מבין בבולדוזרים רמי גוזמן. מבין בבולדוזרים רמי גוזמן. מבין בבולדוזרים

ליברמן סיים את דבריו וזכה למחיאות כפיים סוערות. שוחחתי עם רמי גוזמן, דירקטור בבנק לאומי, שסיפר כי כשכיהן באחד מתפקידיו הקודמים פנה אל ליברמן ואמר לו שצריך להכשיר יותר מהנדסים ואנשי מחשב. "בניגוד לאחרים שרק מדברים, ליברמן הוא איש של עשייה. אני מכיר פוליטיקאים. הוא בולדוזר, מניסיון", הוא אמר. דותן אמר: "ביבי וליברמן הולכים להביא את השלום", ואשת בכיר במשק תפסה אותי ואמרה: "ליברמן הוא ראש הממשלה הבא. תזכור מה שאני אומרת".

ari.libsker@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות