אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השימוע פוצץ, אך בחברת החשמל לא מוותרים לראשי ועד המהנדסים צילום: ששון תירם

פרסום ראשון

השימוע פוצץ, אך בחברת החשמל לא מוותרים לראשי ועד המהנדסים

סמנכ"ל משאבי אנוש, איקא יכין, פנה ליו"ר ועד עובדי חברת החשמל, מיקו צרפתי, וביקש שיאשר את פיטוריהם של ראשי ועד המהנדסים - עקב הנסיעה לאילת בזמן הסופה. לדבריו, "עובדים התנהגו באלימות - ופוצצו את השימוע". בוועד המהנדסים מכחישים

12.02.2014, 20:15 | ליאור גוטמן
פיטורי ראשי ועד במעמד צד אחד בלבד - סמנכ"ל משאבי אנוש בחברת החשמל איקא יכין פנה לפני שעה קלה ליו"ר ועד עובדי חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי בבקשה שיאשר לפטר את ראשי ועד המהנדסים, יעקב חי ואלי יעקובי. הבקשה הוגשה לאחר שבשעות אחה"צ ניסתה החברה לערוך שימוע לשניים - אך בשל מהומה הוא פוצץ.

השימוע נערך לאחר שהנהלת החברה החליטה שיציאת ועדת המהנדסים לחופש באילת, בעיצומה של סערת השלג שפקדה את המדינה בדצמבר, אינה ראויה.

במכתב ששלח הערב יכין לצרפתי, ושהגיע לידי "כלכליסט", הוא כותב כי "בשעה בה היה אמור להתקיים הדיון המשמעתי התייצבו עשרות מהנדסים לבושים חולצות עליהן הודפסו דיוקנאות של יו"ר חברת החשמל, המנכ"ל ויו"ר ועד העובדים, בליווי סיסמאות בגנות החברה. העובדים נשאו כרזות דומות. תוך שהם נעזרים בציוד הגברה, החלו העובדים לקרוא קריאות בגנות הנוכחים ובגנות החברה. לאחר שהנוכחים שאמורים היו להשתתף בדיון המשמעתי ביקשו להיכנס לחדר הסמוך, של יו"ר ועדת הבירור והמשמעת, לא אפשרו העובדים את כניסת יעקב חי, אלי יעקובי ובאי כוחם לחדר"

איקא יכין, צילום:  ששון תירם איקא יכין | צילום: ששון תירם איקא יכין, צילום:  ששון תירם

לטענת יכין, לאחר שנעשה ניסיון נוסף לצאת מהחדר, "צרו העובדים סביבו, ותוך התגודדות וקריאת קריאות גנאי חסמו את כניסתו. העובדים התנהלו באופן בריוני ומנעו, בגופם, את קיומו של הדיון המשמעתי. לאחר דקות ארוכות נאלצו הגורמים שאמורים היו לקיים את ההליך המשמעתי להתפזר, כשהם מלווים בצעקות ובקריאות גנאי, תוך שהעובדים המתגודדים במקום מבהירים, באופן אלים ובריוני, כי לא יאפשרו לוועדת הבירור והמשמעת להתכנס".

חברת החשמל מודיעה שלגבי ההתפרעות היא "תפעל למיצוי הדין עם העובדים שהתגודדו במקום בו אמורה היתה להתכנס ועדת הבירור והמשמעת ופעלו והתנהגו בצורה בריונית ואלימה"; בכל הנוגע ליעקב חי ואלי יעקובי, "מתבקש ארגון העובדים בהתאם להוראות חוקת העבודה, לתת הסכמתו לפיטורי השניים, בכפוף לאפשרות שתינתן להם להעלות את טענותיהם בכתב, טרם קבלת החלטה סופית בנדון".

בשיחה עם "כלכליסט" אמר חי: "כולם עמדו שם עם מיקרופונים, שלטים וחולצות צהובות. ככה זה נמשך שעה וחצי עד שההנהלה פיזרה את הכל". הוא הוסיף בחיוך כי "הכל קרה באופן מקרי. כל הלשכה היתה מפוצצת עם אנשי ביטחון אבל לא התערבו כי לא היתה אלימות או השחתת ציוד, ואחרי שנכשלו אולי ילכו לבית משפט".  

לדברי חי, הליך השימוע, אליו חברו הנהלת החברה, מנהל מחוז דן ישראל מוסקוביץ' ועו"ד של החברה הוא מזויף: "הוועדה הזאת פוליטית - נגד חופש התארגנות והמהנדסים".

ועד המהנדסים: וינשטיין צריך להורות על חקירה נגד המנכ"ל

 

בתוך כך, ועד המהנדסים של חברת החשמל הגיב הערב בחריפות על הכוונה לפטר את חי ויעקובי, ובמכתב חריף שנשלח ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הם מבקשים לפתוח בחקירה נגד מנכ"ל החברה אלי גליקמן; הטענה - הסתה ולשון הרע לכאורה, לאחר שגליקמן כינה אותם לכאורה בוגדים לאחר ש"העזו" לצאת לחופשה באילת.

בוועד המהנדסים אומרים כי "גליקמן התבטא כי הוא רואה במעשים של ראשי המהנדסים 'בגידה בחברת החשמל ובעובדיה', וכי המעשה 'משול לקרב שבו חיילים נלחמים, בעוד חבריהם מוסרים אותם לאויב; מאחר שדינו של בוגד בשדה הקרב הינו מיתה - הסית גליקמן לאלימות נגד המהנדסים"; הם מזכירים כי "המנכ"ל הודה שבזמן הסופה יצא לנסיעה פרטית לחו"ל ורק יומיים לאחר מכן שכר מטוס פרטי בעלות של עשרות אלפי יורו ושב בבהילות ארצה". עוד נטען כי "התנהלותו של גליקמן נועדה להפחיד את ציבור המהנדסים, התנהלות המתאימה למשטרים חשוכים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות