אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: דיבוק, צא צילום: אוראל כהן

הון אנושי: דיבוק, צא

לרגל פרמיירת "הדיבוק" בתיאטרון גשר חזרו אל קדמת הבמה כמה מבכירי המשק שהעדיפו להישאר לאחרונה מאחורי הקלעים

20.02.2014, 09:16 | ארי ליבסקר
במוצאי שבת רשמה הפרמיירה של "הדיבוק" לכבוד חוג ידידי תיאטרון גשר הצלחה מסחררת בנוכחות האלפיון העליון. דמויות שכאילו נעלמו מהשטח צצו לפתע ממחבואן ושידרו עסקים כרגיל. אבי פישר, למשל, שותפו של נוחי דנקנר בחברותיו הפרטיות ובכיר לשעבר באי.די.בי, שלא נראה מזמן באירוע פומבי מהסוג הזה, הגיע והתקבל בזרועות פתוחות. שאלתי אותו מה מעשיו בימים אלה והוא ענה: "נראה לי שאתה מאוד מעודכן בענייניי. אני עוקב אחריך כך שאין לי מה לדווח. וחוץ מזה אסור לי לדבר".

מימין דב תדמור, אהוד ברק ונילי פריאל , צילום: אוראל כהן מימין דב תדמור, אהוד ברק ונילי פריאל | צילום: אוראל כהן מימין דב תדמור, אהוד ברק ונילי פריאל , צילום: אוראל כהן

גם אהוד ברק הפתיע במעין קאמבק לאחר היעדרות ארוכה. שערו ארך ונראה שהוא לא מרבה להתעמל או לשחות בבריכה שהופקעה מהציבור במגדלי G, שם הוא שוכר דירת פאר במחיר אסטרונומי. שופע חיוכים התמנגל ברק עם אנשים שאמרו לי בעבר כי הם מתעבים אותו וכי הוא הרס את המדינה. הדו־פרצופיות הרי מגיעה אצל אנשים מסוימים לדרגת אמנות. אבל ברק לא תמים, ואת הקאמבק הקודם שלו לפוליטיקה הוא החל בדיוק באירועים כאלה, כך שלא אפול מתדהמה אם יבקש לחזור לזירה הפוליטית כמושיע.

גם הארכי־לוביסט בוריס קרסני היה שם. שאלתי אותו אם הוא מהמר על אביגדור ליברמן כראש הממשלה הבא, והוא הפנה אותי לח"כ לשעבר רחל אדטו (קדימה), שהתלוותה אליו לאירוע, ואמרה: "זה מה שבוריס הכי היה רוצה. זה החלום שלו, שליברמן יהיה ראש ממשלה".

בוריס קרסני ורחל אדטו , צילום: אוראל כהן בוריס קרסני ורחל אדטו | צילום: אוראל כהן בוריס קרסני ורחל אדטו , צילום: אוראל כהן

את עו"ד אלי זהר שאלתי כיצד ייתכן שאין שבוע שבו הוא לא בכותרות: פעם זה אולמרט, אחר כך נוחי דנקנר ועכשיו הרב פינטו, שבתמורה לעדותו על השוחד שקיבל לכאורה ראש יחידת להב משה ארביב ביקש הקלות בכתב האישום נגדו. "תדע לך שאת המהלך שיזמתי בהקשר של הרב פינטו עוד ילמדו בבתי ספר למשפטים בכל העולם, לא היה דבר כזה", אמר. הסכמתי איתו שמדובר בתקדים, ופניתי לשוחח עם אלפרד אקירוב, שסיפר לי כיצד הוא הצליח לפנות את התושבים שגרו פעם על השטח שבנה עליו את מגדלי אקירוב. דיברנו על כך בהקשר למחאה הנוכחית של תושבי גבעת עמל נגד יצחק תשובה ורוכשי הקרקע החדשים באזור שכונת בבלי, שאותה איבדה ענבל אור. "אני פשוט הייתי הגון איתם, שילמתי להם יותר מ־40 מיליון שקל כדי שיתפנו, ולכן הצלחתי", הסביר אקירוב. "היו ארבעה סרבנים ואותם תבעתי". כבעל מניות עיקרי בבנק לאומי שאלתי אותו מה הוא חושב על הביקורת שהוטחה בחברי הדירקטוריון שאישרו את השכר הגבוה למנכ"לית וליו"ר.

"אני לא מבין מה הבעיה", אמר אקירוב, "כשאני חוזר בימי חמישי מלונדון נמצאים איתי במטוס בנקאים שעובדים בסיטי ומרוויחים פי שניים ושלושה מראשי הבנקים אצלנו. מישהו מעיר להם על כך? לא קל לנהל בנק. אתה יודע איזה לחצים מופעלים עליהם? האנשים האלה לא ישנים בלילה". שאלתי איך ייתכן שלמרות כל הלחצים עליהם אני רואה אותם בכל אירועי המינגלינג, ואמרתי שאני מוכן להתחלף איתם ליומיים ולחזור אליו עם המסקנות. "אתה לא רוצה להחליף אותם, אני לא מאחל לך לעבור את מה שהם עוברים", השיב. בשלב זה התחלתי להיות מודאג כי יש לי כמה חסכונות בבנק, וכשראיתי את יו"ר בנק הפועלים יאיר סרוסי, שאותו אני פוגש באירועים כאלה פעמיים בשבוע בערך, רציתי לדבר איתו על השכר שלו ועל הלחצים שהוא נתון בהם, אבל סרוסי אמר לי: "אני לא מדבר על השכר שלי".

רות עופר , צילום: אוראל כהן רות עופר | צילום: אוראל כהן רות עופר , צילום: אוראל כהן

רגע לפני שנכנסתי לאולם פגשתי את אלמנתו של יולי עופר, רות, שלבשה מעיל פרווה ושידרה יוקרה של כסף ישן. עופר סיפרה שאינה מתאוששת ממות בעלה בגלל סכסוכי הירושה. "אני מנהלת מאבק בארצות הברית על הירושה, ואני שמחה מאוד שדורון, הבן של יולי, הגיש ערעור לעליון. הצדק איתו", אמרה. "החמדנות של אחותו ליאורה לא יודעת סוף. איזה מין דבר זה לחגוג ניצחון על אחיך, זה מה שהיה לך להגיד ביום הולדתך ה־60 לפני כל מכרייך? שניצחת ולקחת את הכסף של הירושה? משפחה זה יותר חשוב מכסף".

נכנסתי לאולם, ורק כשהתחילה ההצגה נרגעתי, כי הדרמה האמיתית מתרחשת תמיד מחוץ לתיאטרון, גם כשמדובר בהצגה על דיבוק.

ari.libsker@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות