אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנצלים ומרוויחים בקלות צילום: אוראל כהן

מנצלים ומרוויחים בקלות

הסטריליזציה המתמשכת בשוק ההון סגרה פרצות רבות, אך נושא מידע הפנים נותר בעייתי

13.02.2014, 08:28 | אליעזר כרמל

יושרה היא תכונת המפתח הנדרשת מאדם העוסק בניהול כספם של אחרים. ניירות ערך לסוגיהם ומכשירים פיננסיים אחרים אינם נכס מוחשי, ובניגוד לכלל הצרכני הידוע "הייזהר הקונה", בהצעת ני"ע חובת הזהירות חלה על המציע, כלומר 'הייזהר המוכר'. רשות ני"ע מייחסת חשיבות רבה לנושא האתיקה במבחנים לרישוי יועצי ני"ע ומנהלי תיקים, והיא צודקת בכך. כאשר בחורים צעירים, מוכשרים ומקצוענים ככל שיהיו, מופקדים על ניהול מיליארדי שקלים במסגרת תיקי ענק של גמל, פנסיה או ביטוח חיים, הפיתוי הפוטנציאלי 'לעשות לכיסך' גדול מאוד. עשית 'סיבוב' מוצלח ואתה תהיה מסודר לכל החיים.

לפיכך, חובה על מנהלי בתי ההשקעות העוסקים בתחום להקפיד מאוד על פיקוח ובקרה על העוסקים בקניות ומכירות שוטפות ולבחון פרטנית עסקאות שנעשו ובמיוחד עסקאות מחוץ לבורסה, שבהן טמון פוטנציאל רב לעשיית רווח אישי שלא כדין. גם במישור הפרטי, כאשר משקיע מייפה את כוחו של מנהל התיקים לבצע עבורו פעילות בני"ע על פי מיטב שיקול דעתו והניסיון המקצועי שלו, לרבות תיקים המועברים לניהול "בנאמנות עיוורת", כשבעל התיק לא מקבל דיווח על הפעילות השוטפת, חייבים לתת אמון ביושרה של אותו מנהל או אותה חברת ניהול השקעות. במסגרת הסטריליזציה המתמשכת בשוק ההון, שהנהיגה הרשות, נעשו צעדים רבים לסתימת פרצות ברמת התאגידים הרשומים למסחר, ברמת בעלי מניות המיעוט, מניעת ניגודי ענינים פוטנציאליים ועוד. אולם, הנושא של ניצול מידע פנים לעשיית רווחים קלים נותר בעייתי.

 , צילום: shutterstock צילום: shutterstock  , צילום: shutterstock

ניצול מידע מוקדם על הצעת רכש נותן רווח בטוח

יש המדרגים אירועים של ניצול מידע פנים על פי מידת חומרתם. לדוגמה, מקרה קל יחסית הוא קבלת מידע מוקדם על דו"חות מצוינים או לחלופין על דו"חות כספיים גרועים שחברה בורסאית מתכוונת לפרסם בימים הקרובים, לקנייה או למכירה בהתאם של מניות החברה. הואיל והמתאם בין התנהגות המניה בשוק כתגובה לפרסום הדו"חות לבין מהות המידע אינו מושלם, גם אם יש כאן עבירה על החוק, דירוגה לא גבוה. אירוע חמור יותר קשור בקבלת מידע מוקדם על השקת מוצר חדש, על גילוי שדה נפט או גז, על הכנסת שותף אסטרטגי או על עשיית הסכם שיווק עם פירמה גדולה. אך עדיין מדובר בעניין הנוגע לעסקי החברה ואין ביטחון מלא בכך שמניותיה יגיבו בצורה חיובית. המקרה החמור ביותר קשור בניצול מידע מוקדם הנוגע לכוונת צד ג' לפרסם הצעת רכש למניות חברה בורסאית במחיר הגבוה משמעותית משער הבורסה הנוכחי בשוק. כאן מדובר באירוע הקשור ישירות במניות החברה, וקנייה מוקדמת מאפשרת רווח בטוח. אירועים אחרים המשיקים למקרה זה הם ניצול מידע על מכירה עתידית גדולה של מניות החברה מצד בעלי השליטה וניצול מידע מוקדם על כוונת החברה לרכוש בשוק עבור עצמה כמות גדולה של מניות.

מדובר במערכת מאוד מגוונת ודינמית ובאירועים הרודפים האחד את השני, ולכן לא קל לאתר עבריינים פוטנציאליים בסוגיות אלו.

הרשות חייבת לאתר, לחקור ולהרתיע

ברשות קיימת כבר שנים רבות יחידה העוסקת בפיקוח על הפעילות בשוק המשני. בסיומו של כל יום מסחר יחידה זו מקבלת את כל המידע על עסקאות שנעשו בבורסה באותו היום. גם אם יקשה להוכיח אשמה במקרה זה או אחר, חובה על בודקים לאתר ולחקור במגמה להרתיע ככל שניתן, למען המשך שיפור התדמית של שוק ההון בכלל ושל הבורסה לני"ע בפרט.

הכותב משמש כיועץ פיננסי והוא חבר בוועדות השקעה ודירקטור בכמה חברות בורסאיות ופרטיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות