אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם וייבר תשלם מס בישראל על המכירה? צילום: Howard Sayer

האם וייבר תשלם מס בישראל על המכירה?

הדבר תלוי בעיקר באופן שבו תבוצע העסקה, ובאופן שבו בעלי המניות הישראלים של החברה מחזיקים בה

16.02.2014, 07:00 | גיל קליאן

עדיין לא ידוע אם מדינת ישראל תקבל מסים על מכירת וייבר. הדבר תלוי בעיקר באופן שבו תבוצע העסקה, ובאופן שבו בעלי המניות הישראלים של החברה מחזיקים בה. רו"ח יריב גנון ממשרד יריב גנון ושות' מסביר כי גובה המס יהיה שונה לחלוטין בהתאם לאחזקה של בעלי החברה בווייבר, בין שכאנשים פרטיים ובין שבאמצעות חברת אחזקות זרה. בשורה התחתונה, במצב של אחזקה פרטית המדינה תקבל נתח יפה מהכנסות האקזיט, אולם בתרחיש של חברת אחזקות המדינה תקבל חלק זניח מהמכירה, אם בכלל.

אם אנשים פרטיים מחזיקים בווייבר וכספי המכירה הגיעו ישירות לחשבון הבנק שלהם, המדינה תקבל תשלום לפי מס רווחי הון שיחושב לפי שתי תקופות: הפער בין הסכומים שנדרשו להקמת החברה או הושקעו בחברה לעומת מחיר המכירה יחולק על פני הימים שעברו מאז הקמת החברה ועד מכירתה. על עליית השווי מאז הקמת החברה ב־2010 ועד סוף 2012 ישולם מס של 25%, ועל עליית השווי מתחילת 2013 ועד מכירת החברה ישולם מס של 30%. פרט למס רווחי הון, בתרחיש זה ישלמו בעלי החברה גם מס היסף בשיעור של 2%.

התרחיש השני יתקיים אם בעלי המניות הישראלים של וייבר מחזיקים במניות שלהם בחברה באמצעות חברה זרה נוספת, הרשומה באחד ממקלטי המס כמו איי קיימן. בתרחיש כזה החברה הזרה תוכל להמשיך להשקיע את כספי המכירה בנכסים שונים, והמיסוי הישראלי יגיע רק אם בעלי המניות הישראלים ימשכו ממנה דיבידנד.

טלמון מרקו , צילום: Howard Sayer טלמון מרקו | צילום: Howard Sayer טלמון מרקו , צילום: Howard Sayer

כך למשל, הבעלים של וייבר יכולים למשוך לעצמם דיבידנד "צנוע" של כמה מיליוני דולרים בודדים, ואת הכסף הגדול להשאיר בחברת האחזקות מבלי לשלם עליו מס בכלל בשום מדינה. על הסכום הצנוע שהוציאו הם ישלמו מס דיבידנד של 30%, אך מדובר בכסף קטן לעומת הסכומים שמתגלגלים להם בעולם הגדול ויכולים להמשיך לצבור תשואות.

ישנם שני סייגים עיקריים לתרחיש הזה. הראשון הוא שתרחיש זה תקף רק אם החברה הזרה היא חברה פעילה. אם החברה הזרה מוגדרת כ"חברה נשלטת זרה" ברשות המסים בישראל, בעלי המניות יחויבו במס של 30% על הכסף שנכנס, גם אם לא חולק כדיבידנד (וכמובן גם במס עשירים של 2%).

הסייג השני לתרחיש זה הוא שהמניות של המייסדים הישראלים של וייבר היו צריכות להגיע מראש לחברת האחזקות. אם בעלי המניות העבירו את המניות לחברת האחזקות בסמוך למועד האקזיט, רשות המסים תראה בכך עסקת מכירה לכל דבר, ובעלי המניות הישראלים ימוסו בהתאם, כמו במכירה של אנשים פרטיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות