אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי השליטה בגדות מיכליות רוצים את פימי במקום קרן טנא צילום: יונתן בלום

בלעדי לכלכליסט

בעלי השליטה בגדות מיכליות רוצים את פימי במקום קרן טנא

מחזיקי האג"ח של אמפל, בעלת השליטה בגדות, נלחמים על 1.2 מיליון דולר ודורשים מכונסי הנכסים: קבלו את הצעתה של פימי והכריזו עליה כזוכה - או ערכו מכרז חדש. ההצעה, שהיתה גבוהה מזו של טנא, נפסלה כי הוגשה לאחר המועד

17.02.2014, 07:46 | גולן חזני

זכייתה של קרן טנא במכרז לרכישת גדות מיכליות עשויה להתבטל. ל"כלכליסט" נודע כי מחזיקי האג"ח של אמפל, המחזיקה בשליטה בגדות, דורשים מכונסי הנכסים של גדות, עוה"ד גיל אורן ודרור ויגדור, לקבוע את פימי כזוכה ולקבל את הצעתה - או לחלופין לקיים מכרז חדש.

קראו עוד בכלכליסט

קרן טנא בניהולו של אריאל הלפרין, הגישה הצעה של 73.3 מיליון דולר וזכתה במכרז לרכישתה של גדות מיכליות. על פי ההודעה של מנהלי המכרז, קרן פימי הגישה תחילה הצעה נמוכה יותר מזו של קרן טנא, אבל לאחר הסבב האחרון פימי שיפרה את הצעתה ל־74.5 מיליון דולר. למרות השיפור, הכונסים אורן וויגדור פסלו את הצעתה של פימי כי לטענתם הוגשה בתום ההתמחרות, ובניגוד לכללים שנקבעו מראש. בימים הקרובים צפוי בית משפט לאשר את העסקה.

ישי דוידי. טרם נקט צעדים, צילום: יונתן בלום ישי דוידי. טרם נקט צעדים | צילום: יונתן בלום ישי דוידי. טרם נקט צעדים, צילום: יונתן בלום

פימי, שבניהול ישי דוידי, לא הגיבה עד כה לתוצאות, אולם ל"כלכליסט" נודע כי היא עומדת מאחורי הצעתה, וכי מנהליה אינם מקבלים את ההסבר שלפיו הצעתם הוגשה באיחור, שכן כל ההליך התנהל באותו יום ומדובר בהפרש של שעות ספורות בלבד. ארבע המתמודדות (כולל קרן סקיי וחברת אמיליה פיתוח) הגישו הצעות אחרונות באותו יום של נעילת המכרז.

בשלב זה פימי לא נקטה צעד כלשהו, אבל מחזיקי האג"ח של אמפל הם שנלחמים בהחלטה. החוב של אמפל לבנק דיסקונט בגין רכישת גדות מיכליות הנו 70 מיליון דולר. כל סכום מעל לשווי זה יעבור לידיהם של מחזיקי האג"ח של אמפל. אלה לא מוכנים לוותר על הפרש של 1.2 מיליון דולר ואף הודיעו על כך לכונס גיל אורן. הם דורשים לקבל את הצעתה של פימי או להמשיך את הליך ההתמחרות.

מחזיקי האג"ח של אמפל לא מוותרים על ההפרש

 

אורן פנה לבית המשפט לקיים דיון בהצעתה של טנא. מחזיקי האג"ח צפויים לעכב את מתן האישור בטענה כי גם הם צד לעניין וכי אין שום סיבה לוותר על ההפרש המגיע להם. דרישה כזו מצדם אמורה להיות מוגשת השבוע.

מקורבים לניהול המכרז טוענים כי פתיחתו לזוכים תהיה בעייתית, שכן נקבעו כללים מראש לניהול המכרז ומי שעמד בהם זכה. עוד נטען כי קבלת הצעה לאחר סגירת המכרז איננה עניינית, מה גם שהפער בין ההצעות איננו גדול.

טנא כבר פנתה לכמה גופים בהצעה להצטרף אליה לעסקה. לאומי פרטנרס השיב בחיוב, אולם הקרן מחכה לגורמים נוספים שיצטרפו, בהם חברות הביטוח הגדולות וקרן הפנסיה עמיתים.

חוב של מאות מיליוני שקלים לבנקים הגדולים

 

גדות מיכליות עוסקת, באמצעות חברות־בנות בישראל ובאירופה, בהובלה ימית, באחסנה ובהפצה של כימיקלים. מניות החברה, שהוקמה ב־1958, הועמדו למכירה על ידי בנק דיסקונט, כשתמורתן מיועדת להחזיר את החוב שהעמיד הבנק לאמפל לצורך רכישת גדות. מדובר במניות ששועבדו לדיסקונט בגין חובות של יותר מ־80 מיליון דולר שנטלה החברה־האם של גדות, אמפל, שנשלטה בעבר על ידי יוסי מימן והגיעה לחדלות פירעון.

גדות מיכליות מייצרת הכנסות של כ־500 מיליון דולר בקצב שנתי ו־EBITDA שנתי של יותר מ־40 מיליון דולר. לחברה חוב של מאות מיליוני שקלים לבנקים הגדולים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות