אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זיסאפל: ממשלת ישראל משותקת בכל הנוגע להייטק צילום: קובי קנטור

זיסאפל: ממשלת ישראל משותקת בכל הנוגע להייטק

במסגרת ישיבת שדולת ההייטק בכנסת, מתח היזם ביקורת נוקבת על אזלת ידה של הממשלה בתחום התמיכה בהכשרת עובדים מקצועיים. לדברי פרופ' איילת טל מהטכניון, גם מצב ההכשרה האקדמית למקצועות הטכנולוגיה הוא בלתי אפשרי

18.02.2014, 16:37 | מאיר אורבך

שדולת ההייטק בראשות ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) קיימה את המפגש הראשון שלה בכנסת הנוכחית. מקרב תעשיית ההייטק נכחו במפגש יהודה זיסאפל יו"ר רד בינת, אלישע ינאי יו"ר איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה, אייל ליפשיץ מקרן פרגרין וחממת אינסטניב, ארז שחר מקומורה, אריק קליינשטיין מגלילות קפיטל ועוד.

קראו עוד בכלכליסט

"יש לנו הרבה בתעשיית ההייטק, אבל חסרה לנו את הממשלה. הממשלה מחזיקה ביד הרבה חוקים שהיא לא מממשת ותוכניות שלא מבוצעות ולכן יש שם שיתוק", אמר זיסאפל.

יהודה זיסאפל, יו"ר רד בינת, צילום: קובי קנטור יהודה זיסאפל, יו"ר רד בינת | צילום: קובי קנטור יהודה זיסאפל, יו"ר רד בינת, צילום: קובי קנטור

"הבעיה הכי גדולה של התעשייה היא חוסר בכוח אדם איכותי. על כל מהנדס אפשר לייצר הכנסה של מיליון דולר. אם נחשב את הייצוא של מדינת ישראל בתחום ההייטק ונוריד את אינטל שמוכרת לעצמה, הרי שתעשיה זו קטנה לאורך השנים. ללא כח אדם שיזרום אליה, היא תמשיך לקטון".

"כל הבעיות האחרות בהם מנסים לטפל כיום יכולים להיפטר אם עוד רבים היו עובדים בהייטק זו ועוברים הכשרה מתאימה, אם אלו בני 45 פלוס שנתקלים בבעיות בהעסקה ואם אלו חרדים. מדינת ישראל חייבת להשקיע בתחום זה ולהעביר הכשרות מקצועיות שיהפכו את בני ה-45 פלוס למתאימים לתעשייה בעידן הנוכחי", הוסיף.

פרופ' איילת טל מהטכניון אמרה בדיון שללא הכשרה מסיבית של סגל נרחב ומספר גדול יותר של בעלי תארים מתקדמים יהיה קשה מאוד להגדיל את מספר המהנדסים בישראל.

"אנחנו בפקולטה להנדסת חשמל סגל של 40 מרצים על יותר מ-1,500 סטודנטים וזה לא מצב נורמלי", אמרה פרופ' טל. "תעשיית ההייטק בישראל, בשונה מזו של ארצות הברית, אינה מעודדת את העובדים בלימודי המשך לתארים גבוהים. בארצות הברית 10% מכוח העבודה בהייטק הוא בעל תואר שלישי ובישראל? רק כ-2%".

להעביר את ההייטק לפריפריה

ח"כ אראל מרגלית (העבודה), יוצא תעשיית ההייטק, אמר בדיון שאי העסקת בני 45 פלוס היא מכת מדינה שחייבים להילחם בה. אריק קליינשטיין מגלילות קפיטל אמר שאסור למדינת ישראל להערים קשיים על המוסדות שרוצים להשקיע בקרנות הון הסיכון. "היה לי מאוד קשה לשכנע מוסדות להשקיע בקרן שאותה השלמנו לגייס לאחרונה".

ח"כ אורלי לוי אבקסיס אמרה בדיון שהיא מאמינה שמדינת ישראל חייבת לעודד את המעבר של תעשייה זו לפריפריה. "זו לא תעשיה כבדה שקשה להזיזה ממקום למקום. אם נביא חברות הייטק לפריפריה נראה פחות נטישה של צעירי המקום לכיוון המרכז. אני מאמינה שהמדינה חייבת להשקיע בטיפוח הדור הצעיר שם לכיוון תעשיה זו כדי שהם לא ימשיכו להיות עובדי הייצור של הדורות הבאים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות