אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רדיו ללא הפסקה עתר לבג"ץ נגד הרשות השנייה: "פוגעת בחופש הביטוי" צילום: אופיר יעקובי

רדיו ללא הפסקה עתר לבג"ץ נגד הרשות השנייה: "פוגעת בחופש הביטוי"

התחנה דורשת לבטל קנס בגובה 70 אלף שקל בשל התבטאויות השדרן נתן זהבי: "חופש הביטוי חל גם על דעות מרגיזות ואף פוגעות"

13.02.2014, 17:54 | אופיר דור

תחנת רדיו ללא הפסקה עתרה לבג"ץ נגד הרשות השנייה ומועצת הרשות השנייה, בדרישה לבטל את הקנס שהוטל עליה בגובה כ-70 אלף שקל בשל התבטאויותיו של השדרן נתן זהבי נגד ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה).

קראו עוד בכלכליסט

הקנס הוטל על התחנה בשל שתי תוכניות ששודרו במהלך יוני 2013, בהם אמר זהבי בין השאר כי אייכלר הוא "גמד תרבותי, יצור חסר חוט שידרה, אוכל חינם, מנוול, עוכר ישראל וחתיכת חרא". זהבי אף כינה את אייכלר בשם "סמרטוט, חלאה, זוהמה.. בושה וכלימה למדינת ישראל שעל מנהיגיה נמנים אנשים כמו אייכלר. לא הרב ולא הח"כ, ולא אמו. הייכלר, הייכלר, הייכלר!".

ח"כ ישראל אייכלר, צילום: חיים צח ח"כ ישראל אייכלר | צילום: חיים צח ח"כ ישראל אייכלר, צילום: חיים צח

בתחילה הטילה הרשות על תחנת רדיו ללא הפסקה קנס של 25 אלף שקל בלבד, אך בערעור שהגישה התחנה לוועדת הערר בראשות ד"ר דליה זליקוביץ', חברת מועצת הרשות השנייה, שולש הקנס שהוטל עליה.

"אפקט מצנן של ממש על חופש הביטוי"

בעתירה טוען עוד רדיו ללא הפסקה כי דבריו של זהבי באו בתגובה לדברים שנשא אייכלר מעל בימת הכנסת בגנותו של הסופר יורם קניוק, מספר ימים לאחר מותו. אייכלר התייחס למאבקו של קניוק לקבל הכרה כאזרח ללא דת, וכינה אותו "אחד משונאי היהדות". אייכלר גם ביקר בחריפות את העובדה ששרת התרבות לימור לבנת הספידה את קניוק.

רדיו ללא הפסקה טוען כי הקנס מהווה ניסיון להטיל חסם על חופש הביטוי הפוליטי, ועל יכולתה של התחנה לשדר דעה אישית של שדרן, ולהשמיע דברי תגובה וביקורת אישיים באופן קשה וחריף.

"הרשות השנייה ומועצת הרשות השנייה התעלמו מזכותו של זהבי ושל התחנה לשדר תגובה קשה וחריפה", נכתב בעתירה, "המשיבות לא התייחסו לקונטקסט שבו נאמרו דבריו של זהבי והתעלמו לחלוטין מההלכות החלות על גבולות חופש הביטוי". לטענת התחנה, דבריו של זהבי היו "תגובה המצויה בתוך מסגרת גבולות חופש הביטוי".

התחנה טוענת עוד כי מדיניות הקנסות המוגדלים שמפעילה הרשות השנייה לאחרונה "טומנת בחובה השלכות רוחב משמעותיות אשר אינן מוגבלות להתבטאות הפרטנית. מדיניות זו גורמת ליצירת אפקט מצנן של ממש על חופש הביטוי בכלל, ועל חופש ביטוי הבעת דעות חריגות בפרט".

עוד נכתב כי "חופש הביטוי אינו חל רק על ביטויים שבקונצנזוס. חופש הביטוי חל גם על דעות מרגיזות ואף פוגעות".

העתירה הוגשה על ידי עוה"ד עמר רייטר, ז'אן שוכטוביץ' ודני רזניקוב ממשרד עוה"ד עמר רייטר ז'אן שוכטוביץ' ושות'.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות